Pijesz tyle drinków tygodniowo? Oto, co się dzieje z twoim mózgiem
Według nowego badania, osoby które wypijają tygodniowo osiem lub więcej drinków, mają zwiększone ryzyko wystąpienia zmian w mózgu, zwanych miażdżycą szklistą.

Miażdżyca szklista to oznaka uszkodzenia mózgu, związanego z problemami z pamięcią i myśleniem. Badanie na ten temat zostało opublikowane 9 kwietnia 2025 roku w czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Nauk - "Neurology". Badanie to nie dowodzi, że picie dużych ilości alkoholu szkodzi mózgowi, ale pokazuje wyraźny związek.
Tęczkowatość szklista to choroba powodująca zwężenie małych naczyń krwionośnych, ich pogrubienie i sztywność. Wszystko to utrudnia przepływ krwi, co z czasem może doprowadzić do uszkodzenia mózgu.



Nadmierne spożycie alkoholu to poważny problem zdrowotny na świecie, wiążący się ze wzrostem liczby problemów zdrowotnych i zgonów. Przyjrzeliśmy się, jak alkohol wpływa na mózg, gdy ludzie się starzeją. Nasze badania pokazują, że nadmierne spożycie alkoholu jest szkodliwe dla mózgu i prowadzi do problemów z pamięcią i myśleniem.
W badaniu wzięło udział 1781 osób, a ich średni wiek wyniósł 75 lat. Spośród osób pijących osiem lub więcej drinków tygodniowo, aż 44% miało zmiany naczyniowe mózgu.
Naukowcy odkryli również, że u osób pijących duże ilości alkoholu (także w przeszłości) prawdopodobieństwo wystąpienia biomarkera związanego z chorobą Alzheimera, było wyższe o 41%. Odkryto także, że osoby pijące dużo alkoholu umierały średnio o 13 lat wcześniej niż osoby, które nigdy nie piły.