Chiny rzucają wyzwanie NVIDII. Zamiast CUDA, ma być MUSA
MUSA SDK doczekało się nowej wersji ze znaczącymi usprawnieniami. To kolejny krok w celu uniezależnienia się od amerykańskiego giganta na rynku HPC i AI.

NVIDIA od lat wyznacza standardy w branży dzięki ekosystemowi CUDA, który zapewnia wysoką wydajność, szybkie aktualizacje i szerokie wsparcie dla deweloperów. Jednak w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej chińscy producenci coraz częściej stawiają na własne rozwiązania.
Czy NVIDIA ma powody do obaw? Raczej nie
Przykładem jest firma Moore Threads, która w najnowszej odsłonie swojego zestawu narzędzi MUSA SDK (4.0.1) zaprezentowała dalsze usprawnienia i rozszerzyła obsługę o układy Intel, Hygon, Kylin oraz Loongson.



W skład MUSA SDK wchodzą biblioteki, sterowniki i zestawy instrukcji, które ułatwiają integrację z istniejącymi już systemami. Dzięki temu deweloperzy mogą korzystać z różnych komponentów - od narzędzi ogólnego zastosowania po biblioteki o wąskiej specjalizacji, takie jak muBLAS, muFFT czy muThrust, przeznaczone m.in. do przyspieszenia obliczeń matematycznych, w tym tych związanych z AI.
Jednym z najciekawszych elementów MUSA SDK jest narzędzie MUSIFY, służące do szybkiego przenoszenia kodu z ekosystemu CUDA do środowiska MUSA. Innymi słowy ma to pozwolić na proste i wygodne przejście na chiński akceleratory sztucznej inteligencji, bez drastycznych zmian w aktualnie używanym oprogramowaniu.
Oczywiście trzeba patrzeć na to obiektywnie - MUSA nie jest w stanie realnie zagrozić CUDA. Mimo wszystko stanowi atrakcyjną alternatywę dla mniejszych firm i instytucji w Chinach. Pozwala bowiem na zrezygnowanie z drogich układów NVIDII. Ma to też znaczenie z punktu widzenia tamtejszego patriotyzmu technologicznego, a dodatkowo zmusza Amerykanów do rywalizacji o konsumenta - również cenami.