Sony Xperia 5 III – świetny telefon, który podąża własną drogą
W moje ręce wpadł kolejny z najnowszych smartfonów firmy Sony, Xperia 5 III. To sprzęt dla tych, którzy szukają bardzo dobrze wyposażonego smartfonu o świetnych możliwościach, ale nie chcą wydawać ponad 5000 zł, jak w przypadku Xperii 1 III, no i nie lubią nosić cegieł w kieszeni.

Xperia 5 III, podobnie jak jej droższa siostra, stanowi połączenie najnowszych technologii mobilnych z konserwatywnym podejściem do projektowania smartfonów, reprezentowanych przez japońskiego producenta. Sony daje nam tu wyświetlacz bez wcięć czy dziur, zgrabną szklaną obudowę i fizyczny przycisk aparatu fotograficznego. Czytnik linii papilarnych jest zintegrowany z przyciskiem zasilania (chociaż mógłby być pod panelem OLED), a do wyjęcia szuflady na karty nanoSIM i microSD nie jest potrzebne żadne dodatkowe narzędzie.
Testowany smartfon ma flagowe podzespoły, więc nie możemy tu narzekać na braki w wydajności czy przycinanie się interfejsu systemowego lub zainstalowanych aplikacji i gier. A jak to wszystko działa razem i sprawuje się na co dzień? Tego się dowiesz z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.



Najważniejsze cechy telefonu (XQ-BQ52):
- Szklana obudowa z aluminiową ramką, szkło Corning Gorilla Glass 6 (przód i tył),
- Odporność na wodę i pyły IP65/68;
- Wymiary: 157 x 68 x 8,2 mm, masa: 168 g,
- 6,1-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2520 pikseli, 449 ppi), 120 Hz, HDR BT.2000, czujnik oświetlenia, aktywny wyświetlacz (always on display),
- Głośniki stereo, gniazdo audio 3,5 mm, Dolby Atmos, 360 Reality Audio, LDAC, aptX,
- Czytnik linii papilarnych na boku obudowy (na przycisku zasilania),
- Ośmiordzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 888 (1 x Kryo 680 @2,84 GHz + 3 x Kryo 680 @2,42 GHz + 4 x Kryo 680 @1,8 GHz), proces technologiczny 5 nm,
- Grafika Adreno 660,
- 8 GB RAM-u, 128 GB pamięci masowej UFS 3.X (100 GB dla użytkownika), karty pamięci microSD,
- 2 gniazda na karty nanoSIM, SIM 2 wymiennie z microSD,
- Łączność 5G, LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac/ax (2,4/5 GHz), Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.2, NFC, GPS/ GLONASS/Galileo/Beidou/QZSS, cyfrowy kompas, barometr, USB-C 3.1 gen. 1, USB-OTG,
- Główny aparat 12 Mpix (1/1,7", 1,8 µm), obiektyw 24 mm z przysłoną f/1.7, Dual Pixel PDAF, optyczna stabilizacja obrazu (OIS), lampa LED, filmy 4K@24/25/30/60/120fps; drugi aparat 12 Mpix, obiektyw ultraszerokokątny 16 mm z przysłoną f/2.2, Dual Pixel PDAF; trzeci aparat 12 Mpix, teleobiektyw peryskopowy 70 mm (f/2.3) / 105 mm (f/2.8), Dual Pixel PDAF, optyczna stabilizacja obrazu (OIS), powiększenie optyczne 2,9x / 4,4x; optyka Zeiss,
- Przedni aparat 8 Mpix, obiektyw 24 mm z przysłoną f/2.0, filmy 1080p@30fps,
- Niewymienny akumulator litowo-polimerowy o pojemności 4500 mAh, szybkie ładowanie USB Power Delivery 30 W,
- Android 11 z interfejsem Sony (test na oprogramowaniu 61.0.A.11.31),
- Cena: 4499 zł.
Zawartość opakowania
Xperia 5 III przyjechała do mnie z obudową w kolorze zielonym. W białym, kartonowym pudełko, oprócz smartfonu, znajdowała się ładowarka USB o mocy 30 W, przewód USB C oraz nieco makulatury z „ważnymi informacjami” czy krótką instrukcją obsługi.
