DAJ CYNK

Superksiężyc, krwawy Księżyc i całkowite zaćmienie. W maju 2021 niebo jest wyjątkowe

Anna Rymsza (Xyrcon)

Kosmos

Superksiężyc, krwawy Księżyc i zaćmienie Księżyca – wszystko jednej nocy

Superksiężyc, krwawy Księżyc i całkowite zaćmienie Księżyca – wszystkie trzy zjawiska będzie można obserwować w środę 26 maja 2021 roku. Rzadko zdarzają się takie noce. Nie wszystko będzie widać z Polski, ale na pomoc przyjdzie nam internet.

Superksiężyc w maju 2021

Superksiężyc to zjawisko, podczas którego Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi i jednocześnie jest w pełni. Przez to wydaje nam się znacznie większy i jaśniejszy niż zwykle. NASA podaje, że superksiężyc jest o 14% większy i nawet 30% jaśniejszy, niż gdy znajduje się daleko od Ziemi. Orbita Księżyca wokół Ziemi nie jest idealnie okrągła, wiec nasz naturalny satelita raz jest bliżej, a raz dalej, jednak na co dzień trudno to zauważyć. Nie da się jednak przegapić superksiężyca.

W Polsce to zjawisko będzie można obserwować 26 maja wieczorem i w nocy. Księżyc wzejdzie o 20:59, zajdzie zaś tuż przed 5 rano. To ostatni superksiężyc w tym roku, więc warto wybrać się na wieczorny spacer.

Przy okazji kwietniowego superksiężyca wspominałam, że wyjątkowe, wiosenne pełnie mają swoje nazwy, związane z kalendarzem księżycowym, przyrodą, rolnictwem i innymi. Majowa pełnia nazywana jest między innymi pełnią kwiatową, pełnią sadzenia kukurydzy na Zachodzie, a w kulturach anglosaskich – mleczną.

Zobacz: Redmi Note 10 5G w cenie nie do pobicia. To najtańszy telefon 5G z bonusami w super promocji
Zobacz: Astronauci skorzystają na Księżycu z sieci LTE. Nokia buduje łazik ze stacją bazową

Całkowite zaćmienie i krwawy Księżyc

26 maja 2021 będzie miało miejsce także całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety tego zjawiska nie zobaczymy w Polsce. Gdy do niego dojdzie, u nas będzie południe. To kiepski moment na takie obserwacje, zresztą Księżyca i tak nie będzie wtedy widać na europejskim niebie. Pozostaje nam internet i przekaz na żywo na YouTube.

Zaćmienie superksiężyca zacznie się o 11:49 polskiego czasu. Całkowite zaćmienie będzie trwało od 13:14 do 13:30. O 14:55 Księżyc wyjdzie z półcienia Ziemi. Ziemia osłoni Księżyc od światła słonecznego na niecałe 16 minut.

Gdy Księżyc będzie znajdował się w cieniu Ziemi, będzie stawał się coraz ciemniejszy. Nie będzie jednak niewidoczny, ale zrobi się czerwony. Odpowiadają za to te same zjawiska fizyczne, co za niebieskie niebo w ciągu dnia i czerwone zachody słońca. Atmosfera Ziemi załamuje i przez to odfiltruje fale elektromagnetyczne o wyższych częstotliwościach, które nasze zmysły interpretują jako fioletowe i niebieskie. Te dłuższe, które widzimy jako odcienie czerwieni, będą zaś zaginane w kierunku Księżyca. W efekcie na naszego satelitę nie pada białe (złożone ze wszystkich barw), ale bliższe czerwonemu światło.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: The Conversation

Źródło tekstu: NASA, The Conversation