Microsoft Surface Go 2 - test ultramobilnego komputera w obudowie tabletu
Tym razem do moich testów trafiło urządzenie Microsoft Surface Go 2, które jest komputerem PC zamkniętym w obudowie tabletu. Jego ultramobilność powinni docenić zarówno biznesmeni, często podróżujący po świecie, jak i w zasadzie każdy, kto chce mieć zawsze pod ręką urządzenie pomagające w pracy, nauce czy korzystaniu z rozrywek. Więcej szczegółów w poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.

Specyfikacja tabletu:
- Obudowa ze stopów magnezu,
- Wymiary: 245 x 175 x 8,3 mm, masa: 553 g (bez klawiatury Type Cover),
- Dołączana podświetlana klawiatura Type Cover (QWERTY, touchpad),
- 10,5-calowy dotykowy wyświetlacz PixelSense o rozdzielczości 1920 x 1280 pikseli (3:2), współczynnik kontrastu: 1500:1, 10-punktowy wielodotyk, szkło Corning Gorilla Glass 3,
- Dwurdzeniowy (4 wątki) procesor Intel Core m3-8100Y (litografia 14 nm, 1,1 GHz, max. 3,4 GHz, 4 MB Cache),
- Grafika Intel UHD Graphics 615,
- 8 GB pamięci RAM (1867 MHz), dysk SSD 128 GB (Toshiba),
- Gniazda i porty: USB-C, audio Jack 3,5 mm, Surface Connect, port klawiatury Surface Type Cover, microSD, nanoSIM; zgodność z pokrętłem Surface Dial,
- Łączność 4G LTE Advanced (Qualcomm Snapdragon X16 LTE), Wi-Fi 6 802.11ax, Bluetooth 5.0, NFC, GPS/GLONASS (dokładność do 3 m),
- Wbudowana karta eSIM,
- Czujniki: oświetlenia, akcelerometr, żyroskop, magnetometr,
- Tylny aparat 8 Mpix z autofocusem, wideo HD 1080p; przedni aparat 5 Mpix, wideo HD 1080p, IR, zgodność z funkcją Windows Hello,
- Dwa mikrofony Studio Mic, głośniki stereo 2 W z obsługą technologii Dolby Audio,
- Wbudowany akumulator 8000 mAh,
- Zasilacz sieciowy 24 W,
- System operacyjny Windows 10 Home S mode (64 bitowy),
- Cena producenta: 3599 zł (tablet z zasilaczem), 4866,90 zł (zestaw testowy).
Zestaw testowy
Poza podstawowymi elementami zestawu testowego (tablet, klawiatura i zasilacz), do moich testów trafiło także pióro Microsoft Surface (model 1776) oraz mysz Mobile Mouse. W zestawie nie zabrakło również takich drobiazgów, jak bateria do piórka (AAAA), metalowa igła do wysuwania tacki na kartę nanoSIM oraz skrócona instrukcja obsługi (również w języku polskim). Wszystkie elementy zostały spakowane w kartonowe pudełka (łącznie cztery) w kolorze białym.
Wygląd urządzenia, ergonomia, biometria
Microsoft Surface Go 2 to mały i lekki, a przez to ultramobilny tablet, do którego w łatwy sposób można doczepić klawiaturę Type Cover, dzięki której całość przybiera formę laptopa. Przydaje się przy tym odchylana podstawka, umieszczona z tyłu urządzenia. Sama klawiatura jest, przynajmniej dla mnie, bardzo wygodna w codziennym użytkowaniu. Jedyne, do czego musiałem się przyzwyczaić w stosunku do sprzętu, na którym piszę na co dzień, jest dłuższy klawisz spacji w Type Cover, który kończy się między klawiszami z przecinkiem i kropką. W moim Lenovo spacja kończy się między literą M i przecinkiem. To mała różnica, ale jednak wprowadza na początku spore utrudnienie w pisaniu.



Mały tablet Microsoftu ma obudowę wykonaną ze stopów magnezu z dodatkową powłoką zewnętrzną, dzięki które całość nie jest śliska, nie zbiera odcisków palców i dobrze wygląda. Szkoda tylko, że można ją dosyć łatwo zarysować, znacznie łatwiej niż przedni panel ze szkłem Corning Gorilla Glass 3. Wszystkie elementy są ze sobą bardzo dobrze spasowane, a cała konstrukcja jest bardzo sztywna. Surface Go 2 ponadto wygląda bardzo atrakcyjnie.
Znajdujący się z przodu ekran otoczony jest ramką o szerokości około 1 cm po bokach i nieco więcej na dole i górze. W górnej ramce znalazło się miejsce na przednią kamerę z czujnikiem IR (do Windows Hello), otwory mikrofonów i czujnik oświetlenia, natomiast po bokach znajdują się wyloty głośników.
