Microsoft Surface Laptop 4 15" – stylowy komputer do pracy, nauki i multimediów
Microsoft w 2021 roku wprowadził na rynek czwartą generację swoich urządzeń z serii Surface Laptop. Występują one z ekranami w dwóch rozmiarach oraz z procesorami od dwóch różnych producentów. Ja miałem okazję sprawdzić, jak się sprawuje wersja 15-calowa z procesorem AMD.

Wakacje się kończą, zbliża się szkoła, studia lub praca. Do tego przyda się dobry, mobilny komputer, który z jednej strony łatwo przenieść z miejsca na miejsce, a z drugiej oferuje duży ekran o wysokiej rozdzielczości. Taki jest Microsoft Surface Laptop 4.
Produkt giganta z Redmond trafił do mnie w wersji z procesorem AMD, zintegrowanym z grafiką Radeon. Czy takie wyposażenie przekłada się na wystarczająco wysoką wydajność? Jakie wady i zalety ma laptop Microsoftu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.



Specyfikacja laptopa:
- Aluminiowa obudowa, kolor czarny,
- Wymiary: 339,5 x 223 x 14,5 mm, masa: 1542 g,
- Pełnowymiarowa klawiatura QWERTY z trójstopniowym podświetleniem, touchpad,
- 15-calowy wyświetlacz PixelSense o rozdzielczości 2496 x 1664 piksele (201 ppi, proporcje 3:2), zgodność z piórem Surface, 10 punktów dotykowych, automatyczna regulacja jasności, błyszcząca powłoka,
- Ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen 7 4980U Microsoft Surface Edition (2,0 GHz, maks. 4,4 GHz, 8 MB Cache L3),
- Zintegrowana grafika AMD Radeon Graphics,
- 16 GB pamięci RAM (LPDDR4X), dysk SSD 512 GB,
- Gniazda i porty: 1 x USB-A, 1 x USB-C, gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm, port Surface Connect,
- Łączność: Wi-Fi 6 802.11ax, Bluetooth 5.0,
- Kamera HD 720p f2.0, zgodna z Windows Hello, 2 mikrofony studyjne dalekiego zasięgu, głośniki Omnisonic z obsługą technologii Dolby Atmos,
- Zabezpieczenie: Trusted Platform Module (TPM) 2.0,
- Wbudowany akumulator 45,8 Wh,
- Zasilacz sieciowy 65 W Surface Connect,
- System operacyjny Windows 10 Home 64-bit (19043).
Zestaw testowy
Laptop Microsoftu, jak to zwykle bywa, spakowany został w zgrabne, kartonowe pudełko. Znalazło się w nim miejsce również dla wszystkich niezbędnych akcesoriów, czyli zasilacza sieciowego o mocy 65 W oraz oddzielnego kabla zasilającego. Uzupełnienie zestawu stanowiła krótka instrukcja obsługi (także w języku polskim) oraz karta gwarancyjna.
Wygląd zewnętrzny i ergonomia
Surface Laptop 4 firmy Microsoft to zgrabny i lekki ultrabook, oferujący użytkownikom elegancką i wytrzymałą obudowę wykonaną z aluminium. Urządzenie ma przy tym całkiem duży ekran, co pozytywnie wpływa na wygodę korzystania z tego komputera. Podobnie jak mająca trzy stopnie podświetlenia wyspowa klawiatura QWERTY. W tym wszystkim jest jednak jedna wada – metalowe powierzchnie poniżej klawiatury, gdzie podczas pisania leżą nasze nadgarstki, potrafią czasem być nieprzyjemnie zimne. Z kolei podczas grania te obszary mogą stać się nieprzyjemnie ciepłe.
Skoro już jesteśmy przy klawiaturze, to towarzyszy jej duży touchpad z wielodotykiem, z którym podczas testów nie miałem żadnych problemów. To wygodne rozwiązanie, które doskonale spełnia swoją funkcję.
15-calowy wyświetlacz otoczony jest ramką, która po bokach i na górze ma szerokość około 11 milimetrów (czemu aż tyle?). W górnej znalazło się miejsce dla wbudowanej kamery, przydatnej między innymi podczas wideokonferencji. Narzędzie to może również służyć do odblokowywania komputera z użyciem funkcji Windows Hello. Na prawo i lewo od kamery znajdziemy jeszcze otwory mikrofonów.
Funkcja rozpoznawania twarzy to jedyny rodzaj biometrii, który występuje w testowanym sprzęcie. Czytnika linii papilarnych niestety nie ma.
Z tyłu laptopa umieszczone są otwory wentylacyjne. To tamtędy wylatuje ciepłe powietrze z wnętrza urządzenia, napędzane przez wbudowany wentylator. Na lewym boku producent umieścił większość gniazd: USB-A, USB-C i Jack 3,5 mm. Po przeciwnej stronie znalazł się port Surface Connect. Jest też logo producenta na klapie i na tym wszelkie „ozdobniki” się kończą.
Microsoft Surface Laptop 4 to urządzenie o bardzo minimalistycznym designie, który cechuje się w tym przypadku wysokim poziomem elegancji. To prawdopodobnie jeden z najlepiej wyglądających ultrabooków, jaki jest dostępny na rynku.
Wyświetlacz i jakość obrazu
Surface Laptop 4 został wyposażony w 15-calową matrycę PixelSense o rozdzielczości 2496 x 1664 piksele. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 201 ppi, co w przypadku komputerów stanowi rozsądną wartość. W laptopach z ekranami tej wielkości najczęściej stosowane są ekrany 1920 x 1080 pikseli, w droższych modelach czasem zmieniane na 4K. Microsoft w niektórych urządzeniach stosuje rozdzielczość 3000 x 2000 pikseli, ale tym przypadku jej nie zastosował.
Jak to zwykle bywa w przypadku komputerów Microsoftu, obraz wyświetlany na ekranie prezentuje się bardzo dobrze. Nie widać na nim poszarpanych krawędzi i ma ładne, nasycone kolory oraz dobry kontrast. Jeśli jednak obraz na ekranie jest jednolicie biały, możemy zauważyć, że podświetlenie nie jest równomierne. Wyszło to również podczas pomiarów jasności kolorymetrem – wyniki na poniższych grafikach, dla maksymalnej i średniej jasności.
Jak widać powyżej, również wierność odwzorowywania kolorów nie jest taka sama w każdym miejscu ekranu, a różnice są w niektórych przypadkach duże. Jeśli chodzi o zakres wyświetlanych barw w zestawieniu z gamami sRGB, Adobe RGB i DCI P3, odpowiednie dane zawiera poniższa tabela
Temperatura bieli | Pokrycie Gamy | Objętość Gamy |
6467 K | 94,7% sRGB 65,2% AdobeRGB 67,1% DCI P3 |
94,7% sRGB 65,3% AdobeRGB 67,1% DCI P3 |
oraz wykres.
Ekran w testowanym komputerze jest dotykowy i można go obsłużyć między innymi za pomocą pióra Surface. Niestety nie miałem go pod ręką, więc musiałem się ograniczyć do własnych palców. Dzięki temu mogę napisać, że dotyk działa tu bardzo dobrze, choć – z uwagi na konstrukcję urządzenia – nie jest bardzo użyteczny.
Głośniki i jakość dźwięku
Testowany laptop firmy Microsoft został wyposażony w dwa głośniki, które zostały umieszczone pod klawiaturą. Taka lokalizacja ma jedną wadę – podczas używania klawiatury możemy dosyć łatwo przysłonić “wyloty” głośników, co wpływa na słyszane dźwięki, na szczęście w dosyć ograniczonym zakresie.
Jak podaje Microsoft, użyte tu głośniki Omnisonic obsługują technologię Dolby Atmos. Nie oczekujmy jednak cudów – te “maleństwa” nie będą grały tak, jak duże głośniki z Dolby Atmos, jednak wciąż zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku. Do szczęścia brakuje tylko głębszych basów, co mógłby rozwiązać nawet mały subwoofer. Takie rozwiązanie jest jednak rzadko stosowane w laptopach. Wbudowane głośniki są małe i najlepiej tu brzmią tony średnie i wysokie.
Maksymalna zmierzona głośność podczas słuchania muzyki strumieniowanej z platformy Tidal sięgnęła 80 dB (50-60 cm od głośników). To za mało, by rozkręcić imprezę w dużym pomieszczeniu, ale wystarczająco do słuchania muzyki podczas pracy, odbywania rozmów głosowych lub oglądania w wolnej chwili ulubionego filmu lub serialu.
