DAJ CYNK

Voyager 1 w tarapatach. NASA próbuje naprawić awarię

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Kosmos

Voyager 1 w tarapatach. NASA straciła kontakt

NASA po raz kolejny utraciła kontakt z sondą Voyager 1. Trwają prace nad rozwiązaniem problemu.

Sondy Voyager 1 i 2 to jedne z najważniejszych projektów w dotychczasowej historii podboju kosmosu. Obie maszyny wyruszyły w kosmos w 1977 roku z misją zbadania najodleglejszych zakamarków Układu Słonecznego oraz tego, co leży poza jego granicami. Misja okazała się olbrzymim sukcesem i już od ponad 45 lat ciągle dostarcza naukowcom nowych, cennych informacji. Niestety niebawem dobra passa może się skończyć.

Voyager 1 z kolejną awarią

NASA napotkała na poważny problem z działaniem sondy Voyager 1. Pojazd cały czas odbiera i wykonuje polecenia wysyłane z Ziemi. Niestety komunikacja w drugą stronę jest utrudniona. W miejsce wartościowych danych Voyager 1 od jakiegoś czasu wysyła zapętlone ciągi zer i jedynek, zupełnie jakby się zawiesił.

Prawdopodobnie winny całego zamieszania jest błąd modułu FDS odpowiedzialnego za zbieranie i wysyłanie danych z instrumentów pokładowych sondy. Niestety próba restartu modułu nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Aktualnie inżynierowie NASA szukają innych rozwiązań problemu, aczkolwiek może to potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Nie jest to zresztą pierwszy raz, kiedy na Ziemię docierają niepokojące dane z Voyagera 1. Już w 2022 roku pojawiły się problemy, kiedy to na skutek awarii jednego z modułów sonda zaczęła wysyłać niepoprawne dane telemetryczne. Wtedy znalezienie rozwiązania zajęło kilka miesięcy, jednak koniec końców się udało. Trzymamy kciuki, że podobnie będzie tym razem.

Niestety trzeba też liczyć się z tym, że zarówno Voyager 1, jak i Voyager 2 są już na finiszu swojego życia. Przewiduje się, że instrumenty naukowe na pokładzie obydwu sond zostaną wyłączone jeszcze w tej dekadzie, a wraz z nimi wstrzymana zostanie jakakolwiek komunikacja z Ziemią. Awarie kolejnych systemów mogą tę decyzję wyłącznie przyspieszyć.

Zobacz: NASA: Voyager 2 znów online, antena w Australii po remoncie
Zobacz: Udało się. Kosmiczny Teleskop Hubble'a wrócił do żywych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA/JPL-Caltech

Źródło tekstu: Space.com, NASA