AMD dzieli partnerów na lepszych i gorszych. Tracą na tym klienci

Planowałeś kupno Radeona RX 9000? Nie mamy dobrych wieści. Wygląda na to, że oprócz małej dostępności szykuje się też ograniczony wybór.

Przemysław Banasiak (Yokai)
13
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
AMD dzieli partnerów na lepszych i gorszych. Tracą na tym klienci

Głównym problemem przy premierach ostatnich kart graficznych jest ograniczona podaż - popyt na nowe układy jest ogromny, a producenci nie zawsze są w stanie zapewnić wystarczającą liczbę urządzeń. Wygląda na to, że może być to częściowo wina AMD. Według najnowszych doniesień, Czerwoni zdecydowali się podzielić współpracujących producentów na dwie grupy, co wpłynęło na ilość przydzielanych im GPU. 

Dalsza część tekstu pod wideo

AMD skupia się na rynku chińskim i "lojalnych" firmach

Amerykański gigant zdecydował się na selektywny podział partnerów. "Core AMD partners", czyli grupa uznana za najbardziej kluczowych producentów, miała otrzymać wyraźnie większe dostawy. Do tej grupy zaliczają się marki takie jak Sapphire, XFX, ASUS, PowerColor oraz Vastarmor. Wspólną cechą tych firm jest silna obecność na rynku chińskim, a niektóre z nich koncentrują się wyłącznie na kartach AMD.

Druga grupa, obejmująca m.in. Acer, Yeston, GIGABYTE i ASRock, została uznana za mniej istotną z punktu widzenia AMD. Zapewne ze względu na mniejszą liczbę autorskich modeli opartych na układach RDNA 4 i brak wyłącznej współpracy z AMD. Taki podział oznacza, że osoby planujące zakup Radeona RX 9070 (XT) mają większą szansę trafić na karty od "ważniejszych" partnerów AMD.

Dodatkowo, dzięki selektywnemu systemowi rabatów stosowanemu przez drużynę czerwonych, wybrane modele mogą być dostępne w cenach bliskich poziomom sugerowanym (tzw. MSRP). Rzuca to też nowe światło na fakt, że MSI całkowicie zrezygnowało z produkcji nowych Radeonów.