Wygląd zewnętrzny i ergonomia
Sony Xperia 5 III to atrakcyjny wizualnie smartfon, który także – jak na współczesne standardy – jest stosunkowo mały i lekki (waży tylko 168 g). Japończycy wykorzystali tu wysokiej jakości materiały i złożyli wszystko dbając o najdrobniejsze detale. Szkoda tylko, że błyszcząca obudowa tak łatwo się brudzi. Xperia 1 III przynajmniej ma matowy tył.
Najnowsza „Piątka” ma zaokrąglone wszystkie krawędzie, dzięki czemu bardzo dobrze leży w dłoni. Jest jednak dosyć śliska, co może być problemem w zimie w przypadku niektórych rękawiczek.
Z tyłu urządzenia wyróżnia się podłużna „wyspa” fotograficzna, umieszczona w lewym górnym narożniku. Zawiera ona trzy obiektywy fotograficzne. Powyżej tego wszystkiego producent umieścił lampę błyskową LED oraz czujnik podczerwieni RGBC.
Prawie całą powierzchnię przedniego panelu zajmuje prostokątny wyświetlacz z minimalnymi zaokrągleniami na rogach. Jego powierzchnia nie jest zakłócona żadnym wcięciem czy wycięciem, ponieważ obiektyw przedniego aparatu znajduje się w ramce nad ekranem. Tam też są czujniki – zbliżeniowy i oświetlenia. Przy dolnej i górnej krawędzi znajdują się podłużne wyloty głośników. Xperia ma też diodę powiadomień.
Xperia 5 III ma gniazdo audio Jack 3,5 mm, które znajduje się na górze, razem z otworem jednego z mikrofonów. Otwór kolejnego mikrofonu, a także port USB-C są na dole.
Prawy bok należy do przycisków, których jest tu aż 5. Idąc od góry są to dwa przyciski głośności (połączone ze sobą), przycisk zasilania, przycisk asystenta głosowego oraz dwustopniowy przycisk aparatu. Ten ostatni wyróżnia smartfony Sony spośród produktów innych firm. Na lewym boku znajdziemy wysuwaną tackę na karty (2 x nanoSIM lub nanoSIM + microSD).
Biometria
Testowany smartfon firmy Sony ma czujnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania na prawym boku obudowy. To według mnie najlepsze miejsce na ten element wyposażenia, dlatego jest dla mnie dużą zaletą tej Xperii. A gdy dodamy do tego sprawne i szybkie działanie, mamy zestaw idealny.
W ustawieniach Xperii 5 III nie znalazłem funkcji rozpoznawania twarzy, podobnie jak w „Jedynce”.
Wyświetlacz i jakość obrazu
Za wyświetlanie obrazu w Xperii 5 III odpowiada 6,1-calowy panel OLED o rozdzielczości 1080 x 1520 pikseli. Przekłada się to na zagęszczenie punktów na poziomie 449 ppi, czyli ostry i pozbawiony poszarpanych krawędzi obraz. Ekran w testowanym smartfonie firmy Sony nie jest mistrzem jasności. Ta wynosi 375 nitów przy ustawianiu ręcznym i 604 nity przy regulacji automatycznej. Takie wartości uzyskałem w trybie Twórcy. W ustawionym domyślnie trybie Standardowym jest troszeczkę ciemniej. Daje to przyzwoitą czytelność na zewnątrz przy świetle słonecznym, co jest zasługą również wysokiego kontrastu, wynikającego z zastosowanej technologii wyświetlacza. Jednak gdyby było trochę jaśniej, bym się nie obraził.
Jak już wspomniałem wyżej, panel OLED w Xperii może pracować w dwóch trybach kolorów, Standardowym i Twórcy. W pierwszym z nich mamy więcej kolorów, które są bardziej nasycone (na ogół), ale biel wpada lekko w niebiesko-fioletowy odcień. W drugim trybie wyświetlane barwy są na ogół takie, jakie być powinny – świadczy o tym niska wartość wskaźnika ∆E. Szczegóły w tabeli poniżej.
Tryb kolorów | Temperatura bieli | Pokrycie Gamy | Objętość Gamy | Średnie ∆E (MAX) |
Standardowy | 7737 K | 100% sRGB 85,3% AdobeRGB 92,8% DCI P3 |
143,9% sRGB 99,2% AdobeRGB 102,0% DCI P3 |
2,71 (9,55) |
Twórcy | 7198 K | 97,4% sRGB 70,2% AdobeRGB 72,2% DCI P3 |
102,2% sRGB 70,4% AdobeRGB 72,4% DCI P3 |
0,83 (2,11) |
Tryb Twórcy możemy włączyć na stałe lub pozwolić, by się uaktywniał w razie potrzeby automatycznie. W ustawieniach wyświetlacza znajdziemy również opcje dotyczące ręcznej regulacji balansu bieli, możemy włączyć ulepszenia wideo (w trybie Standardowym) lub aktywować tryb ciemny czy podświetlenie nocne. Ostatnia funkcja jest po prostu filtrem światła niebieskiego. Inteligentne sterowanie podświetleniem to z kolei funkcja, dzięki której ekran się sam nie wygasi dopóki trzymamy telefon w ręce.
