TP-Link Deco X20: system Wi-Fi 6 Mesh to wydajna sieć bezprzewodowa w całym domu
TP-Link Deco X20 to system mesh, którego zadaniem jest rozprowadzenie sygnału Wi-Fi 6 po całym domu. Wystarczą dwa urządzenia (taki zestaw otrzymałem do testów), by móc korzystać z bezprzewodowego Internetu na powierzchni nawet 370 m2, a gdy zdecydujemy się na trójpak, zasięg Wi-Fi wzrośnie do 540 m2.

Praca zdalna, nauka, domowe rozrywki czy utrzymywania kontaktu ze znajomymi – do tego wszystkiego przyda się szybka sieć Wi-Fi w domu. Gdy jednak dysponujemy dużym mieszkaniem lub domem, jeden centralny punkt dostępu może nie wystarczyć. W takim przypadku najlepiej jest sięgnąć po rozwiązanie Wi-Fi Mesh.
Mesh działa jak jedna duża sieć Wi-Fi, dzięki czemu zyskujemy nie tylko zasięg sieci bezprzewodowej w każdym zakątku domu, ale również możliwość swobodnego przemieszczania się po nim z telefonem czy tabletem w ręku. Nasze urządzenie automatycznie będzie przełączane między węzłami sieci tak, by zapewnić nam najlepsze jakościowo połączenie. A wszystko to będzie się działo w sposób zupełnie niezauważalny dla użytkownika.



Odpowiedni do tego wszystkiego sprzęt ma w swojej ofercie firma TP-Link. Do moich testów trafił zestaw Deco X20, złożony z dwóch jednostek. Jak te urządzenia sprawują się w codziennym użytkowaniu? Tego dowiesz się z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.
Podstawowe dane techniczne:
- Plastikowa obudowa w kolorze białym,
- Wymiary: 110 x 110 x 114 mm, masa: ok. 580 g,
- Czterordzeniowy procesor 1 GHz,
- Wi-Fi: 802.11a/n/ac/ax 5 GHz i 802.11b/g/n/ax 2,4 GHz, MU-MIMO, OFDMA, 4 strumienie, prędkość do 1201 Mb/s (5 GHz) i do 574 Mb/s (2,4 GHz),
- Technologia TP-Link Mesh, praca w trybie routera i punktu dostępowego, 2 anteny (wewnętrzne), beamforming,
- 2 gigabitowe porty LAN (RJ45) na jednostkę, WAN/LAN auto-sensing,
- Funkcje oprogramowania: iPv4/iPv6, HomeCare, kontrola rodzicielska, statyczny lub dynamiczny adres IP, PPPoE, PPTP, L2TP, QoS, DHCP, DDNS, IPTV (IGMP Proxy, IGMP Snooping, Bridge, VLAN tagowany), automatyczna aktualizacja oprogramowania OTA,
- Zarządzanie za pomocą aplikacji Deco,
- Zabezpieczenia: WPA/WPA2/WPA3, zapora sieciowa SPI, kontrola dostępu, antywirus HomeCare, sieć dla gości,
- Zasilanie sieciowe: 12 V / 1,2 A.
Wygląd zewnętrzny i zestaw testowy
Każda z jednostek TP-Link Deco X20 to biały walec o średnicy 11 cm i minimalnie większej wysokości. Urządzenie te mają atrakcyjny wygląd i pasują do każdego wnętrza. Nie trzeba więc chować go w szafie czy innym tego typu miejscu.
Deco X20 ma na spodzie cztery gumowe nóżki, kolorową dioda pokazująca status urządzenia. zagłębiony przycisk do resetowania urządzenia oraz otwory wentylacyjne. Te ostatnie znajdują się również na górze urządzenia. Z tyłu z kolei znajdziemy dwa porty LAN RJ45 oraz gniazdo zasilania.
Do testów otrzymałem zestaw złożony z dwóch jednostek TP-Link Deco X20. Oprócz nich, w pudełku znalazły się dwa zasilacze sieciowe, przewód LAN (płaski) oraz krótka, wielojęzyczna instrukcja obsługi (Quick Installation Guide), również w języku polskim.
Wstępna konfiguracja, aplikacja Deco
Aby móc korzystać z systemu Wi-Fi Mesh firmy TP-Link, trzeba włączyć pierwsze urządzenie (wystarczy w tym celu podłączyć zasilanie) oraz skonfigurować połączenie internetowe. Niezbędna do tego będzie aplikacja Deco na smartfonie lub tablecie. Pobierzemy ja ze sklepu Google Play (Android) lub App Store (iOS). W aplikacji Deco logujemy się za pomocą TP-Link ID – jeśli go nie mamy, możemy się łatwo zarejestrować.
W moim przypadku jedno z urządzeń TP-Link Deco X20 miało zostać połączone bezpośrednio z modemem oraz skorzystać ze stałego adresu IP, ustawionego ręcznie (od dostawcy mam 5 stałych adresów IP). I tu pojawił się mały problem, ponieważ aplikacja Deco nie pozwoliła mi wskazać rodzaju adresu IP przed uzyskaniem połączenia z Internetem, więc skończyło się na ekranie z odpowiednim komunikatem.
