DAJ CYNK

Rosyjski statek płonie. Wszystko widać na zdjęciach

Anna Rymsza

Kosmos

Rosyjski statek płonie. Wszystko widać na zdjęciach

Rosyjski statek towarowy spłonął w ziemskiej atmosferze. Astronauci przebywający na ISS mieli wyjątkowy pokaz „fajerwerków”

Rosyjska kapsuła towarowa Progress MS-23 odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 29 listopada 2023 roku. Już cztery godziny później płonął. Astronauci z ISS mieli doskonałą okazję, by obserwować widowisko i dostarczyli wyjątkowe zdjęcia.

Rosyjski statek spłonął w atmosferze

Jeśli obawiasz się o powodzenie misji kosmicznych, możesz spać spokojnie. Spalenie statku towarowego to zaplanowana, rutynowa operacja. W ten sposób z ISS zostały „wyrzucone śmieci”. Zanim Progress MS-23 ruszył w kierunku Ziemi, został załadowany nieużywanym już sprzętem i odpadami produkowanymi przez mieszkańców ISS. To standardowa praktyka. Tak kończą wszystkie sprzęty i materiały, które nie nadają się do ponownego użycia.

Miejsce, gdzie Progress MS-23 wszedł w atmosferę Ziemi, zlokalizowała Jasmin Moghbeli, pracująca na ISS z ramienia NASA. Nie byłoby to możliwe bez pomocy ekipy na Ziemi, która uważnie śledziła lot kapsuły załadowanej odpadami.

Już po wszystkim Rosyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że większość kapsuły i jej zawartości spaliła się wysoko nad powierzchnią Ziemi, ale nieco odpadów spadło do Pacyfiku.

Tak kończą wszystkie kapsuły towarowe, które wiozą zaopatrzenie na ISS i nie nadają się do ponownego użycia. Fajerwerki w atmosferze to przyszłość wszystkich rosyjskich Progressów i Cygnusów produkowanych przez koncern Northrop Grumman. Gdy zbliża się nowy transport i trzeba zwolnić miejsce dokowania, astronauci pakują śmieci i wysyłają kapsułę do kosmicznej spalarni. Na ISS latają także kapsuły SpaceX Dragon, ale one są w stanie bezpiecznie wrócić na planetę.

Kolejny Progress z zaopatrzeniem ruszy w kierunku ISS 1 grudnia rano z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Na orbitę zawiezie łącznie trzy tony paliwa, jedzenia i innych zasobów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: Space.com