DAJ CYNK

Naukowcy biją na alarm. Na nocnym niebie pojawił się jasny obiekt

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Kosmos

Naukowcy biją na alarm. Na nocnym niebie pojawił się jasny obiekt

Na nocnym niebie pojawił się nowy, wyjątkowo jasny obiekt. To satelita BlueWalker 3. Naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami.

We wrześniu 2023 na orbitę okołoziemską trafił satelita BlueWalker 3 stworzony przez firmę AST SpaceMobile. W założeniach to bardzo pożyteczny projekt, któremu warto kibicować. Mówimy tu o satelicie komunikacyjnym, którego celem jest zapewnianie łączności 5G na całej planecie - także na obszarach bez odpowiedniej infrastruktury.

Brzmi trochę jak Starlink? Słusznie, bo w gruncie rzeczy obydwa przedsięwzięcia są do siebie bardzo podobne. Jest jednak pewna istotna różnica. Satelity opracowane przez AST są znacznie większe niż niewielkie konstrukcje firmy Elona Muska, dzięki czemu docelowo ma ich wystarczyć tylko 90, a nie kilka tysięcy.

W tym celu BlueWalker 3 wyposażony został w olbrzymią antenę o powierzchni 64 m2, pokrytą materiałem odbijającym światło. I tu pojawia się pewien problem...

Nowy najjaśniejszy obiekt na niebie

2 października 2023 Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła, że BlueWalker 3 jest nowym najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie. Przyćmił w ten sposób wszystkie gwiazdy, planety oraz Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Być może na pierwszy rzut oka nie wydaje się to poważnym problemem, ale jednak naukowcy biją z jakiegoś powodu na alarm. Chodzi o zjawisko zanieczyszczenia świetlnego, które utrudnia prowadzenie obserwacji astronomicznych z powierzchni Ziemi. BlueWalker 3 jest tak jasny, że uniemożliwia zobaczenie części obiektów, stanowiących przedmiot zainteresowania badaczy.

Wraz z dalszą realizacją projektu i wysyłaniem kolejnych satelitów problem ten będzie się tylko pogłębiał. Tymczasem warto pamiętać, że projekt AST SpaceMobile to nie jedyna tego typu konstelacja, którą zobaczymy na nocnym niebie. Chociażby wspomniane wcześniej satelity Starlink, które są może znacznie mniejsze, a i tak stanowią poważne utrudnienie dla astronomów i astrofotografów.

Zobacz: Sensacja na Marsie. Wszystko nagrała kamera
Zobacz: Sekret Marsa. Poszuka go nowy algorytm

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Space.com