DAJ CYNK

Nowy przycisk na klawiaturze. Nie wiesz do czego służy? Możesz to zmienić

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Nowy przycisk na klawiaturze. Nie wiesz do czego służy? Możesz to zmienić

Nie wiesz, do czego służy nowy przycisk na klawiaturze laptopa? Na szczęście możesz go zmienić, ale jest w tym wszystkim pewien haczyk.

Część nowych laptopów nie ma już na klawiaturze przycisku Windows. Wszystkie modele, które wyposażone są w jednostki NPU (Neural Processing Unit) i obsługują sztuczną inteligencję Copiloit, mają w tym miejscu inny klawisz. Jeśli nie wiecie, do czego on służy albo zwyczajnie nie chcecie go używać, to Microsoft pozwala na jego zmianę, chociaż w ograniczonym zakresie.

Nowy przycisk na klawiaturze do zmiany

Microsoft w końcu pozwala na przeprogramowanie klawisza Copilot na klawiaturach nowych laptopów, który domyślnie otwiera asystenta... Copilot. Nowość pojawiła się na razie w testowej wersji Windowsa 11, oznaczonej jako Insider Preview Build 22635.4225. Niestety, firma z Redmond — jak to ma w zwyczaju — musiała nawet w tej kwestii wprowadzić pewne ograniczenia.

Nowy klawisz Copilot

W ustawieniach Windowsa da się przeprogramować klawisz Copilot na klawiaturze, ale tylko w ograniczonym zakresie. Do przycisku można przypisać inną aplikację, o ile jest ona zgodna z MSIX. Jest to nowy format pakowania aplikacji systemu Windows, który w teorii ma zwiększać niezawodność i zmniejszać miejsce zajmowane na dysku. Niestety, nie wszystkie aplikacje są zgodne z MSIX, więc wielu z nich nie da się przypisać do nowego klawisza.

Dobra informacja jest taka, że nie musicie korzystać z ustawień Windowsa. Nawet stabilne wersje systemu pozwalają na przeprogramowanie nowego klawisza, ale w tym celu trzeba skorzystać z zewnętrznych aplikacji. Przycisk Copilot rozpoznawany jest jako F23 (kiedyś klawiatury w komputerach IBM miały klawisze od F1 aż do F24). 

Zobacz: Microsoft zmusi cię do aktualizacji Windowsa. Nie masz wyboru
Zobacz: Święto lasu. Windows 11 w końcu osiągnął jakiś sukces

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: hodim / Shutterstock.com, Microsoft

Źródło tekstu: Tom's Hardware