DAJ CYNK

Xiaomi Mi 11 - mistrz wydajności w konkurencyjnej cenie

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Xiaomi Mi 11 wyświetlacz


Wyświetlacz i jakość obrazu

Za wyświetlanie obrazu w Xiaomi Mi 11 odpowiada 6,81-calowy panel AMOLED o rozdzielczości 1440 x 3200 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 515 ppi, dzięki czemu obraz na ekranie jest zawsze ostry, a krawędzie nieposzarpane. W ustawieniach systemowych możemy zmienić zarówno częstotliwość, jak i rozdzielczość. Alternatywą dla QuadHD+ jest FullHD+ (1080 x 2400 pikseli). Z rozdziału dotyczącego zasilania dowiesz się, jak te wybory wpływają na zużycie energii i czas pracy smartfonu.

W ustawieniach wyświetlacza możemy też włączyć tryb ciemny oraz ustalić, czy ma on być włączony na stałe, czy zgodnie z harmonogramem. Inne opcje, to między innymi Tryb czytania (ociepla kolory) i Ograniczenie migotania.

Xiaomi Mi 11 zrzuty - ekran

Jedno z najważniejszych ustawień, z punktu widzenia jakości obrazu, to Schamat kolorów. Znajdziemy ich tam kilka, a także ustawimy temperaturę kolorów i kilka innych parametrów, w tym kontrast i gammę (patrz zrzuty ekranu poniżej)

Xiaomi Mi 11 zrzuty - schemat kolorów

Jak przystało na sprzęt z wyświetlaczem typu AMOLED, Xiaomi Mi 11 został wyposażony w funkcję Ekran zawsze włączony. Pokazuje ona na wygaszonym ekranie między innymi zegar, datę i powiadomienia. Do dyspozycji mamy tu różne motywy, dzięki którym ten element może wyglądać w spersonalizowany przez użytkownika sposób.

Xiaomi Mi 11 wyświetlacz

Wyświetlacz zastosowany w Xiaomi Mi 11 wyświetla bardzo dobry jakościowo obraz, zarówno pod względem kolorów, jak i ostrości i kontrastu. Z uwagi na zastosowaną technologię, kolor czarny ma jasność 0 nitów (tak wyszło w czasie pomiarów kolorymetrem), zatem kontrast dąży do nieskończoności (dzielenie przez zero). Wyniki pomiarów kolorymetrycznych dla wybranych trybów pracy ekranu zawiera tabela poniżej.

Schemat kolorów Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Nasycony 7552 K 99,9% sRGB
97,3% AdobeRGB
98,2% DCI P3
181,5% sRGB
125,1% AdobeRGB
128,6% DCI P3
5,25 (11,82)
Oryginalny 6694 K 96,9% sRGB
69,3% AdobeRGB
71,3% DCI P3
100,7% sRGB
69,4% AdobeRGB
71,4% DCI P3
0,77 (2,30)
P3 7518 K 98,2% sRGB
89,4% AdobeRGB
95,1% DCI P3
154,0% sRGB
106,1% AdobeRGB
109,1% DCI P3
1,78 (4,26)
sRGB 7552 K 88,4% sRGB
62,0% AdobeRGB
63,8% DCI P3
90,0% sRGB
62,0% AdobeRGB
63,8% DCI P3
1,42 (3,95)


Xiaomi obiecuje, że maksymalna jasność wyświetlacza w Mi 11 sięga w szczycie 1500 nitów. Takiej wartości nie udało mi się zarejestrować, ale podczas testów największa jasność, jaką zmierzyłem, osiągnęła 958 nitów, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem. W połączeniu z ogromnym kontrastem przekłada się to na rewelacyjną czytelność obrazu w każdych typowych warunkach, z jakimi się spotkamy. Niestraszne mu jest nawet ostre światło słoneczne. To oczywiście przy jasności ustawianej automatycznie. Przy ustawieniu ręcznym zmierzone maksimum wyniosło 492 nity.

Głośniki i słuchawki – jakość dźwięku

Najnowszy flagowiec firmy Xiaomi został wyposażony w głośniki stereo, sygnowanie marką Harman Kardon. Oba głośniki nie są jednakowe – ten na górze jest mniejszy, przez co jest nieco cichszy, a także odtwarza przede wszystkim tony średnie i wysokie, ale są ze sobą doskonale zestrojone, dzięki czemu całość brzmi bardzo dobrze. Głośniki grają też bardzo głośno. Zmierzone przez mnie maksimum dla dzwonków wyniosło 85,4 dB (w odległości około 50-60 cm od telefonu). Głośność muzyki HiFi odtwarzanej z Tidala osiągnęła 79,9 dB.

Xiaomi Mi 11 Harman Kardon

Jak to zwykle bywa, brakuje tu głębszych basów. Te uzyskamy, jeśli podłączymy do telefonu słuchawki (za pomocą złącza USB-C lub przez Bluetooth) lub zewnętrzne głośniki. Wtedy jakość dźwięku będzie ograniczana tylko przez użyty sprzęt. Podczas testów wykorzystałem dokanałowe słuchawki przewodowe Samsunga oraz nauszne słuchawki bezprzewodowe Sony.

Xiaomi Mi 11 słuchawki


Przejdźmy do dostępnych ustawień dźwięku. Po pierwsze, mamy tu Asystenta dźwięku, który pozwala włączyć między innymi takie opcje, jak dostosowanie dźwięku multimediów w wielu aplikacjach jednocześnie odtwarzających dźwięk czy brak regulacji głośności multimediów podczas otrzymywania powiadomień lub odtwarzania dźwięku z innego źródła.

Są też Efekty dźwiękowe, które wpływają na jakość tego, co słyszymy. Tu znajdziemy ulepszenia Harman Kardon (dla wbudowanych głośników), możemy też wskazać, do jakiego rodzaju dźwięku mają być dostosowane efekty. Po podłączeniu słuchawek zyskamy dostęp do dodatkowych opcji, takich jak wybór rodzaju podłączonych słuchawek, equalizer, a także funkcja dostosowująca głośność do naszego wieku lub indywidualnie stworzonego przez siebie profilu. Dostosowanie głośności w Mi 11 wygląda identycznie jak funkcja Adapt Sound w smartfonach Samsunga.

Xiaomi Mi 11 zrzuty - ustawienia dźwięku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak