DAJ CYNK

Superksiężyc 2022 już niebawem – kiedy i jak oglądać

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Superksiężyc 2022. Fantastyczne zjawisko już niebawem – kiedy oglądać

Już wkrótce ponownie będziemy mogli zobaczyć Księżyc w pełni. Tym razem znajduje się on w perygeum, co sprawi, że jego tarcza będzie o wiele większa i jaśniejsza niż zwykle. Warto obserwować wtedy niebo.

Księżyc, jako jedyny naturalny satelita Ziemi od lat fascynuje ludzkość. Pierwsi astronomowie, filozofowie, matematycy i uczeni zwracali dużą uwagę na jego zachowanie i przypisywali mu pewne cechy oraz usprawiedliwiali wydarzenia jego położeniem. Już niedługo będziemy mogli zaobserwować Srebrny Glob w całej okazałości.

Superksiężyc 2022 - kiedy i jak oglądać?

Pełnia Księżyca występuje cyklicznie, co 29,5 dnia. Sierpniowa będzie jednak wyjątkowa ze względu na to, że nasz naturalny satelita znajdzie się w perygeum, czyli najbliższej odległości od Ziemi. Przeciwieństwem tego zdarzenia jest apogeum, sytuacja, w której Księżyc jest od nas najdalej. Dzieje się tak ze względu na to, że Srebrny Glob nie porusza się wokół Ziemi po okręgu, lecz elipsie.

Gdy Księżyc znajduje się w perygeum, określa się go mianem Superksiężyca, a gdy dodatkowo jest wtedy w pełni, można wtedy mówić o superpełni Księżyca. Właśnie z tym drugim będziemy mieć do czynienia w sierpniu. Zjawisko będzie możliwe do zaobserwowania już od nocy 10 sierpnia do soboty 13 sierpnia. Natomiast najlepsza widoczność Księżyca będzie między godziną 3 a 4 w nocy z czwartku 11 sierpnia na piątek 12 sierpnia.

Księżyc jest doskonale widoczny gołym okiem, a przy okazji nadchodzącej pełni będzie jeszcze większy niż zwykle. Nie trzeba żadnego specjalistycznego sprzętu do jego obserwacji. Warto natomiast wybrać się na obserwacje poza miasto, gdzie zanieczyszczenie świetlne będzie mniejsze. Wtedy efekt Superksiężyca będzie robił jeszcze większe wrażenie.

Superksiężyc a Preseidy

Tym razem stało się tak, że dwa niesamowite zjawiska nakładają się na siebie. Mowa tu o wcześniej wspomnianym Superksieżycu i sierpniowej atrakcji w postaci Perseidów. Niestety, większa jasność Księżyca sprawi, że rój meteorytów z konstelacji Perseusza będzie o wiele słabiej widoczny.

Nie oznacza to jednak, że Perseidy nie będą w ogóle możliwe do zobaczenia. Rój meteorytów podróżuje przez cały miesiąc, lecz z mniejszą częstotliwością. 12 sierpnia przypada szczyt ich aktywności i pomimo superpełni, będzie można je zobaczyć w miejscach z niskim zanieczyszczeniem świetlnym.

Zobacz: Perseidy 2022. Noc spadających gwiazd w Polsce. Kiedy oglądać
Zobacz: Sensacja na Księżycu. Chodzi o jeden krater

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: NASA