DAJ CYNK

Xiaomi Redmi 8 - większość z Was nie potrzebuje innego smartfonu

Jakub Szczęsny

Testy sprzętu

Zobacz: Xiaomi Mi Note 10 Lite: wygląd, specyfikacja i cena

Jeżeli spodziewacie się, że Xiaomi Redmi 8 jest wykonany słabo - możecie się bardzo mile zaskoczyć! Urządzenie sprawia wrażenie solidnego i takim właśnie jest. Co prawda nie testowałem jego odporności na upadki, uszkodzenia, ale żaden przycisk, żadna tacka, żaden element nie wydają się być obecne w obudowie "na słowo honoru". Wszystko jest takie, jakie powinno być. Obudowa wykonana została z przyjemnego, choć odrobinę śliskiego w dotyku plastiku. Przyciski w tym samym kolorze nie charakteryzują się nieprzyjemnym luzem. 

Redmi 8 dół

 

Tył urządzenia zajmuje podwójny zestaw fotograficzny, niżej czytnik linii papilarnych, a wyżej dioda doświetlająca. Na prawym boku znajdziecie przyciski: głośność (dwustopniowy) oraz zasilanie. Na lewym boku producent uwzględnił miejsce dla tacki na karty SIM/microSD, na dole natomiast umieszczono gniazdo USB-C, gniazdo słuchawkowe, głośnik oraz mikrofon. Górę zajmuje dodatkowy mikrofon oraz port podczerwieni (bardzo pomocny w trakcie kontrolowania urządzeń zgodnych z portem IR), przód natomiast pokrywa ekran o przekątnej 6,22 cala. 

Redmi 8 - jak jest z ekranem?

Ekran o przekątnej 6,22 cala w rozdzielczości 1520 × 720 px (IPS) prawdopodobnie nie wydaje się być najciekawszym możliwym komponentem. Ale zdecydowanie daje radę: w tej klasie jest absolutnie wystarczający. Kolory są odpowiednio wyświetlane, kąty widzenia jak najbardziej poprawne, a maksymalna jasność odpowiednia. W pełnym słońcu, przy najwyższym możliwym ustawieniu jasności możliwe jest komfortowe przeglądanie treści. I to mi absolutnie wystarczy. Czytanie materiałów ze stron internetowych, przeglądanie serwisów horyzontalnych, oglądanie filmów w serwisie YouTube nie sprawia większych kłopotów. Mam jedynie problem z niefortunnie umieszczonym "wcięciem" w formie "łezki" - umieszczony tam aparat do selfie nie przeszkadza, ale na początku trudno jest się do niego przyzwyczaić. 

Redmi 8 - biometria

Zarówno rozpoznawanie twarzy jak i skanowanie linii papilarnych w Redmi 8 działa bardzo dobrze. Obydwie formy uwierzytelniania użytkownika są szybkie i dokładne - bardzo rzadko zdarzało się, aby telefon nie rozpoznał mnie po poprawnym skonfigurowaniu tych funkcji. Nawet zabrudzony, zawilgocony palec nie jest przeszkodą dla czytnika zainstalowanego w Redmi 8 - znam natomiast kilka nierzadko droższych smartfonów, które mają problem, gdy na powierzchni palca znajdują się jakiekolwiek zabrudzenia czy wilgoć. 

Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno: rozpoznawanie twarzy nie jest w stu procentach bezpiecznym rozwiązaniem w tym smartfonie - dane biometryczne nie są przechowywane w bezpiecznym kontenerze w Redmi 8 (nie jest wykorzystywane rozwiązanie systemowe zaimplementowane w systemie Android). Warto więc podchodzić do niego z dużą dozą ostrożności. Niemniej, działa to odpowiednio szybko i sprawnie. 

Telefon bardzo szybko pozwala nam przejść dalej po poprawnym uwierzytelnieniu za pomocą biometryki. Nie ma większych opóźnień tuż po poprawnym zalogowaniu się do telefonu komórkowego. Ogromny plus dla Xiaomi za daleko idącą optymalizację tej sfery działania telefonu. 

Zobacz: MIUI 12 oficjalnie. Xiaomi zapowiada aktualizację dla 22 smartfonów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News