O czym "mówią" świnie? Naukowcy w końcu odszyfrowali chrumkanie
Sztuczna inteligencja może pomagać w rozwiązaniu pozornie abstrakcyjnych problemów jak znaczenie chrząkania świni. Naukowcy właśnie opracowali nowy algorytm, który pomoże rolnikom oraz konsumentom podejmować świadome wybory.

Teraz wiadomo, co "mówią" świnie
Naukowcy twierdzą, że dzięki sztucznej inteligencji mogą zrozumieć, co mówią świnie. I choć w niczym nie przypomina Doktora Doolittle'a, nowy algorytm potrafi odczytywać dźwięki, wydawane przez te zwierzęta i ostrzegać rolników o negatywnych emocjach.
Czy każde "chrum, chrum" oznacza to samo?
Okazuje się, że już niedługo komunikacja ze świniami może być możliwa. Naukowcy opracowali narzędzie, które dzięki sztucznej inteligencji, potrafi zinterpretować język tego gatunku stworzeń. Naukowcy mają nadzieję, że algorytm będzie w stanie poprawić dobrostan zwierząt.



W projekcie wzięli udział naukowcy z różnych krajów: Danii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Norwegii oraz Czech. Wykorzystali do badań tysiące dźwięków wydawanych przez świnie, w rozmaitych scenariuszach. To wszystko pozwoliło im zbudować algorytm.
Scenariusze obejmowały zabawę, izolację i rywalizację o pożywienie. Okazało się, że różne chrząknięcia i kwiki są wyrazem pozytywnych lub negatywnych emocji. Badanie wykazało też, że świnie trzymane na wolnym wybiegu lub w gospodarstwach ekologicznych faktycznie rzadziej odczuwają stres, niż świnie hodowane w sposób konwencjonalny. Metodę tę będzie można w przyszłości stosować do etykietowania gospodarstw rolnych, co sprawi że konsumenci będą mogli podejmować bardziej świadome decyzje.
Gdy narzędzie będzie działać. rolnicy będą mogli mieć aplikację na swoich smartfonach. Będzie ona w stanie tłumaczyć, co świnie mówią, pod kątem ich emocji.
- tłumaczy Elodie Mandel-Briefer, biolog behawioralny z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Co oznaczają niektóre dźwięki, wydawane przez świnie?
Krótkie chrząknięcia zazwyczaj wskazują pozytywne emocje. Długie z kolei, sygnalizują dyskomfort. Dźwięki o wysokiej częstotliwości natomiast, takie jak kwilenie i piski, zwykle oznaczają, że świnie są zestresowane.

2 komentarze