Przednia kamera IR to jedyna obsługiwana przez Surface Go 2 forma biometrii. W połączeniu z funkcją Windows Hello pozwala ona na bardzo szybkie i efektywne odblokowanie systemu. Podczas testów nie zdarzyło się, by urządzenie Microsoftu mnie nie rozpoznało.
Wszystkie złącza i przyciski zostały rozdysponowane po bokach. Na prawym boku producent umieścił gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm, USB-C i Surface Connect (do niego podłączamy ładowarkę). Po przeciwnej stronie znajdziemy wysuwaną tackę na kartę nanoSIM. Na dole jest port do podłączenia klawiatury Type Cover, natomiast na górze są przyciski głośności i przycisk zasilania.
Jeśli chodzi o dołączone do zestawu dodatkowe akcesoria, to piórko Surface bardzo dobrze leży w dłoni i sprawnie współpracuje z tabletem. Jest ono wyposażone w dwa przyciski i łączy się z Surface’em za pomocą łączności Bluetooth. Podczas używania go do pisania czy szkicowania, przydaje się funkcja rozpoznawania nacisku. Dzięki temu łatwo można na przykład przejść z rysowania cienkiej linii do nieco grubszej – wystarczy mocniej nacisnąć. A gdy skończymy pracę z piórkiem, wystarczy je przyczepić do tabletu za pomocą wbudowanych magnesów.
Mysz z kolei ma jak dla mnie mało ergonomiczny kształt i jest za głośna. Nie zmienia to faktu, że również nie ma żadnych problemów z jej współpracą z tabletem. Ma też kilka ciekawych rozwiązań, takich na przykład jak klapka od komory baterii trzymana na miejscu za pomocą magnesów.
Wyświetlacz i jakość obrazu
Microsoft Surface Go 2 ma 10,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1280 pikseli. Taka rozdzielczość jest w tym przypadku w zupełności wystarczająca do tego, by obraz na ekranie był ostry i nie miał (w widoczny sposób) poszarpanych krawędzi. Zagęszczenie punktów jest tu na poziomie 220 ppi.
Zalety wyświetlacza małego tabletu amerykańskiego giganta to także ładne kolory i wysoki kontrast, a to wszystko niemal pod każdym kątem. Ekran ma również przyzwoitą jasność, ale pod warunkiem, ze nie przyjdzie nam ochota na używanie go przy świetle dziennym na zewnątrz. W takich przypadkach przydałoby się nieco więcej nitów niż zmierzone maksimum, wynoszące około 432 cd/m2. Wiele osób doceni również proporcje wyświetlanego obrazu, czyli 3:2. Powszechnie stosowanym obecnie ekranom 16:9 często brakuje miejsca w pionie, a po bokach jest pusto. Tego typu sprzęt jest używany nie tylko do oglądania filmów, gdzie rzeczywiście przydają się szerokie ekrany (w stosunku do wysokości).
Surface Go 2 oczywiście również pozwala oglądać wideo, nawet w łóżku przed snem, gdy docenimy jego niską masę i małe rozmiary, a jednocześnie większą powierzchnię ekranu niż na przykład w smartfonie. A jeśli będziemy chcieli coś przeczytać, wystarczy obrócić tablet o 90 stopni i mamy ekran idealny do tego typu czynności, a także do tworzenia odręcznych notatek za pomocą pióra. To ostatnie może się przydać na przykład studentom, którzy wolą nowoczesne rozwiązania zamiast papieru i długopisu (czy innego przyboru do pisania).
Wracając jeszcze do jasności ekranu, sprawdziłem jednolitość podświetlenia obrazu, dzieląc powierzchnię wyświetlacza na 9 równych części. Wyniki dla jasności maksymalnej i ustawionej w centrum na 120 nitów przedstawiają poniższe infografiki. Jak możemy na nich zobaczyć, różnica pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym obszarem nie przekracza kilku procent. Należy zatem uznać, że wyświetlacz w testowanym tablecie zapewnia równomierne podświetlenie.
Głośniki i jakość dźwięku
Tablet Microsoftu został wyposażony w dwa głośniki o mocy 2 W. Na papierze to raczej skromne wyposażenie, ale w rzeczywistości zapewniają one zaskakująco wysoką jakość dźwięku w zakresie, który są w stanie odtworzyć. Słuchając muzyki z głośnością ustawioną na maksimum nie usłyszałem żadnych trzasków czy zakłóceń – podczas testów używałem muzyki w jakości HiFi, strumieniowanej z serwisu Tidal. Brakowało w zasadzie tylko basów, co powinniśmy zrozumieć: te głośniki są naprawdę małe.
Przydałaby się również większa głośność. Zmierzone maksimum wyniosło 72,2 dB w miejscu, w którym powinny się znaleźć nasze uszy przy używaniu Surface’a Go 2 z klawiaturą na biurku. Imprezy przy użyciu tego urządzenia nie rozkręcimy, ale do słuchania muzyki przy pracy czy oglądania filmu wieczorem to wystarczy. Zawsze też możemy też użyć w miarę dobrych słuchawek lub zewnętrznego zestawu audio, dzięki którym będzie głośniej oraz usłyszymy basy.
System operacyjny i aplikacje
Microsoft Surface Go 2 pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 Home, pracującym w trybie S mode. Tryb ten narzuca dosyć istotne ograniczenie, polegające na tym, że możemy w systemie zainstalować wyłącznie aplikacje pochodzące ze sklepu Microsoft Store, a jedyną dostępną przeglądarką internetową jest Microsoft Edge (Internet Explorera nie liczę).
Ograniczenie to jest możliwe do obejścia – tryb S mode da się wyłączyć, ale jest to zmiana jednokierunkowa. Po dokonaniu tego, otrzymujemy komputer z w pełni funkcjonalnym systemem operacyjnym Windows 10 Home i możemy instalować dowolne oprogramowanie. Oczywiście pod warunkiem, że jest to oprogramowanie dla Windowsa.
Z informacji otrzymanych od Microsoftu wynika, że w celu przywrócenia trybu S mode należy wykonać przywracanie systemu z oryginalnego obrazu dla tego urządzenia. Zwykłe resetowanie do ustawień fabrycznych nie wystarczy (choć wystarczało w przypadku testowego egzemplarza).
Łączność
Testowany tablet firmy Microsoft został wyposażony w komplet standardów łączności, przydatny wszystkim użytkownikom tego sprzętu. Do dyspozycji mają oni tu Wi-Fi w standardzie 802.11 ax (Wi-Fi 6), a także modem 4G LTE Advanced. Oba standardy pozwalały mi w czasie testów bez najmniejszych problemów korzystać z Internetu. W przypadku LTE do dyspozycji mamy tradycyjne gniazdo na kartę nanoSIM, a także wbudowaną kartę eSIM. Ja używałem tradycyjnych, z nju mobile (Orange) oraz T-Mobile.
Surface Go 2 obsługuje też łączność Bluetooth, co przydaje się na przykład do sparowania tabletu z piórem lub myszą, jak również innymi sprzętami ze wsparciem dla tej technologii. Urządzenie Microsoftu nadaje się również do nawigowania po nieznanym terenie, z uwagi na wbudowany odbiornik GPS/GLONASS oraz cyfrowy kompas.
Aparat fotograficzny i jakość zdjęć
Surface Go 2 ma dwa aparaty fotograficzne, które można użyć na przykład do nawiązania połączeń wideo podczas kontaktów ze znajomymi, konferencji ze współpracownikami lub kontrahentami, czy zdalnej nauki. Do wszystkich tych czynności tablet Microsoftu nadaje się doskonale.
Ale wbudowane aparaty, szczególnie ten z tyłu, możemy wykorzystać do zrobienia zdjęć lub nagrania krótkich klipów wideo. Ich jakość nie jest bardzo wysoka, jednak do zachowania jakiegoś widoku lub podzielenia się czymś ze znajomymi w mediach społecznościowych to wystarczy. Przykładowe zdjęcia i film poniżej.
Wydajność i kultura pracy
Microsoft Surface Go 2 jest napędzany procesorem Intel Core m3-8100Y, zintegrowanym z układem graficznym Intel UHD Graphics 615 i wspieranym przez 8 GB pamięci RAM. Jest to zestaw stworzony przede wszystkim na potrzeby mobilności i jak najdłuższego działania na zasilaniu bateryjnym, a nie osiągania wysokiej wydajności. Nie zmienia to jednak faktu, że system operacyjny działa na tym sprzęcie płynnie, podobnie jak typowe programy, z których na takim sprzęcie można korzystać: przeglądarka internetowa, programy z pakietu Office czy komunikatory (także przy połączeniach wideo).
Na Surface Go 2 możemy również pograć, ale pod warunkiem, że będą to tytuły o niewygórowanych wymaganiach sprzętowych, dotyczących przede wszystkim grafiki. Intel UHD 615 nie został zaprojektowany do tego typu zastosowań i nie oferuje wymaganej przez współczesne gry wydajności.
Tablet Microsoftu, który trafił do moich testów, został wyposażony w dysk SSD, który jest znacznie wydajniejszy niż pamięć eMMC. Najtańszy wariant Surface Go 2 ma właśnie taką pamięć masową. SSD pozwolił tu na zapisywania danych z szybkością około 700 MB/s i ich odczytywanie z szybkością około 930 MB/s. Szybkość kopiowania danych sięgała 490 MB/s. Są szybsze dyski SSD, ale i ten jest dosyć szybki.
