Windows 11: Jeden prosty trik naprawi Twój komputer
Zainstalowałeś system operacyjny Windows 11 na starszym komputerze? Nie spełniasz wszystkich jego wymagań? W takim razie zobaczysz niedługo specjalny znak wodny! Wyjaśniamy jak się go pozbyć - jest to banalnie proste i szybkie.

Chociaż na rynku mamy dostępne wiele różnych systemów operacyjnych, to wśród użytkowników komputerów - a zwłaszcza graczy - dominują rozwiązania od Microsoftu. Mowa więc o rodzinie Windows na pierwszym miejscu, dalej jest MacOS od Apple, a gdzieś na szarym końcu majaczy Linuks.
Nie spełniasz wymagań? Czeka Cie znak wodny!
Jak podają statystyki Steam królem wśród "okienek" nadal jest Windows 10 z 77,82% udziałów w rynku. Jednak jego pozycja co i rusz podgryzana jest przez nowszą wersję, czyli Windows 11, z którego obecnie korzysta 13,56% użytkowników platformy. Wartość ta rośnie z każdym miesiącem. Nie tylko za sprawą nowych komputerów, ale również konsumentów samoistnie aktualizujących swój system operacyjny.



Windows 11 ma jednak dość specyficzne wymagania sprzętowe. W dużym skrócie mowa o nowszych i wydajniejszych podzespołach, których premiera odbyła się w ostatnich latach. Oczywiście można to obejść i mimo wszystko zainstalować najnowszy system Microsoftu na bardziej leciwym PC.
W jednej z ostatnich aktualizacji Windowsa 11 w wersji Insider na takie osoby czeka jednak niemiła niespodzianka - w prawym dolnym rogu ekranu zaczyna się wyświetlać znak wodny informujący o tym, że nie spełniamy wymagań systemu. Można się jednak tego łatwo pozbyć. Cała operacja wygląda następująco:
- Start -> Uruchom -> Wpisujemy "regedit" -> Wciskamy enter
- W otwartym oknie, w drzewku katalogów po lewej stronie udajemy się do "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\UnsupportedHardwareNotificationCache"
- Znajdujemy pozycję "SC2"
- Klikamy prawym przyciskiem myszy i zmieniamy wartość na "0"
- Restartujemy komputer
- Gotowe!
Czemu Microsoft zdecydował się na taki krok? Zgodnie ze statystykami firmy na maszynach z programu Windows Insider, które nie spełniały minimalnych wymagań systemowych występowało o 52% więcej awarii jądra (niebieskie ekrany śmierci; BSOD) niż na maszynach, które te wymagania spełniały.
Co więcej maszyny spełniające wymagania zapewniały w 99,8% bezawaryjną pracę, a na nieobsługiwanym przez Windows 11 sprzęcie zawieszanie się aplikacji jest o 17% bardziej prawdopodobne.
System operacyjny Windows 11 cały czas jest rozwijany, a jego błędy poprawiane. Nie wiadomo więc kiedy opisywana dzisiaj zmiana ze znakiem wodnym dostępna stanie się dla wszystkich, a nie tylko uczestników programu Insider. Tak czy siak po lekturze dzisiejszego newsa jesteście już gotowi na jego wyłączenie.