Sygnał z kosmosu dociera do Ziemi co 2 godziny. Znamy jego źródło

Naukowcy odkryli tajemniczy sygnał z kosmosu, który co 2 godziny docierał do Ziemi. Ta regularność ich zaskoczyła, ale dzięki analizie danych udało się ustalić jego źródło.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
6
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Sygnał z kosmosu dociera do Ziemi co 2 godziny. Znamy jego źródło

Kosmos wciąż pozostawia przed nami wiele tajemnic. Jedna z nich dotyczy tego, czemu wciąż pozostaje głuchy i jesteśmy w nim sami. Między innymi z tego powodu naukowcy cały czas nasłuchują sygnałów docierających do Ziemi. Jeden z nich robi to dokładnie co 125,5 minuty, czyli nieco ponad 2 godziny. Skąd pochodzi?

Dalsza część tekstu pod wideo

Tajemniczy sygnał z kosmosu

Badaniami tego sygnału zajął się zespół naukowców pod przewodnictwem Iris de Ruiter z Uniwersytetu w Sydney. Swoje wyniki opublikowali 12 marca na łamach czasopisma naukowego "Nature Astronomy".

Iris de Ruiter odkryła sygnał w 2024 roku, ale analiza danych wykazała, że po raz pierwszy pojawił się on już w 2015 roku. Dzięki dalszym badaniom udało się ustalić, że pochodzi on z obiektu o nazwie ILTJ1101, który znajduje się w odległości około 1600 lat świetlnych od Ziemi.

Dzięki dalszym obserwacjom dokonanym między innymi w obserwatorium Multiple Mirror Telescope (MMT) w Arizonie udało się ustalić rodzaj obiektu. Badania wykazały, że jest to układ podwójny, w którego skład wchodzą czerwony i biały karzeł. Te krążą wokół wspólnego środka ciężkości i przez cały czas na siebie oddziałowują. W ten sposób zderzają się ze sobą dokładnie co 125,5 minuty, co emituje sygnał, który dociera aż do Ziemi.

Teraz wiemy, że przynajmniej niektóre długookresowe przejściowe sygnały radiowe pochodzą z układów podwójnych. Mamy nadzieję, że zmotywuje to radioastronomów do zlokalizowania nowych klas źródeł, które mogą powstawać z układów podwójnych gwiazd neutronowych lub magnetarów.

powiedział Charlie Kilpatrick, współautor badania.