DAJ CYNK

Obcy odnalezieni? Sensacyjne odkrycie rzut beretem od Ziemi

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Jednym z głównym celów eksploracji kosmosu jest znalezienie pozaziemskiego życia lub planety, na której moglibyśmy stworzyć nasze habitaty. Okazuje się, że jedna z nich być może znajduje się całkiem niedaleko nas.

Ludzkość od zarania dziejów obserwowała kosmos, nawet gdy nie było jeszcze dostępnych zaawansowanych narzędzi do śledzenia ciał niebieskich. Postęp technologiczny, który nastąpił w ostatnich kilkudziesięciu latach sprawił, że co rusz możemy zaobserwować ciekawe gwiazdy. Interesującego odkrycia dokonali ostatnio astronomowie z Montrealu. Udało im się zaobserwować egzoplanetę oznaczoną kodem TOI-1452b.

Początkowo planetę uchwycił obiektyw TESS, lecz ze względu na swoje ograniczenia nie był w stanie przekazać informacji o naturze układu. Kanadyjscy naukowcy zaangażowali wtedy obiektyw teleskopu PESTO, który pokazał, że TOI-1452b znajduje się w binarnym układzie. W centrum układu zaobserwowano gwiazdy, które okazały się być dwoma czerwonymi karłami oddalonymi od siebie o 97 AU.

Oceaniczna planeta potencjalnym miejscem do życia?

Co jest takiego niezwykłego w TOI-1452b? Pomiary prędkości radialnej sugerują, że planeta ma masę 4,8 krotnie większą niż Ziemia, co sprawia, że TOI-1452b jest Superziemią. W dodatku przynajmniej 22% a możliwe, że nawet 30% jej masy to woda okalająca skalisty rdzeń. To podobne proporcje, co w przypadku lodowych księżyców Europa i Tytan, na których doszukujemy się życia. Zespół Cadieux obliczył, że TOI-1452b ma średnicę 1,67 razy większą od Ziemi i okrąża swojego czerwonego karła raz na 11,1 dnia

TOI-1452b jest jednak niezwykła ze względu na to, że na jej powierzchni panują warunki pozwalające na występowanie wody w stanie ciekłym. Planeta znajduje się w odległości zaledwie dziewięciu milionów kilometrów od swojego czerwonego karła. Gdyby w naszym układzie jakaś planeta znalazła się w takiej odległości od Słońca, zostałaby spalona. 

Względna bliskość do Układu Słonecznego wynosząca około 100 lat świetlnych oznacza, że TOI-1452b dołączył do wybranej grupy egzoplanet o umiarkowanym klimacie, które są wystarczająco blisko, aby Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógł badać ich atmosferę i poszukiwać potencjalnych oznak życia.

Zobacz: Mars to zabójca. Rozmawiamy z ekspertem
Zobacz: Mars zagrożeniem dla ludzi. Naukowcy alarmują

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Space.com