DAJ CYNK

Wybrał się na spacer na bagna. Znalazł niewyobrażalne skarby

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Mężczyzna postanowił wybrać się na poszukiwanie skarbów z wykrywaczem metalu. To, co odkrył przerosło jego najśmielsze oczekiwania.

W 2021 roku pewien mężczyzna wybrał się na poszukiwanie skarbów nieopodal Hoogwoud małego miasteczka w zachodniej części Fryzji, prowincji znajdującej się na północy Holandii. Przedmioty, które udało mu się tam odnaleźć przerosły jego najśmielsze oczekiwania, gdyż rzeczywiście odkrył skarb i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Teraz eksperci wiedzą już, skąd on pochodzi.

Szukał skarbów i znalazł wisiorki, paski oraz monety

Okazuje się, że odnalezione przez niego skarby mają już przeszło tysiąc lat. Wśród nich znaleziono cztery zdobione złote wisiorki w kształcie półksiężyca, dwa pasujące do siebie paski złota i 39 małych srebrnych monet. Datowanie monet wskazuje, że kosztowności zostały ukryte w ziemi około połowy XIII wieku. Biżuteria liczyła sobie już wtedy dwa wieki, większość monet była młodsza.

Grawerunki na monerach wskazują, że pochodzą one z czasów Świętego Cesarstwa Rzymskiego, znanego również jako Pierwsza Rzesza Niemiecka. Niemcy stały się cesarstwem wraz z koronacją Ottona I w 962 roku i już wtedy wcześniej wspomniana Fryzja należała do ich ziem. 

Znalezione ozdoby i monety trafiły do narodowego muzeum archeologicznego Holandii (Rijksmuseum van Oudheden), choć formalnie pozostają własnością Lorenzo Rujitera, gdzie eksperci zajęli się ich badaniem. Ustalili, że tego typu kosztowności mogły należeć wyłącznie do osoby z wyższej klasy społecznej, lecz nie wiadomo jaką miały dokładnie wartość. Udało się natomiast ustalić kiedy zostały wybite i zakopane. Niektóre z monet datowane są na XIII wiek, a najmłodsza pochodzi z 1247 lub 1248 roku. Wtedy też na tych ziemiach trwała wojna, co może być jedną z przyczyn zakopania skarbu.

Zobacz: Lewandowski i Messi bez szans. ARTEMIS rozłoży ich na łopatki
Zobacz: Wejdą ci do domu i przejmą kontrolę. Od ciebie zależy, czy pozwolisz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Archeologie West-Friesland/Fleur Schinning

Źródło tekstu: Archeologie West-Friesland