Sprawa Sferii i przydziału częstotliwości radiowych trafiła do Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie mające ocenić, czy przydzielenie Sferii S.A. przez polskie organy bloku częstotliwości na świadczenie usług 4G było zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Marian Szutiak (msnet)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Sprawa Sferii i przydziału częstotliwości radiowych trafiła do Komisji Europejskiej

Sferia to polski operator telekomunikacyjny, należący do grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat, działającej na polskim rynku telekomunikacyjnym i nadawczym. Komisja Europejska otrzymała skargi od konkurentów operatora, którzy twierdzą, że w 2013 roku polskie organy przydzieliły Sferii pasmo 800 MHz w tak zwanej „dywidendzie cyfrowej” bez aukcji, a także nie nakładając na nią dodatkowych kosztów ani obowiązków w zakresie zasięgu. Innym operatorom przydzielono pozostałe bloki w paśmie dywidendy cyfrowej 800 MHz dopiero w 2016 roku w drodze konkurencyjnej procedury, za opłatą wynoszącą średnio około 390 mln euro (1,7 mld zł) oraz nakładając na nich obowiązki w zakresie zasięgu. Według skarżących, przyznanie Sferii w 2013 roku częstotliwości radiowych w sieci GSM nie było zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Dalsza część tekstu pod wideo

Zgodnie z ramami regulacyjnymi Unii Europejskiej, dotyczącymi łączności elektronicznej, państwa członkowskie mogą przydzielać operatorom częstotliwości widma krajowego bez maksymalizacji przychodów. Taki przydział nie stanowi co do zasady pomocy państwa w rozumieniu przepisów UE pod warunkiem, że zainteresowane podmioty są traktowane jednakowo, zgodnie z zasadą niedyskryminacji. Jeśli jednak podmioty gospodarcze zostały potraktowane w różny sposób, przydział można uznać za pomoc państwa, która – o ile nie jest obiektywnie uzasadniona – może być niezgodna z rynkiem wewnętrznym.

Na obecnym etapie i w oparciu o dostępne informacje, Komisja Europejska wstępnie dopuszcza możliwość, że polskie władze przyznały Sferii częstotliwości 800 MHz na korzystniejszych warunkach niż innym operatorom, co mogło stanowić pomoc państwa.

Komisja zbada również, czy ewentualna różnica między traktowaniem Sferii i innych podmiotów gospodarczych, jeżeli zostanie potwierdzona, była uzasadniona i czy przydział częstotliwości mógł przynieść Sferii nienależną korzyść gospodarczą względem jej konkurentów, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa. Z uwagi na strukturalne, funkcjonalne, osobiste i kapitałowe powiązania między Sferią i grupą Cyfrowy Polsat, Komisja zbada również, czy potencjalna pomoc państwa przyniosła korzyści nie tylko Sferii, ale również całej grupie Cyfrowy Polsat.

Komisja przystąpi teraz do dalszego badania w celu ustalenia, czy jej wstępne zastrzeżenia zostaną potwierdzone. Wszczęcie szczegółowego postępowania daje Polsce i zainteresowanym stronom trzecim możliwość przedstawienia swoich uwag. Nie przesądza to o wyniku postępowania. Jawne wersje decyzji zostaną udostępnione pod numerem sprawy SA.37489 w rejestrze pomocy państwa na stronie internetowej Komisji, poświęconej konkurencji, po wyjaśnieniu wszelkich kwestii związanych z poufnością.