NASA: Voyager 2 znów online, antena w Australii po remoncie

NASA informuje, że znów udało się skontaktować z sondą Voyager 2. Antena w ośrodku Canaberra w Australii znów działa.

Anna Rymsza (Xyrcon)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
NASA: Voyager 2 znów online, antena w Australii po remoncie

Cisza radiowa trwała 8 miesięcy. Powodem była nie tyle awaria, co potrzeba przeprowadzenia prac konserwacyjnych na jedynej antenie zdolnej połączyć się z Voyagerem 2. Prace zaczęły się w marcu.

Dalsza część tekstu pod wideo

Trzeba zaznaczyć, że antena Deep Space Station 43 (DSS43) w ośrodku Canaberra w Australii dobiega pięćdziesiątki. 70-metrowy talerz i nadajnik używany w komunikacji z Voyagerem skończyły w tym roku 47 lat. Remontu wymagała między innymi instalacja elektryczna i chłodzenie. W maju zamontowany został nowy stożek z nadajnikiem działającym w paśmie S (uplink) i X (downlink) do komunikacji z sondą, udało się też zwiększyć czułość DSS43. Było to nie lada wyzwanie – aparaturę ważącą 3 tony trzeba było podnieść na wysokość 20-piętrowego bloku.

NASA: Voyager 2 znów online, antena w Australii po remoncie

Prace konserwacyjne jeszcze się nie skończyły, ale pracownicy NASA są dobrej myśli. Wszystko uda się zrobić przed lutym 2021, czyli zgodnie z planem. 

Voyager 2 znów odbiera komendy

Podczas remontu NASA była w stanie jedynie odbierać komunikaty o statusie Voyagera 2, korzystając z trzech mniejszych anten w Australii. Niemożliwe było jednak wysłanie nowych poleceń. Problem w tym, że antena w Australii to jedyny taki obiekt na południowej półkuli. Voyager 2 w 1989 roku przeleciał blisko północnego bieguna Neptuna, by zrobić zdjęcia Trytona. Przez to aktualna trajektoria Voyagera 2 układa się w taki sposób, że sonda nie jest widoczna w prostej linii z żadnej z anten na północnej półkuli.

NASA poinformowała, że antena wysłała komendę do Voyagera 2 29 października. Sonda odpowiedziała prawidłowo – potwierdziła otrzymanie komunikatu i wykonała instrukcje. Sonda ruszyła w podróż 20 sierpnia 1977 roku i obecnie znajduje się prawie 19 miliardów kilometrów od domu. Voyager 2 porusza się z prędkością 60 tysięcy kilometrów na godzinę.