Indie zrobiły zdjęcia Ziemi. Efekt zaskakuje
Indie pod koniec zeszłego roku wysłały na orbitę kolejnego satelitę. Teraz możemy podziwiać efekty jego pracy, z której powstał bardzo ciekawy obraz Ziemi.

Indyjska organizacja badania kosmosu (ISRO) pod koniec zeszłego roku umieściła na ziemskiej orbicie swojego satelitę. Earth Observation Satelite-06 (EOS-06) jest ich trzecim narzędziem do obserwowania poziomu i temperatury mórz i oceanów. Urządzenie zostało zaopatrzone w instrumenty będące w stanie obserwować Ziemię w 13 różnych długościach fal, co sprawia, że jest to potężne narzędzie do oceanografii i badań atmosferycznych.
Niecodzienne spojrzenie na naszą planetę
EOS-06 lub OceanSat-3 został wystrzelony w listopadzie 2022 roku. Urządzenie zostało zaopatrzone w trzy instrumenty do monitorowania poziomu i temperatury oceanów. Są to: OCM-3 (Ocean Colour Monitor), SSTM (Sea Surface Temperature Monitor) i SCAT-3 (Ku-Band Scatterometer).



(1/2) Global False Colour Composite mosaic generated by NRSC/ISRO using images from Ocean Colour Monitor on EOS-06
— ISRO (@isro) March 29, 2023
Mosaic with 1 km spatial resolution combines 2939 images after processing 300 GB of data to show Earth as seen during Feb 1-15, 2023. pic.twitter.com/YLwcpfVfPT
Satelita wykorzystał OCM do wykonania fotografii ukazujących każdy kontynent. Zdjęcia zostały wykonane między 1 a 15 lutego 2023 roku i powstały poprzez połączenie 2939 obrazów po przetworzeniu 300 GB danych. W ten sposób została stworzona mozaika w fałszywych kolorach o rozdzielczości przestrzennej 1 km. Różne kontynenty są widoczne w różnych kolorach ze względu na różnice długości fal, które normalnie nie mogłyby być zaobserwowane przez ludzkie oko.