Co się dzieje, gdy śpimy z otwartymi oczami? Zaskakujące odkrycie

Pomimo, że sen odpowiada za regenerację organizmu, to nasz mózg w trakcie tego procesu jest zaskakująco aktywny, jak dowiedli ostatnio szwajcarscy naukowcy.

Jakub Krawczyński (KubaKraw)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Co się dzieje, gdy śpimy z otwartymi oczami? Zaskakujące odkrycie

Źrenice zdradzają tajemnice nocnej aktywności mózgu

W badaniu opublikowanym w naukowym czasopiśmie Nature Communications, naukowcy ze Szwajcarii przyjrzeli się aktywności źrenic w trakcie snu. Badanie dowiodło, że nasze źrenice nieustannie zmieniają się gdy śpimy, a ich rozmiar wskazuje różne poziomy aktywności mózgu, a więc odpowiedzi na bodźce. Przy dalszych badaniach na ten temat, naukowcy będą w stanie użyć aktywności źrenic do wychwycenia zaburzeń snu.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak twierdzi Caroline Lustenberger, współautor badania i neurobiolog na Uniwersytecie ETH w Zurychu aktywność źrenic odzwierciedla stan pobudzenia w obszarach mózgu odpowiadających za regulacje snu i wybudzania się. Zaprzecza to dotychczasowym założeniom jakoby poziom pobudzenia mózgu w trakcie snu utrzymywał się na niskim poziomie.

Według szwajcarskich naukowców, obszar zwany locus coeruleus, odpowiadający za regulację poziomów aktywności mózgu, jest niezwykle trudny do zbadania w trakcie snu. Ekipa naukowców twierdzi, że jako pierwsi obserwowali aktywność gałek ocznych w trakcie snu przez wiele godzin.

Jak udało się tego dokonać? Badacze otworzyli jedno oko każdego ze śpiących uczestników badania, po czym nawilżyli je maścią do oczu i pokryli przezroczystym bandażem. Naukowcy obawiali się, że badani nie będą w stanie spać z otwartymi oczami, aczkolwiek jak twierdzi inżynier biomedyczny Manuel Carro Dominguez "w zaciemnionym pokoju ludzie zapominają o tym, że ich oczy są nadal otwarte i są w stanie w takich warunkach spać". To właśnie Dominguez jest głównym autorem badania i twórcą techniki za pomocą której udało się utrzymać otwarte oczy badanym.

Odkrycie szwajcarskich naukowców wykazało, że poziomy aktywności mózgu ciągle się zmieniają w trakcie snu, a poprzednio wykazano analogiczne odkrycie u gryzoni, ale nie u ludzi. Co więcej, naukowcy wykazali zależność między aktywnością źrenic a konkretnymi wzorcami aktywności mózgu - w tym falami mózgowymi odpowiadającymi za stabilizację snu oraz konsolidację wspomnień i pamięci. Ponadto szwajcarscy badacze dowiedli, że istnieje zależność pomiędzy reakcją mózgu na dźwięki od poziomu aktywności mózgu, co można wykryć po reakcji źrenic. Oprócz tego ekipa pod wodzą Domingueza i Lustenberger wykryła, że zmiany źrenic również pokrywają się z aktywnością serca.

Dalsze badania w tym kierunku mogą pomóc w wykrywaniu zaburzeń snu, takich jak bezsenność, czy PTSD albo w wybudzaniu pacjentów ze śpiączki.