W Xperii 5 III nie zabrakło też funkcji always on display (AOD), która w przypadku firmy Sony nosi nazwę Ekran dostosowany do otoczenia. Wyświetla ona na wygaszonym ekranie takie informacje, jak data i godzina oraz powiadomienia. Informacje te mogą być widoczne zawsze lub tylko w niektórych sytuacjach, na przykład po podniesieniu smartfonu.
Głośniki i jakość dźwięku
Xperia 5 III została wyposażona w głośniki stereo ze skierowanymi do przodu wylotami umieszczonymi nad i pod ekranem. Górny głośnik odpowiada za kanał lewy, a dolny za prawy. Prawidłowym poziomym ułożeniem telefonu jest więc takie z przyciskami na górze. Odwrócenie telefonu nie powoduje odwrócenia kanałów dźwięku.
Jak przystało na flagowy smartfon firmy Sony, testowane urządzenie gra bardzo dobrze, choć – co oczywiste – nie możemy tu liczyć na obecność głębszych basów. Tony nieco wyższe, przede wszystkim średnie i wysokie, brzmią czysto i dosyć głośno. Zmierzone maksimum głośności wyniosło 78,9 dB dla muzyki strumieniowanej z Internetu za pomocą aplikacji Tidal oraz 79,5 dB w przypadku dzwonków telefonu. Oba pomiary wykonywane były w odległości około 60 cm od głośników.
Odbiór dźwięków podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów może być wzmocniony dzięki wibracjom dynamicznym. Do słuchania muzyki jednak i tak lepiej będą się nadawać w miarę dobre słuchawki, dzięki czemu nie ma żadnych braków w tym, co słyszymy.
Wibracje dynamiczne to nie jedyna opcja, którą możemy dostosować w ustawieniach dźwięku. Do dyspozycji mamy również nastawy Dolby Atmos, technologię dźwięku przestrzennego 360 Spatial Sound, a także DSEE Ultimate (zwiększa jakość skompresowanej muzyki) oraz inteligentny filtr przeciwwietrzny. Ten ostatni przyda się podczas nagrywania.
Interfejs systemowy i aplikacje
Xperia 5 III pracuje pod kontrolą systemu Android 11, który został lekko zmodyfikowany przez firmę Sony. Ekran główny jest podzielony na pulpity i szufladę ze skrótami do wszystkich aplikacji, a na lewo od pulpitów znajdziemy ekran Google z najważniejszymi informacjami z kraju i ze świata (można to wyłączyć). Interfejs wygląda schludnie i nie ma w nim zbędnych wodotrysków.
Wygląd interfejsu możemy dostosować w pewnym zakresie do własnych potrzeb. Zmienić możemy między innymi tapetę (może być animowana lub statyczna), a także rozmiar czcionki oraz innych elementów „wystroju”. Do nawigowania po systemie służą przyciski ekranowe lub gesty – wybór należy do użytkownika, a zdecydować można już przy wstępnej konfiguracji smartfonu.
Xperia 5 III ma funkcję o nazwie Boczny sensor. Jest to panel pokazujący się po dwukrotnym dotknięciu krawędzi ekranu, w którym znajdziemy skróty do wybranych aplikacji i funkcji. Zawartość tę można oczywiście zmieniać. Niektóre aplikacje możemy uruchomić w pływających oknach, które można dowolnie przesuwać oraz zmieniać ich rozmiar.
Skoro już o aplikacjach mowa, to Sony korzysta w swoim smartfonie z narzędzi systemowych firmy Google oraz klientów podstawowych usług wyszukiwarkowego giganta. Są tu również aplikacje własne Japończyków, na przykład odtwarzacz muzyki czy zaawansowane aplikacje fotograficzne (więcej o nich na następnej stronie). Podczas konfiguracji wstępnej smartfonu możemy zdecydować o zainstalowaniu (lub nie) kilkunastu dodatkowych aplikacji, które – jeśli je wybierzemy – zostaną pobrane z Internetu.
