DAJ CYNK

Samsung Galaxy Z Fold2 5G - składany telefon bez kompromisów

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung Galaxy Z Fold2 górna część


Wygląd zewnętrzny i ergonomia

Samsung Galaxy Z Fold2 w miedzianej wersji kolorystycznej to świetnie wyglądający smartfon, który – gdy jest złożony – sprawia wrażenie dosyć kompaktowego. To zasługa stosunkowo niewielkiej szerokości urządzenia, dzięki czemu bardzo dobrze leży ono w dłoni. Obudowa na zewnątrz jest dosyć śliska, a jednocześnie łatwo zbiera zabrudzenia – dotyczy to przede wszystkim części z wyświetlaczem. Odciski palców zostają równie łatwo na pokrytym folia wewnętrznym ekranie.

Konstrukcja „składaka” Samsunga sprawia, że łatwo przejść z „wersji” zamkniętej do otwartej i odwrotnie. Porównując produkt Folda do testowanego przeze mnie kilka miesięcy temu Huaweia Mate Xs, zdecydowanie wolę Folda. Mate Xs zdecydowanie ciężej się otwiera i zamyka, a pokryty folią wyświetlacz „owinięty” wokół obudowy nie jest w żaden sposób chroniony przed uszkodzeniami. Ponadto. Galaxy Z Fold2 może być użyty jako miniaturowy laptop, z dotykową klawiaturą na jednej połówce elastycznego ekranu, co zwiększa funkcjonalność testowanego urządzenia.

Galaxy Z Fold2 jest stworzony do tego, by korzystać z niego w wersji otwartej. W takiej konfiguracji prawie cały przód zajmuje wyświetlacz, w którym wycięto niewielki otwór (na środku górnej części prawej połowy) mieszczący obiektyw przedniego aparatu fotograficznego. Na lewo od niego umieszczony został czujnik oświetlenia. Powierzchnia ekranu ma wyraźne zagłębienie, przechodzące przez całą jego wysokość w miejscu zgięcia.

Samsung Galaxy Z Fold2 przód

Z tyłu po prawej stronie mamy dodatkowy wyświetlacz, tym razem przykryty szkłem Corning Gorilla Glass Victus, co stanowi dobre zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Ten ekran również ma otwór na obiektyw aparatu do selfie, któremu towarzyszą czujniki oświetlenia i zbliżania. Lewa połowa to przede wszystkim wystająca na około 2 mm „wyspa” fotograficzna z trzema obiektywami i LED-ową lampą błyskową.

Samsung Galaxy Z Fold2 tył

Przyciski głośności oraz przycisk zasilania znajdują się na prawym boku. Z lewej strony jest wysuwana tacka na kartę nanoSIM.

Samsung Galaxy Z Fold2 prawy bok

Samsung Galaxy Z Fold2 lewy bok

Na dole znajdziemy otwory wylotowe dolnego głośnika, a także port USB-C i otwór mikrofonu. Po przeciwnej stronie producent umieścił wylot drugiego głośnika oraz otwór dodatkowego mikrofonu.

Samsung Galaxy Z Fold2 dół

Samsung Galaxy Z Fold2 góra

Do pełni szczęścia brakuje tu tylko wodoszczelności. Oraz pióra S Pen.

Biometria

Składany Samsung oferuje dwa sposoby biometrycznego odblokowania urządzenia. Bezpieczniejszym jest czytnik linii papilarnych, zintegrowany z przyciskiem zasilania. Działa on nieporównywalnie sprawniej niż ukryty pod ekranem skaner z innych smartfonów koreańskiego producenta. Możemy tu również zdecydować, czy wystarczy przyłożyć palec do czytnika, by odblokować ekran, czy też trzeba dodatkowo nacisnąć znajdujący się pod nim przycisk. Ja wolę to pierwsze rozwiązanie.

Samsung Galaxy Z Fold2 skaner

Odblokowanie telefonu twarzą następuje niemal równie szybko i możemy do tego użyć obu aparatów wbudowanych w ekrany Folda.

Samsung Galaxy Z Fold2 przedni aparat

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak