Nowe łącze NASA wystarczy, by oglądać Netflixa w kosmosie
NASA testuje laserowe łącze kosmiczne. Jest bardzo szybkie mimo milionów kilometrów do pokonania.

NASA testuje komunikację laserową z sondą Psyche, która zmierza w kierunku asteroidy o tej samej nazwie. Gdy sonda znajdowała się 31 kilometrów od Ziemi, sonda miała do dyspozycji łącze szerokopasmowe: 267 Mb/s.



25 Mb/s z kosmosu
Obecnie Psyche jest 226 milionów kilometrów od Ziemi. Misja Psyche zakłada, że sonda będzie wysyłała telemetrię i zdjęcia tradycyjnym łączem radiowym. Jednak, skoro już jest okazja, NASA testuje także nowy rodzaj transmisji. Czy laser sprawdzi się w przyszłych misjach?
Okazuje się, że tak. Podczas ostatniego testu sonda Psyche była w stanie porozumiewać się z Ziemią z prędkością 25 Mb/s. To wystarczy, by oglądać film z Netflixa w kosmosie. Naukowcy założyli, że w tej odległości 1 Mb/s będzie sukcesem, a dostali 25 razy więcej.
Interfejs optyczny wysłał te same dane diagnostyczne, które wcześniej zostały ściągnięte z sondy przez łącze radiowe. Tym samym naukowcy sprawdzili, jak można połączyć laserową „kartę sieciową” z innymi systemami. Był to też test pogody na Ziemi. Już wiemy, że burze są w stanie zakłócić komunikację laserową. Oba laboratoria, które odbierają dane z sondy, są podatne.
Można więc szybko ściągać zdjęcia i dane z sondy, ale potrzebne jest do tego relatywnie czyste niebo. Jeśli na Ziemi pogoda będzie dawać się we znaki, naukowcy będą musieli poradzić sobie inaczej – na przykład korzystać z wolnego, ale mniej czułego na zakłócenia radia.