Nie dajesz rady spłacać kredytu? Właśnie weszły nowe przepisy

Masz problem ze spłaceniem kredytu? Właśnie w życie weszły nowe przepisy, które wprowadzają dla takich osób duże zmiany. Wprowadzają one do polskiego prawa unijną dyrektywę NPL.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
10
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Nie dajesz rady spłacać kredytu? Właśnie weszły nowe przepisy

Od dzisiaj (19 lutego) w Polsce weszła w życie ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów. Chociaż brzmi to skomplikowanie, to w praktyce z rocznym opóźnieniem wprowadza do naszego prawa unijną dyrektywę NPL (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/2167 z dnia 24 listopada 2021 r. w sprawie podmiotów obsługujących kredyty). Zmiana dotyczy przede wszystkim osób, które mają problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań — donosi Bankier.pl.

Dalsza część tekstu pod wideo

Ratunek dla spłacających kredyty

Nowe przepisy przede wszystkim wprowadzają kredytodawcom obowiązek zaproponowania klientowi, który ma problemy ze spłatą zadłużenia, restrukturyzacji długu. Podobne rozwiązanie już działało, ale tylko w przypadku kredytu hipotecznych. Teraz obowiązuje również w przypadku konsumenckich, a także kart kredytowych oraz kredytów gotówkowych.

Jakie obowiązki ma kredytodawca? Przede wszystkim, jeśli klient spóźnia się ze spłatą rat, w pierwszej kolejności musi wysłać mu pouczenie z wezwanie do spłaty w terminie nie krótszym niż 14 dni roboczych. Jeśli to nie przyniesie skutku, to w kolejnym kroku ma obowiązek poinformować kredytobiorcę o możliwości złożenia w ciągu 14 dni roboczych wniosku o restrukturyzację zadłużenia.

Na czym taka restrukturyzacja może polegać? Między innymi na zmianie warunków umowy, w tym: zmianie rodzaju kredytu, wydłużeniu okresu spłat, odroczeniu części lub wszystkich rat, zmianie oprocentowania, zawieszeniu spłat, spłacie częściowej, konsolidacji lub umorzeniu zadłużenia, a także przewalutowaniu. Co ciekawe, kredytodawca może też zaproponować udzielenie nowego kredytu na spłatę należności. Ważne jest, aby obie strony wspólnie uzgodniły warunki.

Co ważne, zgodna na restrukturyzację nie może być uznaniowa. Każdy bank i instytucja finansowa musi mieć jasno określone kryteria, a analiza wniosków ma być zestandaryzowana. W przypadku odrzucenia wniosku kredytodawca ma w formie pisemnej szczegółowo wyjaśnić tego przyczyny.