Podobnie jak w przypadku Xperii 1 III, tu również znajdziemy na liście aplikacji skrót do strony, na której można skorzystać z 3-miesięcznego darmowego dostępu do subskrypcji Tidal HiFi.
Łączność
Xperia 5 III oferuje użytkownikom komplet współczesnych standardów łączności bezprzewodowej, na czele z 5G, które działa zarówno w pasmie 2,1 GHz (Orange, Plus i Play), jak i na 2,6 GHz (Plus, podczas testów korzystałem z tego). Dzięki 5G mogłem sprawnie korzystać z Internetu w różnych częściach Szczecina, natomiast Wi-Fi 6 pozwoliło mi na to samo w domu. W komplecie jest też Bluetooth, dzięki któremu mogłem do telefonu podłączyć słuchawki czy inne urządzenie, a za pomocą modułu NFC mogłem płacić zbliżeniowo w sklepach. Wszystko działało prawidłowo.
Do jakości połączeń głosowych również nie mam zastrzeżeń. Xperia 5 III obsługuje technologie VoLTE i VoWiFi (Wi-Fi Calling) – z obu mogłem korzystać, jeśli w telefonie używałem karty SIM sieci Plus lub Orange. W innych sieciach nie sprawdzałem.
Jak każdy współczesny smartfon, testowana Xperia nadaje się również do nawigowania po nieznanym obszarze, do czego używa wbudowanego odbiornika satelitarnego. Fiksowanie położenia telefonu jest bardzo szybkie i akceptowalne pod względem dokładności (do kilku metrów), natomiast zasięg nie jest gubiony bez powodu. Do dyspozycji jest też cyfrowy kompas.
Aparaty fotograficzne
Xperia 5 III ma na tylnym panelu zestaw trzech aparatów fotograficznych o rozdzielczości 12 Mpix każdy. Towarzyszą im obiektywy o czterech ogniskowych: 16 mm, 24 mm, 70 mm i 105 mm. Dwie ostatnie wartości dotyczą teleobiektywu peryskopowego. Przedni aparat ma rozdzielczość 8 Mpix.
Testowany smartfon został wyposażony w rozbudowaną aplikację Photo Pro, za pomocą której możemy robić zdjęcia oraz nagrywać filmy. Narzędzie to, pomijając tryb Basic, wzorowane jest na aparatach fotograficznych Sony α, włącznie z okrągłym „pokrętłem” do zmiany trybu pracy (te są również takie, jak w samodzielnych aparatach fotograficznych).
Aplikacja Photo Pro wygląda na skomplikowaną, jeśli porównamy ją z jej odpowiednikami w innych smartfonach, jednak jeśli już się oswoimy z tym wszystkim okaże się, że mamy do czynienia z potężnym narzędziem, w którym wiele rzeczy można zmienić ręcznie. A w komplecie mamy fizyczny, dwustopniowy przycisk aparatu. Zdjęcia mogą być zapisywane w formacie JPEG lub RAW.
Przedni aparat fotograficzny jest dostępny tylko w trybie Basic. Do dyspozycji mamy funkcję Autoportret, służącą do bardziej kreatywnego podejścia do selfie.
Photo Pro umożliwia również nagrywanie filmów, jednak bardziej rozbudowanym narzędziem do tego jest aplikacja Cinema Pro. Umożliwia ona nagrywanie klipów wideo w rozdzielczości 4K lub 2K z szybkością 24, 25, 30 lub 60 klatek na sekundę. Tryb 60 fps jest jednak dostępny tylko dla obiektywu 24 mm, czyli głównego. Jest też slow motion 120 fps (dwukrotne spowolnienie), także w rozdzielczości 4K.
Jakość zdjęć i filmów
Xperia 5 III ma takie same aparaty fotograficzne, jak droższa Xperia 1 III, dlatego jakość zdjęć jest również podobna. W dobrych warunkach oświetleniowych są one szczegółowe i ostre, a kolory wyglądają naturalnie. Trzymane w ryzach są także szumy, których na ogół nie widać.
W galerii poniżej umieściłem zdjęcia wykonane w dzień. Te same ujęcia zostały zarejestrowane przy użyciu każdej z czterech ogniskowych obiektywów testowanej Xperii.
W nocy Xperia 5 III potrafi zrobić niezłe, ostre zdjęcia, które nie udają, że zostały wykonane w dzień. Także kolory wyglądają tak, jak powinny, a cienie są cieniami.
