Pijesz tyle drinków tygodniowo? Oto, co się dzieje z twoim mózgiem

Według nowego badania, osoby które wypijają tygodniowo osiem lub więcej drinków, mają zwiększone ryzyko wystąpienia zmian w mózgu, zwanych miażdżycą szklistą. 

Anna Kopeć (AnnaKo)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Pijesz tyle drinków tygodniowo? Oto, co się dzieje z twoim mózgiem

Miażdżyca szklista to oznaka uszkodzenia mózgu, związanego z problemami z pamięcią i myśleniem. Badanie na ten temat zostało opublikowane 9 kwietnia 2025 roku w czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Nauk - "Neurology". Badanie to nie dowodzi, że picie dużych ilości alkoholu szkodzi mózgowi, ale pokazuje wyraźny związek. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Tęczkowatość szklista to choroba powodująca zwężenie małych naczyń krwionośnych, ich pogrubienie i sztywność. Wszystko to utrudnia przepływ krwi, co z czasem może doprowadzić do uszkodzenia mózgu.

Nadmierne spożycie alkoholu to poważny problem zdrowotny na świecie, wiążący się ze wzrostem liczby problemów zdrowotnych i zgonów. Przyjrzeliśmy się, jak alkohol wpływa na mózg, gdy ludzie się starzeją. Nasze badania pokazują, że nadmierne spożycie alkoholu jest szkodliwe dla mózgu i prowadzi do problemów z pamięcią i myśleniem.  

- powiedział autor badania, dr Alberto Fernando Oliveira Justo z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Sao Paulo w Brazylii.

W badaniu wzięło udział 1781 osób, a ich średni wiek wyniósł 75 lat. Spośród osób pijących osiem lub więcej drinków tygodniowo, aż 44% miało zmiany naczyniowe mózgu. 

Naukowcy odkryli również, że u osób pijących duże ilości alkoholu (także w przeszłości) prawdopodobieństwo wystąpienia biomarkera związanego z chorobą Alzheimera, było wyższe o 41%.  Odkryto także, że osoby pijące dużo alkoholu umierały średnio o 13 lat wcześniej niż osoby, które nigdy nie piły.