Sklep Play z przydatną nowością. Dziwne tylko, że dopiero teraz
Instalowanie nowych aplikacji czy ich aktualizacji w Androidzie wymaga prawdziwej cierpliwości. W najnowszej wersji sklepu Google Play została jednak odkryta funkcja, która nieco ułatwi nam życie.

Wyciągasz z pudełka nowy telefon, konfigurujesz system, przywracając swoje ulubione aplikacje poprzez przeniesienie zawartości ze starego telefonu i widzisz: w kolejce w Sklepie Play czeka sto apek, które niespiesznie, jedna po drugiej instalują się w telefonie. Trzeba czekać.
Wkrótce jednak będziemy czekać krócej. Jak ujawnił AssembleDebug, publikujący na platformie X i swoim blogu odkrycia o planowanych nowościach na Androidzie, w Sklepie Play w nadchodzącej wersji 40.0.13 ponownie pojawia się funkcja równoczesnego instalowania aplikacji.



Google Play Store will let you download multiple apps at once (again!)
— AssembleDebug (@AssembleDebug) March 7, 2024
Read on my blog - https://t.co/IwRUiKuJLp#Android #Google #PlayStore pic.twitter.com/rREALU6uSz
„Ponownie”, ponieważ taka funkcja już się kiedyś pojawiła w testach Google. Ostatecznie nigdy jednak nie trafiła do finalnej wersji oprogramowania. Może drugie podejście okaże się bardziej szczęśliwe.
Dwie naraz, ale może być i pięć
AssembleDebug przetestował już, jak działa nowa funkcja w Sklepie Play. Wszystko zapowiada się interesująco: aplikacje, zamiast czekać w kolejce, będą się pobierać i instalować równocześnie, co wyraźnie skróci czas całej operacji.
Są jednak pewne ograniczenia – na razie możliwe jest instalowanie tylko dwóch aplikacji naraz, co jednak i tak wyraźnie przyspieszy konfigurowanie nowego telefonu. Jest jednak światełko w tunelu – AssembleDebug odkrył, że domyślny ogranicznik „2”, ustalony przez Google, można zmienić. Po przestawieniu go na „5” można było równolegle pobierać pięć aplikacji na raz. To już wygląda naprawdę imponująco.
Niestety, jest też drugie ograniczenie – równoczesne instalowanie aplikacji nie obejmuje procesu aktualizacji, co też potrafi być uciążliwe i na co użytkownik telefonu będzie narażony przez cały okres używania sprzętu. Być może jednak Google w finalnej wersji pozwoli również na równoległe aktualizacje apek.