DAJ CYNK

Ile dziennie robić kroków? Naukowcy podali ostateczną odpowiedź

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Wiele się mówi o optymalnej dziennej liczbie kroków. Co jednak na to nauka?

W ostatnich latach ludzie coraz częściej wybierają zdrowszy tryb życia. Powstają nowe siłownie, a zapotrzebowanie na trenerów personalnych stale pozostaje na wysokim poziomie. Ludzie coraz bardziej świadomie podchodzą również do kwestii diety i żywienia. Od dawna poleca się spacery, które mają pomóc nie tylko w walce o atrakcyjną sylwetkę, ale także poprawić nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak kwestią sporną pozostaje, jaka dzienna liczba kroków będzie optymalna dla naszego zdrowia.

Ile kroków robić dziennie? Nauka odpowiada

Wraz z pandemią i aktualną modą na pracę zdalną, a także rozwojem aplikacji dowożących jedzenie i zakupy, wychodzenie z domu przestaje być koniecznością. Warto jednak to robić, gdyż spacery pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia wiąże się z większym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia (CVD), większym ryzykiem raka i cukrzycy oraz krótszą długością życia. Ryzyko to jest mniejsze w przypadku osób wykonujących większą liczbę kroków. Jednak warto zastanowić się, ile tych kroków dziennie robić?

Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu w Sydney. Przeanalizowali oni dane od ponad 72 tysięcy ochotników, którzy przekazali dane do brytyjskiego Biobanku. Im więcej kroków wykonywały osoby biorące udział w nowym badaniu, niezależnie od tego, jaki prowadziły tryb życia, tym mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a nawet przedwczesnej śmierci. Zatem ci z nas, którzy wykonują pracę przy biurku, niekoniecznie skazani są na problemy ze zdrowiem, chociaż badacze podkreślają, że nadal ważne jest, aby starać się ogólnie ograniczać czas spędzany w pozycji siedzącej.

Na każdego uczestnika objętego badaniem przypadały średnio 6,9 lat ogólnych danych dotyczących zdrowia. Uczestnicy nosili akcelerometry na nadgarstku przez siedem dni, aby oszacować poziom swojej aktywności fizycznej, np. liczbę zwykle wykonywanych kroków i czas, jaki zwykle spędzali w pozycji siedzącej.

Mediana czasu spędzanego w pozycji siedzącej wyniosła 10,6 godziny każdego dnia, zatem osoby, które spędzały więcej czasu, uznano za osoby spędzające dużo czasu w pozycji siedzącej, podczas gdy osoby spędzające mniej godzin w pozycji siedzącej uznano za osoby spędzające mało czasu w pozycji siedzącej.

Zespół stwierdził, że optymalna liczba kroków od 9 000 do 10 000 dziennie pozwala przeciwdziałać siedzącemu trybowi życia, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 21 procent i ryzyko śmiertelności o 39 procent.

Każda liczba kroków przekraczająca referencyjne 2200 kroków dziennie była powiązana z niższą śmiertelnością i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w przypadku krótkiego i długiego czasu siedzenia

– podsumowują organizatorzy badania.

Niezależnie od tego, czy uczestnik prowadził siedzący tryb życia, naukowcy odkryli, że 50 procent korzyści pojawiało się przy wykonywaniu około 4000–4500 kroków dziennie.

Zobacz: Problemy z pamięcią? To może nie być demencja
Zobacz: Mamy dowód. Naukowcy odkryli najbardziej przerażającego drapieżnika

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Science Alert