DAJ CYNK

Sony Xperia 5 III – świetny telefon, który podąża własną drogą

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Sony Xperia 5 III wyświetlacz


Wyświetlacz i jakość obrazu

Za wyświetlanie obrazu w Xperii 5 III odpowiada 6,1-calowy panel OLED o rozdzielczości 1080 x 1520 pikseli. Przekłada się to na zagęszczenie punktów na poziomie 449 ppi, czyli ostry i pozbawiony poszarpanych krawędzi obraz. Ekran w testowanym smartfonie firmy Sony nie jest mistrzem jasności. Ta wynosi 375 nitów przy ustawianiu ręcznym i 604 nity przy regulacji automatycznej. Takie wartości uzyskałem w trybie Twórcy. W ustawionym domyślnie trybie Standardowym jest troszeczkę ciemniej. Daje to przyzwoitą czytelność na zewnątrz przy świetle słonecznym, co jest zasługą również wysokiego kontrastu, wynikającego z zastosowanej technologii wyświetlacza. Jednak gdyby było trochę jaśniej, bym się nie obraził.

Sony Xperia 5 III wyświetlacz

Jak już wspomniałem wyżej, panel OLED w Xperii może pracować w dwóch trybach kolorów, Standardowym i Twórcy. W pierwszym z nich mamy więcej kolorów, które są bardziej nasycone (na ogół), ale biel wpada lekko w niebiesko-fioletowy odcień. W drugim trybie wyświetlane barwy są na ogół takie, jakie być powinny – świadczy o tym niska wartość wskaźnika ∆E. Szczegóły w tabeli poniżej.

Tryb kolorów Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Standardowy 7737 K 100% sRGB
85,3% AdobeRGB
92,8% DCI P3
143,9% sRGB
99,2% AdobeRGB
102,0% DCI P3
2,71 (9,55)
Twórcy 7198 K 97,4% sRGB
70,2% AdobeRGB
72,2% DCI P3
102,2% sRGB
70,4% AdobeRGB
72,4% DCI P3
0,83 (2,11)


Tryb Twórcy możemy włączyć na stałe lub pozwolić, by się uaktywniał w razie potrzeby automatycznie. W ustawieniach wyświetlacza znajdziemy również opcje dotyczące ręcznej regulacji balansu bieli, możemy włączyć ulepszenia wideo (w trybie Standardowym) lub aktywować tryb ciemny czy podświetlenie nocne. Ostatnia funkcja jest po prostu filtrem światła niebieskiego. Inteligentne sterowanie podświetleniem to z kolei funkcja, dzięki której ekran się sam nie wygasi dopóki trzymamy telefon w ręce.

Sony Xperia 5 III zrzuty - ekran

W Xperii 5 III nie zabrakło też funkcji always on display (AOD), która w przypadku firmy Sony nosi nazwę Ekran dostosowany do otoczenia. Wyświetla ona na wygaszonym ekranie takie informacje, jak data i godzina oraz powiadomienia. Informacje te mogą być widoczne zawsze lub tylko w niektórych sytuacjach, na przykład po podniesieniu smartfonu.

Głośniki i jakość dźwięku

Xperia 5 III została wyposażona w głośniki stereo ze skierowanymi do przodu wylotami umieszczonymi nad i pod ekranem. Górny głośnik odpowiada za kanał lewy, a dolny za prawy. Prawidłowym poziomym ułożeniem telefonu jest więc takie z przyciskami na górze. Odwrócenie telefonu nie powoduje odwrócenia kanałów dźwięku.

Jak przystało na flagowy smartfon firmy Sony, testowane urządzenie gra bardzo dobrze, choć – co oczywiste – nie możemy tu liczyć na obecność głębszych basów. Tony nieco wyższe, przede wszystkim średnie i wysokie, brzmią czysto i dosyć głośno. Zmierzone maksimum głośności wyniosło 78,9 dB dla muzyki strumieniowanej z Internetu za pomocą aplikacji Tidal oraz 79,5 dB w przypadku dzwonków telefonu. Oba pomiary wykonywane były w odległości około 60 cm od głośników.

Odbiór dźwięków podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów może być wzmocniony dzięki wibracjom dynamicznym. Do słuchania muzyki jednak i tak lepiej będą się nadawać w miarę dobre słuchawki, dzięki czemu nie ma żadnych braków w tym, co słyszymy.

Sony Xperia 5 III słuchawki


Wibracje dynamiczne to nie jedyna opcja, którą możemy dostosować w ustawieniach dźwięku. Do dyspozycji mamy również nastawy Dolby Atmos, technologię dźwięku przestrzennego 360 Spatial Sound, a także DSEE Ultimate (zwiększa jakość skompresowanej muzyki) oraz inteligentny filtr przeciwwietrzny. Ten ostatni przyda się podczas nagrywania.

Sony Xperia 5 III zrzuty - ustawienia dźwięku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis