Akt o usługach cyfrowych w Polsce. Ruszyły konsultacje nowych przepisów
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło start konsultacji społecznych dotyczących ustawy wdrażającej unijny Akt o usługach cyfrowych w naszym kraju. Swoje uwagi można zgłaszać przez 30 dni.

Trwają prace nad ustawą, na mocy której w Polsce zostaną wdrożone przepisy zawarte w unijnym rozporządzeniu "Akt o usługach cyfrowych" (DSA, Digital Services Act). 15 czerwca 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło start konsultacji społecznych w tej sprawie, które potrwają 30 dni. Wszyscy zainteresowani projektowaniem nowych rozwiązań z tego obszaru mogą zgłaszać swoje uwagi do 14 kwietnia tego roku.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw wskazuje:



- Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jako właściwe organy w zakresie nadzoru nad Aktem o usługach cyfrowych,
- Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jako krajowego koordynatora do spraw usług cyfrowych,
- procedurę certyfikacji podmiotów do spraw pozasądowego rozstrzygania sporów,
- procedurę przyznawania statusu zaufanego podmiotu sygnalizującego,
- procedurę przyznania statusu zweryfikowanego badacza,
- odpowiedzialność dostawców usług pośrednich,
- odpowiedzialność cywilną i postępowanie przed sądami,
- możliwość wniesienia skargi na dostawców usług pośrednich,
- możliwość nakładania kar pieniężnych w przypadkach niewypełnienia obowiązków wynikających z Aktu o usługach cyfrowych.
Pełna treść projektu dostępna jest w tym dokumencie PDF oraz na stronie legislacja.rcl.gov.pl. Swoje uwagi do nowych regulacji należy składać w wersji edytowalnej na adres [email protected] lub [email protected].