Jaki język programowania wybrać? Python zwyciężył, choć ma drugie miejsce
Python pod względem popularności pobił już nawet Javę i ustępuje jedynie JavaScriptowi. To ciekawe zjawisko, bo popularność Pythona w ciągu ostatnich miesięcy ani drgnęła.

Python zajął drugie miejsce w rankingu firmy RedMonk, analizującej rynek. Analitycy przygotowują taki ranking co pół roku, korzystając z danych ilościowych operacji na GitHubie i zapytań na Stack Overflow.
Pierwsze miejsce bez zmian zajmuje JavaScript – język powszechnie stosowany w aplikacjach webowych i na stronach. Ten stan rzeczy utrzyma się jeszcze przez wiele lat.


Python – zwycięzca lekko ironiczny
Analitycy uznali, że zwycięzcą w połowie 2020 roku jest język z drugiej pozycji: Python. Po raz pierwszy w historii tego rankingu znalazł się w pierwszej dwójce. Od 2012 roku, gdy RedMonk zaczął badać rynek, na pierwszych dwóch pozycjach były JavaScript i Java.
Zwycięstwo Pythona jest lekko ironiczne, bo w jego statystykach w zasadzie nic się nie zmieniło. Po prostu spadło zainteresowanie Javą – językiem powszechnie używanym w środowiskach korporacyjnych. Nie wiemy, co przeważyło szalę. Nie wiemy też, czy to chwilowe statystyczne potknięcie, spowodowane zmianami w systemie pracy albo sezonem urlopowym, czy stały trend. Ze względu na zastosowanie w aplikacjach korporacyjnych Java ma zagwarantowaną wysoką pozycję na długie lata.
Inne modne ostatnio języki jak Kotlin, Dart, TypeScript czy Julia nie zmieniły pozycji. Coraz większą popularnością cieszy się Rust, który w końcu dotarł do pierwszej dwudziestki. To dobry znak. Rust został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie aplikacji. Jego zastosowanie w wielkoskalowych projektach świadczy o zmianie priorytetów w branży. Korzystają z niego między innymi programiści jądra Linuxa i projektów Microsoftu.
Rust, podobnie jak Go, raczej nie dojdzie do pierwszej dziesiątki. To język relatywnie trudny, znajdujący zastosowanie na poziomie systemów, a nie aplikacji użytkowych.
Niesłabnąca popularność języka R pośrednio świadczy o dużym zainteresowaniu modelami sztucznej inteligencji. Szybki rozwój komercyjnej statystyki, nowe zastosowania naukowe i zapewne również pandemia COVID-19 zapewniły mu wysoką, ósmą pozycję także w lipcowym rankingu TIOBE Index, który stosuje inną metodę badawczą – analizuje zapytania z wyszukiwarek.
Tak wygląda cała pierwsza dwudziestka z lipcowego rankingu RedMonk:
- JavaScript
- Python
- Java
- PHP
- C++
- C#
- Ruby
- CSS
- TypeScript
- C
- Swift
- Objective-C
- R
- Scala
- Go
- Shell
- PowerShell
- Perl
- Kotlin
- Rust
Jeszcze jedna uwaga. Nie należy tego rankingu traktować jako wyników konkursu na najlepszy język do takich czy innych zastosowań. To po prostu obraz tego, co się dzieje na rynku. Może to być też wskazówka, jakiego języka warto się nauczyć (Pythona zawsze warto :-)), jeśli zamierzasz rozwijać karierę w branży programistycznej.