A jeśli zależy nam na słuchaniu muzyki niepozbawionej żadnych istotnych dźwięków, warto sięgnąć po zewnętrzny zestaw audio lub słuchawki. Możemy je podłączyć przewodowo (Jack 3,5 mm) lub bezprzewodowo (Bluetooth).
System operacyjny i aplikacje
Surface Laptop 4 pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 Home, co sugeruje przede wszystkim domowe wykorzystanie tego sprzętu. Osoby potrzebujące dodatkowych funkcji, które przydają się w świecie biznesu, mogą dokonać upgrade’u do wersji Pro systemu, w której się one znajdują. Skorzystają oni wtedy na przykład z szyfrowania dysku funkcją Bitlocker, wykorzystującego wbudowany moduł TPM 2.0. Ten ostatni ma się przydać także przy przesiadaniu się na Windowsa 11.
Razem z komputerem nie otrzymujemy dysku zaśmieconego zbędnymi aplikacjami – tego Microsoft nie robi. Znajdziemy tu standardowy zestaw programów dostarczanych razem z systemem także innym producentom. Są tu też przygotowane skróty do kilku dodatkowych narzędzi oraz gier, które najpierw musimy pobrać, takich jak Adobe Photoshop Express czy Dolby Access. To ostatnie przyda nam się do lepszego wykorzystania możliwości wbudowanych głośników.
Natomiast w wolnej chwili możemy sięgnąć po grę March of Empires: War of Lords.
Do dyspozycji mamy tu również pakiet Microsoft Office, ale tylko w wersji webowej. Przy zakupie komputera możemy jednak dokupić licencję na to oprogramowanie, by móc je zainstalować na naszym urządzeniu. Możemy też skorzystać z posiadanej już licencji.
Jeśli chcemy zainstalować więcej programów, to nie będzie z tym żadnego problemu, ponieważ na pokładzie pracuje pełny Windows 10. Możemy skorzystać ze sklepu Microsoft Store, ale to tylko jedna z ogromnej liczby możliwości.
Łączność i porty
15-calowy laptop Microsoftu oferuje swoim użytkownikom dwa rodzaje łączności bezprzewodowej, Wi-Fi i Bluetooth. Za pomocą pierwszego skutecznie połączyłem komputer z domową siecią bezprzewodową i, za jej pośrednictwem, korzystałem z Internetu. Połączenie było stabilne, a zasięg wystarczający do tego, bym mógł korzystać z sieci zarówno w mieszkaniu, jak i w znajdującym się obok budynku ogrodzie.
Z kolei za pomocą Bluetooth podłączałem do Surface’a takie urządzenia, jak słuchawki bezprzewodowe (słuchanie muzyki) czy smartfon (przesyłanie plików). Podczas testów nie miałem z tym żadnych problemów – wszystko działało prawidłowo.
Elegancja obudowy Surface Laptopa 4 nie została skażona nadmiarem gniazd. Te są tu łącznie cztery: USB-A, USB-C, Jack 3,5 mm i Surface Connect. Jeśli urządzenia peryferyjne, taki jak mysz czy drukarka, podłączymy do komputera bezprzewodowo, taka liczba gniazd powinna nam spokojnie wystarczyć, jednak wielu użytkowników będzie musiało sięgnąć po huba USB lub sprzęt typu Microsoft Surface Dock, który po podłączeniu do Surface Connect zwiększa liczbę dostępnych portów.
Gniazdo USB-C możemy wykorzystać między innymi do przesłania obrazu na zewnętrzny monitor, a także do zasilania laptopa.
Wydajność i kultura pracy
Microsoft Surface Laptop 4 trafił do mnie w wersji z procesorem AMD Ryzen 7 4980U Microsoft Surface Edition, który w połączeniu z 16 GB RAM-u stanowi dosyć wydajny tandem, o czym świadczą wyniki benchmarków. W teście Multi Core w aplikacji Geekbench testowany komputer zwyciężył z podobną konkurencją.
