DAJ CYNK

Test ASUS Zenfone 8 – w końcu iPhone 12 mini ma konkurencję!

Anna Rymsza (Xyrcon)

Testy sprzętu

ASUS Zenfone 8 ma radio FM
Ekran klasy Premium

Nie tylko podzespoły stoją tu na najwyższym poziomie. ASUS sięgnął po panel AMOLED E4 Samsunga, zrobiony specjalnie dla tego modelu, wykonany metodą Diamond Pixel i spełniający wymagania HDR10+. Rozdzielczość tego ekranu to 1080 × 2400 px. Oznacza to, że każdy kolorowy piksel składa się z plamki niebieskiej, czerwonej i dwóch zielonych, ułożonych po przekątnej. Takie proporcje barw są naturalne dla naszego wzroku. Ekran chroni oczywiście Gorilla Glass Victus. Dodam, że szkło jest fenomenalnie wykończone. Obłe krawędzie doskonale łączą się z zaokrąglonymi bokami telefonu, jakby był to jeden odlew.

Ekran może pracować z częstotliwością odświeżania 30, 60, 90 lub 120 Hz, dotyk jest próbkowany z częstotliwością do 240 Hz. Ponadto w ekranie znalazł się czytnik linii papilarnych, ale z tym elementem nie umiem się dogadać. Jeśli prawidłowo odczyta palec, telefon odblokowuje się błyskawicznie. Mam jednak wrażenie, że wystarczy nieco zwilżyć lub zabrudzić opuszek, by czytnik się zgubił. Koniec końców, zdecydowałam się na staromodną blokadę gestem i rozpoznawanie twarzy – to działa bez zarzutu.

Wróćmy do ekranu, bo tu Zenfone 8 ma czym się pochwalić. Gamut ekranu wynosi 134,1% przestrzeni sRGB oraz 95% DCI-P3. Pokrywa odpowiednio 99,2% i 94,4%. To niemal idealnie, a drobnymi zmianami w ustawieniach można jeszcze odwzorowanie poprawić. ΔE zgodnie z obietnicami producenta jest mniejsza od 1, a konkretnie wynosi 0,61 na domyślnych ustawieniach ekranu.

ASUS Zenfone 8 – gamut ekranu

Ekran jest podświetlony równo. Przy maksymalnej jasności na jednolitej, białej planszy zmierzyłam 466 nitów, na środku 441, na dole zaś 439. Różnica między górą i dołem wynosi więc mniej niż 6%. Nie jest to różnica, którą da się zauważyć bez aparatury pomiarowej. W trybie HDR maksymalna jasność ekranu ma dochodzić do 1100 nitów.

W ustawieniach ekranu można dopasować temperaturę barw, a także ich nasycenie. Osoby mające problemy z rozpoznawaniem kolorów mogą korzystać z telefonu w trybie czarno-białym albo podkręcić barwy. ASUS przygotował też kilka presetów do różnych zastosowań. Ponadto ekran ma zredukowaną emisję niebieskiego światła, co również warto podkreślić.

Ustawienia ekranu ASUS Zenfone 8

Dźwięk jest moim zdaniem jeszcze lepszy niż obraz. ASUS Zenfone 8 ma głośniki stereo i w końcu są one tak umieszczone, że nie zasłaniam sobie żadnego z nich dłonią podczas grania. Znalazły się tu dwa niezależne wzmacniacze Cirrus Logic CS35L45. W górnej części telefonu znalazł się głośnik 10 × 12 mm, na dole zaś w nieco większej komorze 12 × 16 mm – taki sam jak w ASUS ROG Phone 5, tu ma jednak nieco m mniejszą objętość komory rezonansowej.

Efekty pracy tych głośników są zachwycające. ASUS Zenfone 8 nie potrzebuje przenośnego głośniczka Bluetooth – sam jest doskonałym głośnikiem. Myślę, że pod względem jakości dźwięku z głośników bije iPhone'a 12 mini (Galaxy S21 nie ma tu czego szukać). Jest głośno, jest czysto, jest nawet bas. W oprogramowaniu znajduje się też equalizer z presetami dla gier i filmów. Dźwięk został wysterowany z pomocą firmy Dirac.

ASUS Zenfone 8 – ustawienia dźwięku

Dźwięk ze słuchawek nie zostaje w tyle. Zenfone 8 ma certyfikat Hi-Res Audio i wykorzystuje wysokiej klasy DAC Qualcomm Aqstic WCD9385. Słuchawki podłączone przez Bluetooth mogą wykorzystać kodeki LDAC, aptX, aptX HD, aptX Adaptive i ACC. Nawet radia FM nie zabrakło!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: wł.