Podzespoły zamontowane wewnątrz obudowy Surface Go 2 mogą liczyć jedynie na pasywny układ chłodzenia. Pod dużym obciążeniem najbardziej rozgrzewa się obszar ekranu znajdujący się nieco na prawo i do góry od środka. Zmierzone maksimum wyniosło podczas testów 43,5°C. Na szczęście na ogół temperatura ekranu jest niższa i nie przekracza 40 stopni. Tył urządzenia nagrzewa się w mniejszym stopniu niż przód – zmierzone maksimum wyniosło 40,4°C. Brak szumiących wentylatorów pozytywnie wpływa na kulturę pracy tabletu - jest bezgłośna.
Zasilanie
Surface Go 2 jest zasilany akumulatorem o pojemności 8000 mAh, co według producenta powinno wystarczyć na 10 godzin działania przy typowym obciążeniu. W moim przypadku energii zgromadzonej w baterii wystarczało na cały, 8-godzinny dzień pracy. Gdy po tablet sięgałem rzadziej, z urządzenia dało się jeszcze korzystać następnego dnia. Pod wysokim obciążeniem czas ten można oczywiście skrócić, ale wciąż to będzie kilka godzin.
Dołączony do tabletu zasilacz o mocy 24 W pozwala naładować pusty akumulator do 100% w około 1,5 godziny, przy czym po pierwszej godzinie poziom naładowania baterii sięga prawie 80%.
Podsumowanie
Microsoft Surface Go2 to z pozoru mały tablet, wręcz zabawka, który po uruchomieniu okazuje się wszechstronnym i potężnym urządzeniem. Z jego zalet mogą skorzystać zarówno biznesmeni, którzy chcą mieć pod ręką urządzenie pozwalające im pracować i łączyć się z kontrahentami oraz Internetem z dowolnego miejsca na Ziemi, ale także każdy z nas. Może to być na przykład drugi komputer w domu, który możemy zabrać nawet do łóżka, a także sprzęt ułatwiający zdalną naukę czy korzystanie z rozrywek.
Świetny wygląd, wytrzymała konstrukcja, bardzo dobry wyświetlacz, świetny dźwięk i wystarczająca wydajność to tylko niektóre z zalet testowanego tabletu. Formalnie jest to tablet, ale w rzeczywistości mamy tu do czynienia z zamkniętym w tej formie komputerem z Windowsem 10. Co prawda pracuje on tu w trybie S mode, mającym na celu zadbać o jego i nasze bezpieczeństwo, ale możemy z niego łatwo zrezygnować. Przed takim krokiem musimy się zastanowić, czy naprawdę tego potrzebujemy – jest to ścieżka w jedną stronę.
Świetne są także akcesoria, które możemy dokupić do Surface’a Go 2, takie jak klawiatura, pióro i mysz. Chociaż ta ostatnia nie przypadła mi do gustu, wiele osób będzie z niej zadowolonych. Bardzo dobrze sprawuje się tu również biometria oparta o działającą w podczerwieni kamerę. Przy czymś takim możemy nawet nie zauważyć braku czytnika linii papilarnych.
Problem z testowanym tabletem jest taki, że tak naprawdę ciężko w nim znaleźć jakąś wadę. To prawda, można się przyczepić do wysokiej ceny, ale to raczej norma wśród produktów Microsoftu. Wysoka jakość musi kosztować. Kilka innych wad znajdziecie na liście poniżej. Dla mnie najistotniejszą wadą jest jasność maksymalna, która jest nieco za niska, by komfortowo pracować na tym urządzenia przy świetle słonecznym. Rozwiązaniem jest schowanie się w cieniu.
Ocena końcowa: 8,5/10
Wady:
- Obudowa podatna na zarysowania,
- Wyświetlacz mógłby być nieco jaśniejszy, a głośniki głośniejsze,
- Deaktywacja trybu S mode jest jednokierunkowa,
- Niska jakość zdjęć z wbudowanych aparatów,
- Dosyć wysoka cena całego testowanego zestawu.
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania i użytych materiałów,
- Kompaktowe rozmiary i niska masa,
- Użyteczna podstawka,
- Dołączone akcesoria, w tym klawiatura i pióro,
- Użycie magnesów do „dokowania” pióra do tabletu oraz podłączania przewodu zasilającego i klawiatury,
- Sprawnie działająca biometria (kamera IR i funkcja Windows Hello),
- Bardzo dobry wyświetlacz o proporcjach 3:2,
- Wysoka jakość dźwięku z wbudowanych głośników,
- Pełnowartościowy Windows 10 na pokładzie,
- Komplet obsługiwanych standardów łączności,
- Wydajność podzespołów wystarczająca do płynnego działania systemu operacyjnego oraz typowych programów.