Banan kontra Malina. Nadciąga lepsze i tańsze Pico W
Planowałeś własny projekt IoT? Zależy Ci na niewielkich wymiarach i niskiej cenie? Raspberry Pi Pico W nie spełnia Twoich wymagań? Nie ma sprawy! Pomoże wersja od Banana Pi, która jest wydajniejsza i tańsza.

"Raspberry Pi" to nazwa, którą słyszał chyba każdy zainteresowany światem nowych technologii. W końcu produkty Brytyjczyków są z nami na rynku od 2012 roku. Na przestrzeni lat zyskały one na popularności zarówno wśród majsterkowiczów, ale również w biednych krajach rozwijających się.
Banana Pi Pico W oferuje więcej za mniej
Urządzenia z serii Raspberry Pi to jednopłytkowe komputery i mikrokontrolery, które z powodzeniem wykorzystywane są w projektach DIY, IOT, projektach szklonych oraz jako centra multimedialne. Malinki są dostępne w różnych rozmiarach i cenach. Równie często są też kopiowane przez konkurencję.



Tym razem Banana Pi postanowiło zaoferować własną wersję modelu Pico W. Urządzenie jest podobnych rozmiarów (51,88 x 21,03 vs 51,3 x 21 mm). Jednak dwurdzeniowy układ Raspberry Pi RP2040 z 265 KB pamięci SRAM zastąpił dwurdzeniowy Tensilica LX7 ESP32-S3 z zegarem 240 Mhz i 512 KB pamięci SRAM.
Prócz pojemniejszej pamięci SRAM osoby decydujące się na Banana Pi BPI-PicoW-S3 otrzymają również wsparcie łączności WiFi 4 i Bluetooth 5. Raspberry Pi W brakuje drugiego z wymienionych.
Oba urządzenia dysponują pamięcią wbudowaną o pojemności 2 MB, 27-pinowym GPIO oraz złączem micro USB. Obsługiwane języki programowania to C i C++, Arduino oraz MicroPython.
Sugerowana cena Banana Pi BPI-PicoW-S3 to 5,5 dolara, czyli około 27 złotych. To minimalnie taniej niż za Raspberry Pi Pico W wycenione na 6 dolarów. Sprzęt pojawił się już u pierwszych sprzedawców.