V-Speed, czyli SpeedTest.pl, wybrany przez UKE do monitorowania jakości dostępu do internetu

Spółka V-Speed, znana z serwisu SpeedTest.pl, została zwycięzcą konkursu UKE na dostawcę certyfikowanego mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu w latach 2020-2022. Była to jedyna oferta w konkursie.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
V-Speed, czyli SpeedTest.pl, wybrany przez UKE do monitorowania jakości dostępu do internetu

System monitorowania jakości dostępu do internetu będzie składał się m.in. z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne. Narzędzie ma być dostępne na dwa systemy operacyjne: Windows i Mac OS, w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Po co takie pomiary?

Zgodnie z unijnym prawem, dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi.

Ponieważ okres certyfikacji działającego obecnie mechanizmu pomiaru internetu upływa 30 listopada 2020 r., prezes UKE ogłosił w czerwcu konkurs na dostawcę narzędzia na kolejny dwuletni okres. Do konkursu zgłosiła się w tym roku tylko spółka V-Speed, która uzyskała 219,67 punktów na 250 możliwych do zdobycia. Porozumienie ze zwycięzcą konkursu powinno zostać podpisane w lipcu.

Nowa wersja mechanizmu zostanie najpierw wdrożona w formie testowej. Po pozytywnej weryfikacji dostawca narzędzia otrzyma ważny przez 2 lata certyfikat UKE.

Certyfikowany mechanizm będzie przeznaczony wyłącznie do weryfikacji działania internetu stacjonarnego. W ofercie firma V-Speed zadeklarowała, że udostępni również aplikacje pomiarowe do badania szybkości internetu mobilnego, działające na systemach iOS i Android. Z powodu uwarunkowań prawnych i technicznych, wyniki tych pomiarów będą miały jednak wyłącznie walor informacyjny.