Model | 3DMark TimeSpy | GeekBench 4 | GeekBench 5 | PCMark 10 | Crystal Disk Mark | |||
Single Core | Multi Core | Single Core | Multi Core | Odczyt sekwencyjny | Zapis sekwencyjny | |||
Acer Swift 5 (2020) | 1583 | 6598 | 23120 | 1543 | 5801 | 4805 | 2201,3 MB/s | 1057,0 MB/s |
Asus ROG Zephyrus Duo 15 | 8924 | - | - | 5893 | 3546,5 MB/s | 3357,0 MB/s | ||
Asus VivoBook S330 | 431 | 4104 | 14223 | 3664 | 474,3 MB/s | 504,3 MB/s | ||
Asus ZenBook 14 UX425J | 545 | 5283 | 16758 | 3704 | 1514,7 MB/s | 977,4 MB/s | ||
Asus ZenBook Pro Duo | 5316 | - | - | - | 3128,9 MB/s | 2391,1 MB/s | ||
HP EliteBook x360 1040 G5 | 461 | 4970 | 14245 | 4027 | 3358,5 MB/s | 1982,4 MB/s | ||
HP Spectre x360 13 (2019) | 969 | 5582 | 18657 | 4147 | 3281,8 MB/s | 2388,4 MB/s | ||
HP Spectre x360 13 (2020) | 1429 | 6690 | 22002 | 1522 | 4984 | 4369 | 2063,1 MB/s | 1111,4 MB/s |
Huawei MateBook D 15 (2021) | 1291 | 1339 | 4735 | 3423,6 MB/s | 2986,1 MB/s | |||
Huawei MateBook D 16 | 1009 | 4971 | 23692 | 1131 | 5836 | 5087 | 3568,6 MB/s | 2976,7 MB/s |
Huawei MateBook X (2020) | 392 | 4864 | 13871 | 1077 | 2728 | 3476 | 3541,6 MB/s | 2981,8 MB/s |
Huawei MateBook X Pro | 940 | 4592 | 13818 | 2973 | 3336,7 MB/s | 249,8 MB/s | ||
Lenovo ThinkPad X1 Fold | 441 | 4096 | 7035 | 832 | 1763 | 2493 | 1775,8 MB/s | 1677,3 MB/s |
Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga | 1277 | 5882 | 15857 | 1437 | 4074 | 4551 | 2455,0 MB/s | 1972,0 MB/s |
Lenovo Yoga C930 4K | 393 | 4779 | 14935 | 3562 | 2686,0 MB/s | 1356,5 MB/s | ||
LG Gram 17 (2020) | 613 | - | - | 3465 | - | - | ||
Microsoft Surface Book 3 | 4808 | 5964 | 19193 | 4249 | 1973,2 MB/s | 793,4 MB/s | ||
Microsoft Surface Laptop 4 13" AMD | 982 | 4505 | ||||||
Microsoft Surface Laptop 4 13" Intel | 1501 | 4177 | 2300,5 MB/s | 1178,4 MB/s | ||||
Microsoft Surface Laptop 4 15" AMD | 1357 | 5083 | 28499 | 1175 | 7322 | 5115 | 2256,5 MB/s | 1067,9 MB/s |
MSI Prestige 14 EVO | 1794 | - | 4961,4 MB/s | 2502,2 MB/s | ||||
Razer Book 13 | 1746 | 6696 | 21309 | 1563 | 5455 | 4817 | 3397,4 MB/s | 2985,3 MB/s |
Testowany komputer został wyposażony w dysk SSD o pojemności 512 GB. Oferuje on przyzwoite szybkości odczytywania i zapisywania danych, choć do czołówki mu sporo brakuje.
Poza grami, wszystkie zainstalowane na pokładzie testowanego komputera programy działały podczas testów płynnie, podobnie jak interfejs systemowy. O wysokiej kulturze pracy całości może świadczyć również nierozgrzewanie się obudowy urządzenia do bardzo wysokich temperatur – zmierzone przeze mnie maksimum pod wysokim obciążeniem wyniosło w jednym miejscu na spodzie obudowy 46,5°C, natomiast część klawiatury rozgrzała się w tym samym czasie do 43,5°C. Nieco za bardzo się przy tym rozgrzewają powierzchnie poniżej klawiatury, gdzie trzymamy nadgarstki podczas jej używania.
Komputer ma aktywny układ chłodzenia, który nie jest bardzo hałaśliwy. Maksymalna zmierzona głośność szumu wentylatora w odległości około 60 cm wyniosła 44 dB. Najczęściej jest zupełnie cicho, ponieważ wentylator uruchamia się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, czyli na przykład podczas grania czy używania wymagających programów.
