Przełom w zastosowaniu marihuany? Badania są jednoznaczne
Od dłuższego czasu postulowano wykorzystywanie marihuany do leczenia raka. Właśnie opublikowano najnowsze badanie, które jest największym opracowaniem naukowym tego typu. Wnioski są jednoznaczne.

Marihuana może być kluczem do zwalczenia raka
Ryan Castle, dyrektor badań w Whole Health Oncology Institute, opublikował naukowe badanie dotyczące wykorzystania medycznej marihuany jako środka do walki z rakiem. Jak zauważył Castle, do tej pory toczyła się wojna na argumenty z dwóch stron, ale zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy byli bardzo wybiórczy. Najnowsze badanie miało na celu ustalić naukowy konsensus na temat wykorzystania konopii w terapii onkologicznej.
Przez swój status narkotyku z wykazu I, utrudnione są badania kliniczne na temat efektów marihuany na ludzi. Jednak istnieje całkiem sporo zapisów z badań obserwacyjnych przyglądających się wpływowi medycznej marihuany na pacjentów z rakiem oraz badań zwierząt z nowotworami, którym podano konopie. Castle przyjrzał się aż dziesięciu tysiącom takich badań, aby ustanowić niepodważalny naukowy konsensus.



Aby podołać tak dużemu wolumenowi danych, Castle i ekipa badaczy z nim pracujących, użył sztucznej inteligencji, a konkretniej rozwiązań związanych z analizą nastrojów. Ta technika pozwoliła określić, ile opracowań miało pozytywne, neutralne lub negatywne oceny zastosowania konopi do terapii onkologicznej.
Początkowo Castle podejrzewał, że być może uda mu się odnaleźć w najlepszym wypadku minimalną preferencję względem używania marihuany do leczenia raka, jednak rzeczywistość przerosła jego najśmielsze oczekiwania. Zamiast spodziewanych 55 procent poparcia, okazało się, że aż 75 proc. badań miało pozytywny wydźwięk względem marihuany jako skutecznego środka redukującego stany zapalne, utratę apetytu i mdłości związane z rakiem. Co najważniejsze, wiele z tych badań wykazało, że w marihuanie tkwi ogromny potencjał, aby zwalczyć komórki rakowe, zabijając je i uniemożliwiając rozprzestrzenianie się nowotworów.
Niestety, aby w pełni zbadać skuteczność marihuany potrzebne będą kliniczne badania na dużych grupach, jednak Castle ma nadzieję, że jego metaanaliza skłoni amerykańską Administrację ds. Zwalczania Narkotyków do wykreślenia marihuany z listy substancji zakazanych przez prawo federalne, co umożliwiłoby wykonanie takich badań.