DAJ CYNK

GUS weźmie nasze dane osobowe od operatorów. Wbrew tajemnicy telekomunikacyjnej

Lech Okoń

Prawo, finanse, statystyki

GUS pobierze dane abonentów od operatorów telekomunikacyjnych

GUS pobierze kluczowe dane osobowe abonentów od operatorów. PESEL, dokładny adres zamieszkania i korespondencji czy numer telefonu - wszystko to z pominięciem tajemnicy telekomunikacyjnej.

Pretekstem jest planowany na 2020 rok Powszechny Spis Rolny

Jak twierdzi GUS, dane o abonentach są niezbędne, by gładko poszedł Powszechny Spis Rolny. Rachmistrzowie spisowi maja dzwonić, zamiast jechać w teren i prowadzić wywiady bezpośrednie. Tym sposobem, z wyłączeniem tajemnicy telekomunikacyjnej, Główny Urząd Statystyczny otrzyma następujące dane o abonentach będących osobami fizycznymi:

  1. imię (imiona) i nazwisko;
  2. numer PESEL – w przypadku obywatela Rzeczpospolitej Polskiej;
  3. numer telefonu kontaktowego, jeżeli jest dostępny;
  4. adres zamieszkania i adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zamieszkania:
    • kod TERYT województwa, jeżeli jest dostępny, i nazwę województwa,
    • kod TERYT powiatu, jeżeli jest dostępny, i nazwę powiatu,
    • kod TERYT gminy, jeżeli jest dostępny, i nazwę gminy,
    • identyfikator TERYT miejscowości, jeżeli jest dostępny, i nazwę miejscowości,
    • identyfikator TERYT ulicy, jeżeli jest dostępny, i nazwę ulicy,
    • numer budynku,
    • numer lokalu.

Nie jesteś rolnikiem? Nic nie szkodzi, Twoje dane też przyjmie GUS

Operatorzy nie będą selekcjonować w żaden sposób przekazanych danych. W końcu GUS oczekuje informacji na temat wszystkich Polaków - już w 2021 roku mają one być niezbędne do przeprowadzenia powszechnego spisu ludności.

Operatorzy mają czas do 9 marca i nie mają wyjścia

Obowiązek przekazywania danych o abonentach będących osobami fizycznymi wynika z ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. z 31 lipca 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1728; załącznik 3 do ustawy, ust. 13). Przy czym przepisy o tajemnicy telekomunikacyjnej nie stanowią przeszkody do udostępnienia danych przez gestorów.

W przypadku powszechnego spisu rolnego w 2020 r. ustawodawca wprost wyłączył stosowanie przepisów o tajemnicy telekomunikacyjnej. Zgodnie z art. 10 ust 4 ustawy o PSR 2020 „Przekazanie danych przez dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych nie stanowi naruszenia tajemnicy komunikowania się w sieciach telekomunikacyjnych, o której mowa w art. 159 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2018 r. poz. 1954, z późn. zm.).”.

Z kolei zapisy ustawy o statystyce publicznej, po aktualizacji z 21 lutego 2019 roku, pozwalają uchylić dyrektywę 95/46/WE (RODO) w kontekście potrzeb informacyjnych GUS-u i przetwarzania danych osobowych.

Przekazywanie danych o abonentach będących osobami fizycznymi (według stanu na 31 grudnia 2019 r.) odbywa się za pośrednictwem bezpiecznego kanału przesyłania danych transGUS, dostępnego na stronie: https://cs.stat.gov.pl/tele

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: GUS