Żarówki będą jeszcze bardziej energooszczędne a panele PV wydajniejsze
Tak zwane żarówki LED uchodzą obecnie za jedno z najbardziej energooszczędnych domowych źródeł światła. W tym zdaniu są jednak ukryte dwa problemy. Po pierwsze nie są to żarówki, ponieważ nie mają żarnika. Takie nazewnictwo przyjęło się, ponieważ wyparły one prawdziwe żarówki. Drugi problem jest znacznie poważniejszy, ponieważ nie dotyczy problemu definicji tych urządzeń.

Jest nim ich niska wydajność. Owszem, w porównaniu do tradycyjnych żarówek są one energooszczędne. Jednak wciąż ich efektywność energetyczna, czyli to ile energii jest zamienianej na światło, wynosi około 20-30%. Podobny problem dotyczy paneli fotowoltaicznych: ich sprawność również mieści się w tym przedziale, chociaż bliżej im do dolnej granicy. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri znaleźli jednak sposób na rozwiązanie tych dwóch problemów.
Perowskity halogenowe
Perowskity halogenowe to materiały o ultra-cienkiej strukturze krystalicznej, które wykazują wyjątkową efektywność w przetwarzaniu światła słonecznego na energię. I chociaż nie padły konkretne liczby, to ma ona być na znacznie wyższym poziomie, niż w obecnie stosowanych rozwiązaniach. Tym samym przy ich wykorzystaniu możliwe będzie pozyskiwanie o wiele większej ilości energii z paneli PV o tej samej powierzchni, jak stosowane obecnie.



To jednak nie wszystko, ponieważ proces ten jest niejako odwracalny. Oczywiście wymaga to innej budowy urządzenia, jednak dostarczając energię do tych kryształów ta jest emitowana pod postacią światła widzialnego, oraz ciepła. Czyli podobnie jak w przypadku LED. Tu jednak również mamy do czynienia ze skokiem sprawności emisji świetlnej.
Prostota i wyższa wydajność
To jednak wciąż za mało, aby nowa technologia odniosła sukces. Kluczowe są jeszcze czynniki związane z jej trwałością, ceną materiałów i prostotą konstrukcji. Na całe szczęście te parametry również mają wypadać lepiej, niż w przypadku współcześnie stosowanych technologii.