DAJ CYNK

Xiaomi 11 Lite 5G NE – chciał być pogromcą, pozostał średniakiem

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Xiaomi 11 Lite 5G NE test recenzja opinia

Komunikacja

Za łączność w Xiaomi 11 Lite 5G NE odpowiada modem Snapdragon X53 – taki sam jak w poprzednim modelu, choć w nieco innej konfiguracji, przynajmniej tak sugeruje specyfikacja Qualcomma. Smartfon zapewnia łączność 5G w używanych w Polsce pasmach i zapewnia teoretyczną prędkość pobierania do 3,7 Gbps, z czego u nas oczywiście nie ma szans skorzystać. 

Nie miałem okazji sprawdzić 5G na 11 Lite 5G NE, za to korzystałem intensywnie z LTE, głównie w sieci Orange. Teoretyczna prędkość pobierania w LTE to nawet 1200 Mbps, sam jednak nie miałem szczęścia i często niestety osiągałem bardzo przeciętne wyniki rzędu 50 Mbps, nawet po zalogowaniu się do znanych mi, szybkich stacji bazowych. Może była to wina obciążonych sieci, w każdym razie maksymalny rezultat to 171 Mbps. Wyniki ponad 100 Mbps udawało mi się osiągnąć dość rzadko. 

Xiaomi 11 Lite 5G NE test recenzja opinia

Nie mam za to żadnych uwag do działania Wi-Fi (smartfon obsługuje także Wi-Fi 6), sprawnego Bluetooth 5.2 i NFC. Funkcje lokalizacyjne gwarantuje aż sześć systemów satelitarnych, a korzystanie z Map Googla czy aplikacji typowo nawigacyjnych nie sprawiało żadnego problemu. 

W dolnej części Xiaomi 11 Lite 5G NE znajduje się szufladka na dwie karty SIM w rozmiarze nano – jedną z nich w razie potrzeby można zamienić na pamięć microSD. W ustawieniach kart znajdują się przełączniki VoLTE i Wi-Fi Calling, co oczywiście zależne jest też od operatora. W przypadku Orange, podobnie jak w wielu innych telefonach Xiaomi, usługi te nie były dostępne, mimo że mogę je bez problemu aktywować na innych smartfonach. 

Jakość dźwięku w połączeniach głosowych jest bez zarzutu, nie miałem żadnych problemów podczas rozmów niezależnie od warunków, także w hałaśliwym otoczeniu miejskim.

Muzyka

Głośnik multimedialny oraz telefoniczny w multimediach tworzą parę stereo o dużym natężeniu dźwięku sięgającym 90 dBA. Ocena brzmienia zależy jednak od zastosowania. To połączenie doskonale sprawdza się w grach i filmach. Oglądanie Netfliksa na Xiaomi 11 Lite 5G NE zapewnia fenomenalne brzmienie i gwarantuje ogromną przyjemność i w tym zastosowaniu smartfon zasługuje na bardzo wysoką notę.   

Xiaomi 11 Lite 5G NE test recenzja opinia

Jednak słuchanie muzyki już nie budzi takiego zachwytu. Brak niskich tonów to oczywistość, do tego jeszcze dochodzą zbyt agresywny środek i tony wysokie, co pod zwiększeniu poziomu dźwięku powyżej ¾ wywołuj nazbyt miłe wrażenia. Łagodne utwory słuchane z umiarkowaną głośnością brzmią nieźle, poszczególne instrumenty i głosy są dobrze odseparowane, a scena stereo sprawia pozytywne wrażenie, jednak dynamiczne ostrzejsze utwory już męczą. Niestety, dla głośników nie ma wielu ustawień – jest tylko przełącznik efektów dźwiękowych (inteligentny, muzyka, wideo, głos). Być może większy wybór pozwoliłby lepiej dostroić brzmienie do każdego gatunku muzyki.

Podłączenie słuchawek wymaga posłużenia się zestawem z wtyczką USB C lub przejściówką, bo gniazda audio 3,5 mm brak.  Wpięcie słuchawek aktywuje dodatkowe opcje jak dostosowanie brzmienia do konkretnego modelu (tylko modele z linii Xiaoomi Mi), a także equalizer z gotowymi zestawami i siedmioma suwakami do regulacji ręcznej czy opcja dostosowania dźwięku w zależności od wieku słuchacza. Nawet bez korzystania z tych opcji jakość dźwięku na słuchawkach powinna zadowolić większość użytkowników, a Xiaomi 11 Lite 5G NE sprawdzi się jako przenośny odtwarzacz audio. 

Xiaomi 11 Lite 5G NE test recenzja opinia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne