DAJ CYNK

Test: Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C 64 GB

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Współczesne smartfony są coraz częściej wyposażone w port USB Type-C, czyli nowy typ gniazda, które skutecznie wypiera microUSB z coraz większej liczby urządzeń. Gdy jesteśmy posiadaczami takiego sprzętu i jednocześnie potrzebujemy przechować lub przenieść większą ilość danych z/do niego, przydatnym narzędziem może się okazać odpowiedni pendrive. W moje ręce trafił model Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C o pojemności 64 GB, wyposażony w dwie wtyczki: "duże" USB-A oraz USB-C.



Współczesne smartfony są coraz częściej wyposażone w port USB Type-C, czyli nowy typ gniazda, które skutecznie wypiera microUSB z coraz większej liczby urządzeń. Gdy jesteśmy posiadaczami takiego sprzętu i jednocześnie potrzebujemy przechować lub przenieść większą ilość danych z/do niego, przydatnym narzędziem może się okazać odpowiedni pendrive. W moje ręce trafił model Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C o pojemności 64 GB, wyposażony w dwie wtyczki: "duże" USB-A oraz USB-C. Zapraszam do zapoznania się z poniższą recenzją oraz jej komentowania.

Wygląd i specyfikacja

Testowany pendrive ma kształt prostopadłościanu z zaokrąglonymi krawędziami, o wymiarach (w przybliżeniu) 39 x 18 x 9 mm. Jeśli uwzględnimy wystający przycisk, który służy do wysuwania wtyczek USB-A i USB-C, całość ma szerokość około 20 mm. Obudowa wykonana jest z szarego tworzywa sztucznego z dodatkowym metalowym elementem, na którym wygrawerowane jest logo producenta oraz zrobione są otwory do przymocowania smyczy. Całość sprawia dobre wrażenie, a mechanizm wysuwania wtyczek działa tak, jak powinien - po wciśnięciu przycisku lekko, a po jego puszczeniu blokuje się wystarczająco mocno, by pendrive dało się bezproblemowo podłączyć do komputera, smartfonu lub innego urządzenia z odpowiednim portem USB.




Recenzując nieco mniejszy pendrive SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0 64 GB zwróciłem uwagę na stosunkowo dużą łatwość uszkodzenia delikatnego portu USB w smartfonie wystającą pamięcią. W tym przypadku musimy uważać jeszcze bardziej, ponieważ model z portem USB-C jest większy. Chwila zapomnienia wystarczy, by uszkodzić albo gniazdo USB-C w smartfonie (lub innym urządzeniu), albo pamięć przenośną.

Do testów trafił pendrive o pojemności 64 GB. Inne dostępne warianty pojemności to 16 GB, 32 GB, 128 GB i 256 GB. Producent deklaruje, że maksymalna szybkość odczytu danych przez port USB 3.1 Gen 1 wynosi 150 MB/s. Sprawdziłem to, a wyniki pokażę w następnym rozdziale. Warto pamiętać, że aby skorzystać z opisywanej tu pamięci USB na smartfonie, musi on wspierać funkcję USB-OTG, z czym nie powinno być problemów w przypadku urządzeń z portem USB Type-C. Listę kompatybilnych urządzeń znajdziemy na stronie www.sandisk.com/dualdrive-c.



Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News