DAJ CYNK

Pamięci DDR4 na płycie głównej z DDR5? To możliwe

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Pamięci DDR4 na płycie głównej z DDR5? To możliwe

Masz nową płytę główną pod pamięci DDR5, ale chciałbyś zamontować w niej moduły DDR4? Dzięki Asusowi będzie to możliwe.

Razem z procesorami Intela 12. generacji zadebiutowały płyty główne z chipsetami Z690 i obsługą pamięci DDR5. Niestety, nowe moduły są słabo dostępne i piekielnie drogie w porównaniu z DDR4. Co gorsze, wzrost wydajności często jest symboliczny, a w grach czasami nawet żaden.

Pamięci DDR4 na płycie DDR5

Na szczęście producenci płyt głównych w wielu przypadkach przygotowali dwie wersje tego samego modelu — pod pamięci DDR4 oraz pod moduły DDR5. Jednak nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś albo kupuje zły model, lub kupuje płytę pod pamięci DDR5, a później nie może kupić RAM-u lub z przerażeniem patrzy na ceny nowych modułów. Co zrobić w takiej sytuacji? Problem rozwiązuje Asus.

Asus adapter z DDR5 na DDR4

Do sieci wyciekły zdjęcia adaptera, nad którym pracuje Asus. Ten pozwoli na korzystanie z pamięci DDR4 na płytach ze slotami pod DDR5. Zasada jest prosta — najpierw w banku ląduje adapter, a na jego szczycie podpinany starsze, ale tańsze i łatwiej dostępne moduły. Wada? Na fotografiach widać, że całość jest bardzo wysoka, co może być problematyczne w przypadku niektórych chłodzeń do CPU.

Asus adapter z DDR5 na DDR4

Czemu adapter jest tak duży? Ponieważ jest dużo różnic między pamięciami DDR4 i DDR5, które muszą być jakoś obsługiwane. Weźmy na przykład zarządzanie energią, które w starszych pamięciach było realizowane przez płytę główną. Tymczasem moduły DDR5 mają zintegrowane odpowiednie chipsety i robią to na własną rękę (z tego między innymi wynika słaba dostępność i wysokie ceny). Co ważne, pamięci zamontowane przy użyciu adaptera są odpowiednio wykrywane jako moduły DDR4.

Póki co adapter jest jedynie prototypem. Nie wiemy, czy w przyszłości będzie obsługiwał wszystkie moduły pamięci, czy konieczna będzie jakiegoś rodzaju certyfikacja. Drugi scenariusz wydaje się bardziej realny.

Zobacz: Asus potwierdza — płyty się palą. Jakich partii dotyczy problem?
Zobacz: Procesor za 180 dolarów lepszy w grach niż model za ponad 500 dolarów?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Guru3D, Shutterstock

Źródło tekstu: Guru3D