Zasilanie
Surface Laptop 4 jest może być zasilany wbudowanym akumulatorem o pojemności 45,8 Wh. Wystarczyło mi to na cały, ośmiogodzinny dzień pracy (zostało około 20% energii), w której używałem przeglądarki internetowej i Worda, a w tle leciała muzyka z Tidala. Jasność ekranu była regulowana automatycznie dzięki czujnikowi oświetlenia, w który Microsoft wyposażył swój produkt. Tryb zasilania był ustawiony na opcję “zalecana”.
Microsoft obiecuje, że przy typowym obciążeniu maksymalny czas pracy powinien wynosić do 17,5 godziny. Mnie się takiego wyniku nie udało osiągnąć – komputer wytrzymał maksymalnie 12 godzin z dala od zasilacza. Czas ten był dłuższy wtedy, gry robiłem przerwy w korzystaniu z komputera wystarczająco długie, by ekran się wyłączył. Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy przyjdzie nam ochota pograć. Wtedy czas pracy na baterii może się skrócić nawet do mniej niż 2 godzin.
Testowany laptop może być również zasilany z zewnętrznego źródła za pomocą dostarczonego z zestawem zasilacza sieciowego lub jakiegokolwiek zasilacza USB o mocy 60-65 W (lub wyższej). Zadaniem podłączonego zasilacza jest również naładowanie wbudowanego akumulatora, co zajmuje około 100 minut.
Podsumowanie
Microsoft znowu stworzył udane urządzenie. Surface Laptop 4 to elegancki sprzęt, wykonany z wysokiej jakości materiałów i złożony z dbałością o najmniejszy detal. Dzięki temu powstał komputer, który może stanowić zarówno narzędzie do nauki czy konsumpcji treści w domu, jak też do pracy dla biznesmena. Testowany laptop jest przy tym niezwykle zgrabny i stosunkowo lekki.
W urządzeniu widać niestety pewne kompromisy. Na przykład elegancki wygląd został okupiony niewielką liczbą portów. Można się również przyczepić do wyświetlacza, którego podświetlenie nie jest równomierne. Nie zmienia to faktu, że obraz na nim prezentuje się bardzo dobrze i jest dosyć jasny, jak na tego typu sprzęt. Ekran jest dotykowy i można go obsługiwać piórem Surface (sprzedawane osobno).
Produkt Microsoftu to również wydajny procesor, który zapewnia płynne działanie interfejsu systemowego oraz zainstalowanych na pokładzie aplikacji. Szkoda tylko, że towarzyszący mu układ graficzny już taki wydajny nie jest. Można na tym sprzęcie grać, ale na płynność (lub jej namiastkę) możemy liczyć tylko w przypadku mniej zasobożernych lub starszych tytułów. W zestawie otrzymujemy również niezłe głośniki, które przydadzą się do umilenia sobie pracy muzyką czy podczas oglądania ulubionego filmu lub serialu.
Laptop Microsoftu nie należy do najtańszych. Ceny dokładnie takiej wersji, jak testowana, nie udało mi się znaleźć. Model z 8 GB RAM-u (tu jest 16 GB) kosztuje 7399 zł, natomiast wersja z 16 GB RAM-u, ale z procesorem Intel Core i7, kosztuje 8699 zł.
Ocena końcowa: 8/10
Wady:
- Brak czytnika linii papilarnych,
- Mała liczba gniazd,
- Szerokie ramki wokół ekranu (marnotrawstwo miejsca),
- powierzchnie na nadgarstki pod klawiaturą potrafią być nieprzyjemnie zimne lub ciepłe, w zależności od sposobu użycia komputera,
- Niska wydajność układu graficznego,
- Wysoka cena.
Zalety:
- Świetny wygląd, smukła konstrukcja,
- Wysoka jakość wykonania i użytych materiałów,
- Jasny wyświetlacz o dosyć wysokiej rozdzielczości,
- Dobra jakość dźwięku z wbudowanych głośników,
- System niezaśmiecony zbędnymi dodatkami,
- Wysoka wydajność procesora,
- Kultura pracy,
- Dobry czas pracy na baterii,
- Możliwość zasilania przez port USB-C.