DAJ CYNK

Makaronowa tajemnica Kosmosu. Naukowcy zaskoczeni nowym odkryciem

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Kosmos

Nuklearny makaron. To odkrycie zmieni podręczniki

Naukowcy dokonali ważnego odkrycia na temat natury gwiazd neutronowych. Okazuje się, że materia wewnątrz tych niecodziennych ciał niebieskich przypomina... makaron.

Gwiazdy neutronowe to jedne z najbardziej fascynujących obiektów w kosmosie. Pozostałości po eksplozji supernowych, które masę kilku Słońc potrafią zmieścić w obiekcie o średnicy raptem kilku kilometrów - takich warunków nie znajdziemy nigdzie indziej. Nie powinno więc dziwić, że nadal skrywają one mnóstwo tajemnic.

Na całe szczęście współczesna nauka potrafi zapewnić wgląd nawet do tych najbardziej tajemniczych zakątków wszechświata. Dzięki wykorzystaniu najnowszych modeli opisujących zachowanie kwarków i neutronów, dwójka astrofizyków - Mauro Mariani Germán Lugones - ustaliła, jak zachowuje się materia w obliczu ekstremalnych warunków panujących wewnątrz gwiazd neutronowych.

"Kosmiczny makaron", czyli co można znaleźć wewnątrz gwiazd neutronowych

Naukowcy od jakiegoś czasu spekulowali, że same gwiazdy tego typu składają się z dwóch warstw: zewnętrznej warstwy neutronów oraz rdzenia, gdzie na skutek panujących sił cząsteczki rozbijane są na kwarki, czyli jedne z najmniejszych cząstek elementarnych. Prawdziwą zagadką pozostawało jednak, co się dzieje na styku tych dwóch stref.

I tutaj tajemnicę rozwiewają przytoczone wcześniej badania. Według opublikowanej pracy materia na styku warstwy neutronów i kwarków ma się zachowywać jak... makaron.

Na etapie przejściowym między warstwami neutrony mają łączyć się w kompaktowe struktury o różnych kształtach, przywodzące na myśl makaron gotujący się w wodzie (która w tym przypadku stanowi analogię dla masy kwarków).

Co ciekawe, poszczególne kształty charakteryzują się różnym stopniem odporności na warunki panujące wewnątrz gwiazdy. Jak zaobserwowali naukowcy, neutrony zebrane w konstrukcje o kształcie tuby lub kulistym potrafiły potrafiły dotrzeć znacznie głębiej bez utraty swoich właściwości.

Choć w publikacji Marianiego i Lugonesa najbardziej przykuwa obrazowe porównanie z makaronem, to w praktyce okazuje się ona znacznie bardziej wartościowa. Nowe odkrycia pozwalają m.in. lepiej zrozumieć, czego się spodziewać w przypadku kolizji tego typu obiektów oraz stanowią ważny punkt wyjścia dla dalszych badań gwiazd neutronowych.

Zobacz: Sensacja na Marsie. Nowe odkrycie od razu budzi skojarzenia
Zobacz: Nietypowe zjawisko w kosmosie. Gwiazda wielkości Słońca jest pożerana

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Space.com