Oszuści atakują Polaków takimi SMS-ami. Lepiej nie odpisuj
"Heejka mamo, możesz do mnie napisac na whatzap?" to przykładowy, pełen literówek SMS, który może nagle dostać w niczego nie spodziewająca się matka.

Tymczasem, to jedynie znak, że cyberprzestępcy ruszyli ze zmasowanym atakiem i podstępem chcą upolować jak najwięcej ofiar. CSIRT KNF ostrzega przed nasileniem tego typu wiadomości w ostatnim czasie. Zachowajmy czujność i nie dajmy się nabrać. W tym konkretnym przypadku empatia i chęć pomocy nie doprowadzi nas do niczego dobrego. Jeśli damy się zmanipulować, zostaniemy pozbawieni jedynie pieniędzy.
Uwaga! Cyberprzestępcy podszywając się pod członków rodziny przesyłają wiadomości SMS, prosząc o kontakt poprzez WhatsApp. Gdy odbiorca wiadomości SMS nawiąże kontakt za pośrednictwem komunikatora WhatsApp cyberprzestępcy informują o rzekomym uszkodzeniu telefonu i proszą o przelanie kwoty na wskazany przez nich rachunek bankowy.
Oszustwo na zgubiony telefon
To typ oszustwa, który przestępcom chyba nigdy się nie znudzi. Co jakiś czas powraca, zmienia się jedynie nieznacznie treść wiadomości.



Co w przypadku, gdy ofiara zdecyduje się przenieść rozmowę do komunikatora WhatsApp?
W momencie, kiedy odbiorca wiadomości SMS nawiąże kontakt za pośrednictwem komunikatora WhatsApp cyberprzestępcy, podszywając się pod członka rodziny poinformują nieco bardziej szczegółowo o rzekomym uszkodzeniu telefonu np. rozbicie, zatopienie. Niezależnie od wszystkiego, problem ma być na tyle istotny, że uniemożliwia użycie sprzętu.Następnie poproszą o przelanie kwoty na wskazany przez nich rachunek bankowy.
Cała rozmowa na WhatsAppie będzie prowadzona w taki sposób, aby wpłynąć na emocje odbiorcy. Licząc na to, że wykorzystanie tego motywu przyniesie oczekiwany rezultat, a przejęci np. rodzice dokonają wpłaty na wskazane konto bankowe. Często również, aby wpłynąć na zachowania użytkowników, oszuści narzucają presję czasu, wymagając ich szybkiej reakcji i działania.