DAJ CYNK

Mobile Vikings w Belgii sprzedany za 130 mln euro

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Mobile Vikings w Belgii sprzedany za 130 mln euro

Działający nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w Belgii MVNO Mobile Vikings po raz kolejny zmieniał tam swojego właściciela. Belgijskich Vikingów kupuje operator Proximus za 130 mln euro.

Operator Mobile Vikings, który w Polsce obchodził swoją 7 rocznicę, w Belgii działa już znacznie dłużej. Tam ta marka MVNO powstała w 2008 roku i przez ten czas kilkukrotnie zmieniała właściciela. Tak się też stało tym razem.

Zobacz: Mobile Vikings kończy 7 lat, chwali się wynikami i... wypomina komentarz na Telepolis

Dotychczasowy (od 2015 roku) właściciel operatora Mobile Vikings – koncern wydawniczy DPG Media – postanowił pozbyć się dwóch, posiadanych przez siebie MVNO: Mobile Vikings i Jim Mobile. Obydwie marki przechodzą w ręce firmy Proximus za 130 mln euro. Jest to jeden z największych belgijskich operatorów, dostarczający usługi telefonii komórkowej, internetu i telewizji.

Zobacz: Virgin Mobile na kartę: 100 GB za darmo do wiosny a pakiet #GIGAMAKS za 30 zł miesiecznie

W Belgii Mobile Vikings zdobył pozycję jako największy MVNO i nowy właściciel zamierza kontynuować działalność na dotychczasowych zasadach, mimo że ma już dwie inne submarki telefonii – Scarlet i Tango. W listopadzie 2020 r. Mobile Vikings w Belgii przekroczył pułap 300 tysięcy aktywnych kart SIM, czyli pięciokrotnie większy niż jego polski odpowiednik. Drugi z pozyskanych operatorów - Jim Mobile – ma zaledwie 35 tys. kart, więc transakcja dotyczyła głównie Mobile Vikings.

Według wstępnych oczekiwań belgijski Mobile Vikings za 2020 rok wygeneruje nieco ponad 50 mln euro przychodów. Operator zatrudnia około 80 pracowników i wszyscy powinni zachować swoje miejsca. Proximus zapowiada przy tym, że zamierza dalej rozwijać ofertę Mobile Vikings, tworząc nowe usługi dla obecnych i przyszłych klientów.

Zobacz: Mobile Vikings rusza z akcją GIGAodpowiedzialność. Podejmij wyzwanie i... odłóż telefon

Przejęcie belgijskich Vikingów wymaga jeszcze zgody organów ochrony konkurencji. Proximus spodziewa się sfinalizować transakcję w 2021 roku.

Przetasowania własnościowe w Belgii nie powinny odbić się na polskiej sieci Mobile Vikings, która należy do spółki VikingCo Poland i działa niezależnie od belgijskiego odpowiednika, chociaż model ich biznesowy jest bardzo podobny.

Zobacz: Belgijski Proximus ukarany za zbyt niskie ceny
Zobacz: Vodafone UK: Najaktywniejsi klienci znów zapłacą za roaming

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: mobilevikings.be / YouTube Mobile Vikings

Źródło tekstu: Telecompaper