Wyjątkowa mapa potworów z Pomorza. Co grasuje w Twojej okolicy?
Mapy potrafią być wykonywane w różny sposób. Dziś mają one charakter głównie użytkowy, ale historia pokazuje, że potrafią być także prawdziwym dziełem sztuki. Są też i tacy współcześni naukowcy, którzy wciąż chcą kontynuować tradycję niezwykle ozdobnych map.

Wilkołaki, diabły, domowe duchy – te mitologiczne stwory często są powiązane z konkretnymi obszarami świata, wyrastając wprost z lokalnych kultur. Niektóre osiągają nawet globalną popularność, ale każdy z nich jest tak naprawdę kawałkiem historii związanej z danym regionem. Światło dzienne ujrzało właśnie dzieło, które przedstawia północne obszary Polski i Niemiec, czyli Pomorze i Meklemburgię. Całość została wykonana współcześnie w bardzo ciekawym stylu.
Wyjątkowy zespół
Twórcy tej ilustrowanej linorytami mapy postanowili bowiem wykonać ją w stylu renesansowym, przedstawiając też przy okazji wyobrażenia ludowe z XIX wieku. Projekt ten powstał w skali 1:720 000 w ramach projektu badawczego finansowanego przez NCN i został udostępniony na łamach "Journal of Maps". Okazuje się jednak, że przygotowanie takiej mapy wymagało pracy całego zespołu specjalistów.



W skład tej interdyscyplinarnej drużyny weszli: etnograf, kartograf, historyk kartografii, artysta grafik, pisarz, informatyk. Wśród powierzonych im zadań były zebranie 1200 wierzeń z tego obszaru, wykonanie odpowiedniej mapy i zebranie wielu różnych symboli związanych z dawnymi opowieściami. Do tego powstały autorskie wersje ilustracji przedstawiających te tajemnicze potwory wykonane techniką linoryty, a całość wymagała też wsparcia chociażby pod kątem automatyzacji pracy.
12 ilustracji
W efekcie poza lokalizacją poszczególnych potworów na mapie dzieło przedstawia także 12 ilustracji w legendzie pokazujących wybrane stworzenia takie jak: zjawa, olbrzym, błędne ogniki, zmora, duch domowy, syrena i dziki gon. Jak podkreślają badacze cytowani przez portal naukawpolsce.pl, dzięki tej pracy badacze tworzą w pracach nad mapami nowy trend, pokazując jak można robić nowoczesne mapy”.
Jeśli tylko znajdą się chętni wydawcy, ze względu na bogate zbiory badaczy powstać mają kolejne takie projekty. Patrząc chociażby na poniższą książkę jest w czym wybierać jeśli chodzi o kolejne potwory.