W przednim aparacie nie ma niczego szczególnego, jednak wciąż możemy nim zrobić ciekawe i dobre jakościowo zdjęcia. Najwięcej dodatkowych efektów możemy zastosować, korzystając z trybu Autoportret. Efekty? Kilka przykładów znajdziesz poniżej.
Sony Xperia 5 III nagrywa filmy w maksymalnej rozdzielczości 4K z szybkością 60 klatek na sekundę oraz 120 klatek na sekundę (zwolnione tempo). Tryby te są dostępne tylko w aplikacji Cinema Pro. W aplikacji Photo Pro mamy tylko 4K@30fps, natomiast 60 klatek na sekundę możemy wybrać przy rozdzielczości FullHD. Nagrania z głównego aparatu mają niezłą jakość oraz są dobrze stabilizowane.
Wydajność
Xperia 5 III jest napędzana chipsetem Qualcomm Snapdragon 888, czyli tym samym, który pracuje również wewnątrz obudowy Xperii 1 III. Układ ten wspierany jest przez 8 GB pamięci RAM, co tworzy zestaw w zupełności wystarczający do płynnej pracy interfejsu systemowego oraz wszystkich zainstalowanych aplikacji i gier.
Do przechowywania danych w testowanej Xperii mamy około 100 GB miejsca (z 128 GB pamięci masowej). Przestrzeń tę możemy rozszerzyć za pomocą karty pamięci microSD. Musimy jednak pamiętać, że nie skorzystamy wtedy z funkcji dual SIM: SIM2 i karta pamięci mają wspólne gniazdo.
Wydajność ogólna | AnTuTu V8 | Geekbench 5 | PC Mark Work 2.0 | Przesył danych (MB/s) | AI Benchmark | ||
Jeden rdzeń | Wszystkie rdzenie | Zapis losowy [MB/s] | Transfer PC->Tel [MB/s] | ||||
ASUS Zenfone 8 | 722397 | 167,7 | |||||
Honor 9X | 183612 | 1585* | 5561* | 7066 | n/d | 30,5 | |
Huawei Mate 40 Pro | 689188 | 1016 | 3743 | 12839 | 280 | 102 | 216,9 |
OnePlus 8T | 580056 | 895 | 3139 | 9629 | 227,1 | 207,7** | 74,7 |
Realme GT | 719526 | 1125 | 3591 | 14598*** | 74,1 | ||
Realme X50 Pro | 596796 | 914 | 3205 | 12918 | 52,1 | 42,3 | |
Samsung Galaxy Note20 Ultra | 536191 | 953 | 2937 | 10982 | 36,3 | 42,5 | |
Samsung Galaxy S20 FE 5G | 579980 | 896 | 3219 | 13430 | 37,5 | 41,2 | |
Samsung Galaxy S21 | 628713 | 1044 | 3398 | 11551 | 280,8 | 42,3 | |
Samsung Galaxy S21 Ultra | 652312 | 1096 | 3505 | 14315 | 286,5 | 264,4** | 168,9 |
Samsung Galaxy S21+ | 624086 | 1072 | 3476 | 14059 | 172,3 | ||
Samsung Galaxy Z Fold3 5G | 672428 | 1124 | 3466 | 15082*** | 274,7 | 249,1** | 204,2 |
Sony Xperia 1 III | 699362 | 1131 | 3614 | 11801*** | 318,6 | 245,9** | 203,7 |
Sony Xperia 5 III | 658473 | 1129 | 3641 | 11420*** | 183,9 | 201,4** | 199,9 |
Vivo X60 Pro 5G | 638954 | 1012 | 3455 | 11286*** | 283,6 | 42,9 | 89 |
Xiaomi Mi 10T Pro 5G | 591643 | 913 | 3390 | 10616 | 241,3 | 78,2 | |
Xiaomi Mi 11 | 696612 | 1133 | 3703 | 12943 | 223,7 | 41,9 | 138,5 |
Xiaomi Mi 11 Ultra | 696487 | 1130 | 3444 | 11657*** | 238,5 | 42,5 | 135,3 |
Xiaomi Poco F2 Pro | 573920 | 920 | 3450 | 10125 |
*) Geekbench 4
**) przewód USB 3.2 Gen 1
***) PC Mark Work 3.0
Wydajność w grach | 3D Mark | GFXBench offscreen | Maksymalna temperatura obudowy [°C] | |||
