DAJ CYNK

Test telefonu OnePlus 7 Pro - dobrze wyposażony flagowiec w konkurencyjnej cenie

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Aparat fotograficzny

Aplikacja fotograficzna w OnePlusie 7 Pro to narzędzie, które powinno być znane użytkownikom modelu OnePlus 6T, w stosunku do którego nie uległo zmiany. Między wybranymi trybami fotograficznymi przechodzimy przesuwając ekran w prawo lub w lewo, a do innych dostaniemy się po wysunięciu z dołu pełnej ich listy. Nie zabrakło tu oczywiście trybu Pro, w którym parametry robionych zdjęć możemy ustawić ręcznie. Tu także możemy robić zdjęcia w pełnej rozdzielczości głównego aparatu – 48 Mpix. Tryb Pro daje również możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW. Funkcja HDR domyślnie włącza się automatycznie, gdy jest to potrzebne. Jeśli chcemy, możemy w ustawieniach aktywować ręczną kontrolę nad tą funkcją, co skutkuje pojawieniem się dodatkowej kontrolki w górnej części ekranu głównego aplikacji. Aplikacja czasem podpowiada użytkownikowi, w jakim trybie powinien wykonać dane zdjęcie (przejście na szeroki kąt, tryb nocny itp.).

Główny aparat fotograficzny w OnePlusie 7 Pro robi bardzo dobre jakościowo zdjęcia, o poprawnej ekspozycji i dobrym zakresie dynamiki. Sposób działania aparatu, który domyślnie łączy każde 4 fizyczne piksele w jeden powoduje, że na zdjęciu uzyskujemy sporo szczegółów ukrytych w cieniu. Przydaje się tu oczywiście także funkcja HDR. Ponadto OnePlus zachowuje naturalne kolory, które mają odpowiednie, nie za wysokie nasycenie.

W przypadku robienia zdjęć aparatem szerokokątnym zdarza się, że kolory są lekko wyblaknięte, co pogarsza efekt końcowy. Czasem dają się też we znaki zniekształcenia powodowane szerokokątnym obiektywem, na przykład rozjeżdżanie się barw składowych. Niezłe rezultaty daje także aparat z obiektywem tele, który zapewnia 3-krotny zoom. W porównaniu z głównym aparatem, zdjęcia mają nieco więcej szumów oraz – oczywiście – mniejszą rozdzielczość.

Bardzo dobrze sprawuje się tryb nocny. W takiej sytuacji aparat robi kilka zdjęć, które następnie łączy w jedno. Dzięki temu obrazy zachowują więcej szczegółów oraz mają większy zakres dynamiczny, niż fotografie robione w trybie Zdjęcie (tryb domyślny). Jednak i te ostatnie zdjęcia nie należą do najgorszych.

Zadowoleni powinni być również miłośnicy zdjęć selfie. Przedni aparat w dobrych warunkach oświetleniowych robi ostre zdjęcia, a także poprawne pod względem kolorów i ekspozycji, w czym pomaga między innymi funkcja HDR. Musimy tu jednak pamiętać, że aparat ma na stałe ustawiony punkt ostrzenia, a więc to, czy autoportret będzie ostry, może zależeć od odległości, z jakiej zdjęcie będzie robione.

Zastrzeżeń nie mam do filmów, które możemy nakręcić wbudowanym aparatem testowanego telefonu. Najlepsze efekty uzyskamy używając jednostki 48 Mpix. Nagrania są szczegółowe, ostre i ładne kolorystycznie, zarówno przy rozdzielczości 4K, jak i w FullHD, gdzie spada tylko szczegółowość związana z mniejszą liczbą pikseli. Bardzo przydaje się tu optyczna stabilizacja obrazu, która spełnia powierzone jej zadanie. Filmy możemy nagrywać przy użyciu teleobiektywu, który także oferuje optyczną stabilizację. Jednak jakość nagrań jest wyraźnie gorsza, co wynika na przykład z nadmiernego wyostrzania obrazu. Zapomnieć możemy za to o nagrywaniu filmów z użyciem obiektywu szerokokątnego. OnePlus 7 Pro nie daje takiej możliwości.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News