Problem ten obszedłem, podłączając najpierw testowane urządzenie do swicha. Dzięki temu mogłem przejść przez ekran łączenia z Internetem, by potem zobaczyć ekran z możliwością wyboru rodzaju adresu IP. Ja wybrałem statyczne IP, dzięki czemu mogłem podać wszystkie potrzebne dane uzyskane od dostawcy Internetu: adres IP, adres bramy, maskę oraz adresy DNS. Kolejnym krokiem była konfiguracja sieci Wi-Fi, poprzez wpisanie jej nazwy oraz hasła. Potem pozostało już tylko podłączyć urządzenie Deco bezpośrednio do modemu.
Przyłączenie drugiej jednostki TP-Link Deco było już bardzo proste. Wystarczyło włączyć urządzenie i chwilę poczekać. Świecenie diody na zielono wskazuje, że połączenie zostało uzyskane. Gdyby dioda mrugała na czerwono, oznaczałoby to, że Deco nie może się połączyć z jednostką główną. W takim przypadku pomaga zresetowanie urządzenia.
Aplikacja Deco daje pełną kontrolę nad utworzoną siecią oraz zestawem TP-Link Deco X20. Możemy tu podejrzeć urządzenie podłączone do naszej sieci, skonfigurować inteligentne działania – to w przypadku podłączenia do sieci urządzeń smart, a także zarządzać aplikacją HomeCare. Jej części składowe to Antywirus, Kontrola rodzicielska oraz QoS. Dzięki temu ostatniemu możemy nadawać priorytety swoim urządzeniom i aplikacjom, aby zwiększyć ich wydajność.
Ostatnia zakładka aplikacji to ustawienia routera. Tu znajdziemy opcje dotyczące sieci Wi-Fi, sprawdzimy prędkość Internetu czy dokonamy optymalizacji sieci. Są też ustawienia zaawansowane, gdzie między innymi włączymy Fast Roaming (dzięki temu przełączanie pomiędzy jednostkami Deco będzie następowało bez żadnych zakłóceń) oraz wybierzemy tryb pracy (router bezprzewodowy lub punkt dostępowy).
Za pomocą aplikacji dokonamy również aktualizacji oprogramowania urządzeń TP-Link Deco X20. Informację o dostępności update’u otrzymamy w formie powiadomienia. Możemy też sprawdzić ręcznie, czy jest nowa wersja firmware’u.
Podsumowując, aplikacja Deco to bardzo rozbudowane, ale łatwe w obsłudze narzędzie, pozwalające w pełni kontrolować wszystkie funkcje, w które został wyposażony TP-Link Deco X20. Po wstępnej konfiguracji i podłączeniu na przykład komputera do nowej siecią Wi-Fi, możemy skorzystać również z interfejsu webowego urządzenia Deco. Jest on jednak znacznie uboższy od aplikacji i jest bardziej stroną informacyjną niż narzędziem do zarządzania siecią.
Wi-Fi 6 w całym domu i w ogrodzie
Przyszedł czas na wyniki testów połączenia bezprzewodowego w różnych częściach mojego domu oraz w ogrodzie. Stosowałem przy tym dwie wersje rozmieszczenia jednostek TP-Link Deco X20. W pierwszym przypadku oba urządzenia zostały rozmieszczone w dwóch punktach mieszkania tak, by objąć zasięgiem Wi-Fi 6 całą powierzchnię oraz by dało się korzystać z Internetu również w ogrodzie oraz piwnicy. Tu małe wyjaśnienie: mieszkam na parterze, ale piwnicę mam pod mieszkaniem sąsiadów. Mieszkanie jest w kamienicy z grubymi, ceglanymi murami. Grubość ścian zewnętrznych sięga 60 cm, natomiast te wewnętrzne mają od 30 do 50 cm.
Jeśli chodzi o przewodowe połączenie routera z Internetem, to test w aplikacji Deco pokazywał na ogół wartości bliskie temu, co mam w umowie z UPC Polska, czyli 600/60 Mb/s.
Gdy korzystałem z laptopa lub smartfonu, połączonych z Internetem przez Wi-Fi 6, otrzymałem następujące prędkości pobierania danych:
Scenariusz testu | Szybkość maksymalna |
Laptop obok jednostki głównej (routera) | 586 Mb/s |
Smartfon obok jednostki dodatkowej (obie jednostki rozdzielał ceglany mur 30 cm) | 522 Mb/s |
Smartfon oddzielony ścianą (30 cm) od najbliższej jednostki | 436 Mb/s |
Smartfon w ogrodzie | 69 Mb/s |
Smartfon w piwnicy | 48 Mb/s |
W drugim przypadku główna jednostka była w centralnej części mieszkania, natomiast jednostkę dodatkową zabrałem do ogrodu. Co ciekawe, pomimo sporej odległości dzielącej oba urządzenia (15 m w linii prostej) oraz dwóch grubych ceglanych ścian pomiędzy nimi, jednostka dodatkowa połączyła się bezproblemowo z jednostką główną i trwało to nieco krócej niż deklarowane przez producenta dwie minuty. W ten sposób osiągnąłem maksymalną prędkość pobierania danych z Internetu (smartfon z Wi-Fi 6) na poziomie 62 Mb/s.