Wild Life | Wild Life Stress (Stability) | Sling Shot Extreme (Vulkan) | Aztec Ruins 1440p (Vulkan) | Car Chase 1080p | ||
ASUS Zenfone 8 | 5732 | ex. 84,9% | 1934 | 3521 | 46,1° | |
Honor 9X | 939 | 455 | ||||
Huawei Mate 40 Pro | 6677 | 62,20% | Maxed Out | 2175 | 3736 | 51,5 |
OnePlus 8T | 3813 | 99,70% | 4609 | 1377 | 3132 | 41,1 |
Realme GT | 5940 | 73% | 1907 | 4082 | 52,3°C | |
Realme X50 Pro | 6625 | 3031 | 38,5 | |||
Samsung Galaxy Note20 Ultra | 6364 | 2908 | 47,9 | |||
Samsung Galaxy S20 FE 5G | 6577 | 2569 | 45 | |||
Samsung Galaxy S21 | 5903 | 64,9%% | Maxed Out | 1834 | 2898 | 45,3 |
Samsung Galaxy S21 Ultra | 5457 | 66,30% | 6014 | 1813 | 3030 | 48,6 |
Samsung Galaxy S21+ | 5804 | 66,50% | Maxed Out | 1826 | 3583 | 45,6 |
Samsung Galaxy Z Fold3 5G | 5534 | 63,20% | Maxed Out | 1650 | 3798 | 50,5 |
Sony Xperia 1 III | 5880 | 57,80% | Maxed Out | 1446 | 3345 | 50,8 |
Sony Xperia 5 III | 5752 | 66,20% | Maxed Out | 1825 | 3928 | 49,5 |
Vivo X60 Pro 5G | 4250 | 99,00% | Maxed Out | 1528 | 3478 | 49,5 |
Xiaomi Mi 10T Pro 5G | 4630 | 3035 | ||||
Xiaomi Mi 11 | 5803 | n.d. | Maxed Out | 1994 | 4155 | 52,8 |
Xiaomi Mi 11 Ultra | 5700 | n.d. | Maced Out | 1991 | 4108 | 56,5 |
Xiaomi Poco F2 Pro | 6638 | 3007 |
Jak w przypadku większości flagowych smartfonów, w Xperii 5 III występuje zjawisko throttlingu. Przy długotrwałym wysokim obciążeniu spadek wydajności sięgnął tu o około 34%. Obudowa telefonu dosyć mocno się przy tym nagrzewa – zmierzone maksimum temperatury wyniosło 49,5°C w pobliżu tylnego zestawu fotograficznego.
Zasilanie
Sony Xperia 5 III jest zasilana akumulatorem o pojemności 4500 mAh. To o 500 mAh więcej niż w Xperii 5 II, jednak nie przełożyło się to na osiągnięcie znacząco lepszych rezultatów w testach długości czasu pracy (szczegóły w tabeli poniżej).
Ekran ma stałą jasność 300 cd/mkw | TELEPOLIS MARK (minuty) | Godziny pracy | Bateria (mAh) | Ustawienia ekranu | |||
SoT | Heavyuser | Przekątna | Rozdzielczość | Odświeżanie | |||
Huawei Mate 40 Pro 90 Hz | 406 | 247 | 33 | 4400 | 6,76" | 1344 x 2772 | 90 Hz |
Huawei Mate 40 Pro 60 Hz | 497 | 252 | 37 | 4400 | 6,76" | 1344 x 2772 | 60 Hz |
OnePlus 8T 120 Hz | 480 | 281 | 38 | 4500 | 6,55" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
OnePlus 8T 60 Hz | 536 | 262 | 40 | 4500 | 6,55" | 1080 x 2400 | 90 Hz |
Realme X50 Pro 90 Hz | 486 | 228 | 36 | 4200 | 6,44" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Realme X50 Pro 60 Hz | 497 | 232 | 36 | 4200 | 6,44" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Samsung Galaxy Note20 Ultra | 495 | 192 | 34 | 4500 | 6,9" | 1440 x 3088 | 60 Hz |
Samsung Galaxy Note20 Ultra 120 Hz | 401 | 198 | 30 | 4500 | 6,9" | 1080 x 2316 | 120 Hz |
Samsung Galaxy Note20 Ultra 60 Hz | 511 | 236 | 37 | 4500 | 6,9" | 1080 x 2316 | 60 Hz |
Samsung Galaxy S20 FE 5G 120 Hz | 520 | 243 | 38 | 4500 | 6,5" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
Samsung Galaxy S20 FE 5G 60 Hz | 550 | 265 | 41 | 4500 | 6,5" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Samsung Galaxy S21 60 Hz | 530 | 336 | 43 | 4000 | 6,2" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Samsung Galaxy S21 120 Hz | 431 | 254 | 34 | 4000 | 6,2" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
Samsung Galaxy S21 Ultra 120 Hz | 490 | 257 | 37 | 5000 | 6,8" | 1440 x 3200 | 60 Hz |
Samsung Galaxy S21 Ultra 60 Hz | 628 | 263 | 45 | 5000 | 6,8" | 1440 x 3200 | 60 hz |
Samsung Galaxy S21 Ultra 120 Hz | 496 | 254 | 38 | 5000 | 6,8" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
Samsung Galaxy S21 Ultra 60 Hz | 646 | 265 | 46 | 5000 | 6,8" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Samsung Galaxy Z Fold3 5G 120 Hz | 299 | 227 | 26 | 4400 | 7,6" | 1768 x 2208 | 120 Hz |
Samsung Galaxy Z Fold3 5G 60 Hz | 341 | 309 | 33 | 4400 | 7,6" | 1768 x 2208 | 60 Hz |
Samsung Galaxy Z Fold3 5G Cover | 513 | 251 | 38 | 4400 | 6,2" | 832 x 2268 | 120 Hz |
Samsung Galaxy Z Fold3 5G Cover | 603 | 278 | 44 | 4400 | 6,2" | 832 x 2268 | 60 Hz |
Sony Xperia 1 III 120 Hz | 347 | 207 | 28 | 4500 | 6,5" | 1633 x 3840 | 120 Hz |
Sony Xperia 1 III 60 Hz | 500 | 242 | 37 | 4500 | 6,5" | 1633 x 3840 | 60 Hz |
Sony Xperia 5 II 120 Hz | 497 | 215 | 36 | 4000 | 6,1" | 1080 x 2520 | 120 Hz |
Sony Xperia 5 II 60 Hz | 599 | 245 | 42 | 4000 | 6,1" | 1080 x 2520 | 60 Hz |
Sony Xperia 5 III 120 Hz | 499 | 231 | 37 | 4500 | 6,1" | 1080 x 2520 | 120 Hz |
Sony Xperia 5 III 60 Hz | 621 | 246 | 43 | 4500 | 6,1" | 1080 x 2520 | 60 Hz |
Vivo X60 Pro 5G 120 Hz | 490 | 175 | 33 | 4200 | 6,5" | 1080 x 2376 | 120 Hz |
Vivo X60 Pro 5G 60 Hz | 568 | 185 | 38 | 4200 | 6,5" | 1080 x 2376 | 60 Hz |
Xiaomi Mi 10T Pro 5G 144 Hz | 587 | - | 5000 | 6,67" | 1080 x 2400 | 144 Hz | |
Xiaomi Mi 10T Pro 5G 60 Hz | 691 | - | 5000 | 6,67" | 1080 x 2400 | 60 Hz | |
Xiaomi Mi 11 120 Hz | 342 | 142 | 24 | 4600 | 6,81" | 1440 x 3200 | 120 Hz |
Xiaomi Mi 11 60 Hz | 441 | 143 | 29 | 4600 | 6,81" | 1440 x 3200 | 60 Hz |
Xiaomi Mi 11 120 Hz | 358 | 173 | 27 | 4600 | 6,81" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
Xiaomi Mi 11 60 Hz | 478 | 181 | 33 | 4600 | 6,81" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Xiaomi Mi 11 Ultra 120 Hz | 363 | 146 | 25 | 5000 | 6,81" | 1440 x 3200 | 120 Hz |
Xiaomi Mi 11 Ultra 60 Hz | 471 | 149 | 31 | 5000 | 6,81" | 1440 x 3200 | 60 Hz |
Xiaomi Mi 11 Ultra 120 Hz | 375 | 188 | 28 | 5000 | 6,81" | 1080 x 2400 | 120 Hz |
Xiaomi Mi 11 Ultra 60 Hz | 484 | 196 | 34 | 5000 | 6,81" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Xiaomi Poco F2 Pro | 611 | 554 | 58 | 4700 | 6,67" | 1080 x 2400 | 60 Hz |
Jak widać w powyższej tabeli, czas pracy telefonu możemy wydłużyć między innymi korzystając z częstotliwości odświeżania ekranu na poziomie 60 Hz zamiast 120 Hz. W ustawieniach systemowych znajdziemy też inne funkcje oszczędzające energię, które pozwolą nam ten czas jeszcze bardziej wydłużyć.