W każdym przypadku smartfon płynnie przełączał się pomiędzy punktami dostępowymi. Podobnie było w przypadku laptopa. Miałem też stabilny zasięg sieci Wi-Fi w całym mieszkaniu, a także w piwnicy oraz w ogrodzie. Osiągane prędkości zawsze były wystarczające do tego, by bezproblemowo korzystać z Internetu oraz oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości, streamowane z popularnych serwisów VoD.
Testy prowadziłem przy pomocy dwóch urządzeń korzystających z Internetu (laptop i smartfon), ale takich urządzeń można podłączyć znacznie więcej. TP-Link deklaruje, że Deco X20 jest w stanie zapewnić stabilne połączenie bezprzewodowe dla nawet 150 urządzeń.
TP-Link Deco X20 można sparować z asystentką głosową firmy Amazon, Alexą. Pozwala to na głosowe wydawanie prostych poleceń, służących na przykład do zatrzymania określonej sieci Wi-Fi czy włączenia sieci dla gości. Wystarczy dodać do Alexy odpowiedni skill oraz zalogować się w nim za pomocą TP-Link ID.
Dużą zaletą urządzeń Deco X20 jest też to, że mogą one tworzyć sieć Wi-Fi Mesh z każdym innym modelem Deco. Jeśli więc potrzebujemy więcej jednostek, nie musimy mieć wszystkich takich samych.
Podsumowanie
Jeśli mamy duży dom lub mieszkanie, pojedynczy punkt dostępu Wi-Fi może nam nie wystarczyć. W takim przypadku zawsze znajdą się miejsca, gdzie jakość połączenia bezprzewodowego będzie słaba, co uniemożliwi na przykład komfortowe korzystanie z multimediów strumieniowanych z Internetu czy uzyskanie stabilnego połączenia wideo ze znajomymi. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest system Wi-Fi Mesh, taki na przykład jak TP-Link Deco X20.
Dostępne w dwu- lub trójpakach urządzenia pozwoliły mi cieszyć się stabilnym połączeniem z Internetem przez sieć Wi-Fi w całym mieszkaniu, poprzedzielanym grubymi, ceglanymi ścianami, a także w piwnicy i ogrodzie o wielkości ponad 200 m2. Osiągana szybkość była zawsze wystarczająca do tego, bym mógł oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości, dostępne w którymś z serwisów VoD. Także inne sposoby korzystania z Internetu przebiegały bezproblemowo.
TP-Link Deco X20 to również bardzo prosta konfiguracja, choć w moim przypadku trafił się jeden mały problem (opisałem go na drugiej stronie recenzji). Pełną kontrolę nad sprzętem daje nam aplikacja Deco na smartfonie lub tablecie, możemy również skorzystać z ograniczonego interfejsu webowego. Bardzo łatwe jest też podłączanie kolejnych jednostek – wystarczy je włączyć i poczekać, aż się automatycznie połączą z budowaną siecią Mesh. Co ważne, różne modele Deco są pod tym względem ze sobą kompatybilne. A gdy korzystamy z Alexy, możemy za jej pomocą wydawać proste polecenia głosowe, pozwalające na przykład włączyć sieć Wi-Fi dla gości.
Zestaw Deco X20, złożony z dwóch jednostek, kupimy w Polsce za około 1100 zł. Biorąc pod uwagę możliwości tego sprzętu, który dodatkowo bardzo dobrze wygląda, nie jest to cena wygórowana, a wręcz należy ją uznać za atrakcyjną. Za taką kwotę otrzymujemy sprzęt, który pozwoli nam cieszyć się stabilnym i szybkim Wi-Fi 6 nawet w dużym mieszkaniu czy domu, o powierzchni do 370 m2. A to wszystko dla nawet 150 różnych urządzeń.
Ocena końcowa: 8/10
Wady:
- Aplikacja Deco przy wstępnej konfiguracji najpierw sprawdza jakość połączenia z Internetem, a dopiero potem pyta o rodzaj adresu IP (dynamiczny czy statyczny),
- Mocno ograniczony interfejs webowy.
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania,
- Funkcjonalna i prosta w obsłudze aplikacja mobilna,
- Łatwa konfiguracja i rozbudowa,
- Oprogramowanie HomeCare (antywirus, kontrola rodzicielska i QoS),
- Dobre osiągi, Wi-Fi 6,
- Wydajna sieć bezprzewodowa nawet dla 150 urządzeń na powierzchni do 370 m2,
- Płynne przełączanie między jednostkami,
- Sterowanie głosowe za pomocą Alexy,
- Kompatybilność z innymi modelami Deco,
- Atrakcyjna cena.