Podczas testów podłączałem telefon do ładowania raz dziennie. Przy mniej intensywnym korzystaniu z telefonu jego czas pracy bezproblemowo osiągał 2, a czasie nawet więcej dni.
W zestawie z Xperią 5 III otrzymałem ładowarkę o mocy 30 W. Pozwala ona naładować pustą baterię do 100% w około 100 minut, przy czym pierwsze 30 minut wystarcza, by osiągnąć poziom naładowania akumulatora na poziomie 52%. Identycznie to wyglądało w przypadku Xperii 1 III. Tu jednak nie ma ładowania bezprzewodowego.
Podsumowanie
Xperia 5 III to przykład smartfonu, którego producent podąża własną drogą, łącząc w jednym urządzeniu nowoczesne technologie oraz tradycyjne rozwiązania. Nie ma tu na przykład wyścigu za megapikselami – trzy aparaty na tylnym panelu „zadowalają się” matrycami o rozdzielczości 12 Mpix. Choć na papierze wyglądają skromniej niż ponad 100-megapikselowe potwory, to jednak jakość zdjęć, które z nich wychodzą, jest całkiem niezła, szczególnie przy dobrym oświetleniu. Nie zabrakło tu też teleobiektywu peryskopowego ze zmienną ogniskową, który stanowi także wyposażenie topowej Xperii 1 III. Nie należy też zapominać o dwustopniowym, fizycznym przycisku aparatu. To unikat w świecie współczesnych smartfonów.
Testowana Xperia ma zaawansowane aplikacje do robienia zdjęć i kręcenia filmów, które swoimi możliwościami nawiązują do bardziej profesjonalnych sprzętów. Na pierwszy rzut oka mogą się one wydać skomplikowane, jednak z czasem można się do nich przyzwyczaić.
Tańszy z tegorocznych flagowców Sony jest stosunkowo mały i lekki, czym również wyróżnia się spośród konkurencyjnych produktów. A do tego naprawdę świetnie wygląda w zielonym kolorze. Mamy tu również bardzo dobry wyświetlacz OLED, w którym nie ma żadnego wcięcia czy wycięcia na obiektyw przedniego aparatu, ponieważ ten znalazł się w ramce nad ekranem. A czytnik linii papilarnych jest w najlepszym do tego miejscu – na boku obudowy, zintegrowany z przyciskiem zasilania. Świetna jest również jakość dźwięku z wbudowanych głośników stereo.
Czego brakuje? Przede wszystkim możliwości bezprzewodowego naładowania akumulatora. Poza tym obudowa mogłaby słabiej zbierać zabrudzenia. Są też inne wady, które wymieniłem poniżej.
Sony Xperia 5 III została wyceniona na 4499 zł. Nie jest to tanio, jednak w zamian otrzymujemy porządny, japoński smartfon, który może nam posłużyć przez kilka lat.
Ocena końcowa: 8,5/10
Wady:
- Obudowa łatwo zbiera odciski palców,
- Brak funkcji rozpoznawania twarzy,
- Hybrydowy dual SIM,
- Aplikacja Photo Pro wymaga przyzwyczajenia,
- Duży spadek wydajności pod wysokim, stałym obciążeniem, wysoka temperatura obudowy,
- Dosyć powolne ładowanie akumulatora,
- Wysoka cena.
Zalety:
- Atrakcyjny i oryginalny wygląd, wysoka jakość wykonania i użytych materiałów,
- Odporność na wodę i pyły (IP 65/68),
- Dioda powiadomień,
- Świetna lokalizacja czytnika linii papilarnych i jego sprawne działanie,
- Bardzo dobry wyświetlacz,
- Głośniki stereo, wysoka jakość dźwięku,
- Komplet obsługiwanych nowoczesnych standardów łączności,
- Wysoka jakość połączeń telefonicznych,
- Wszechstronny zestaw aparatów fotograficznych, dobra jakość zdjęć w optymalnych warunkach oświetleniowych,
- Zaawansowane aplikacje Photo Pro i Cinema Pro,
- Fizyczny, dwustopniowy przycisk aparatu fotograficznego,
- Bardzo wysoka wydajność,
- Dobry czas pracy na baterii.