mObywatel do zmiany. Ruszyły prace, na efekt jeszcze poczekamy

Aplikację mObywatel czekają liczne zmiany, Nie chodzi jednak o bieżące dodatki nowości, lecz o szerszy pakiet zmian, który wymaga nowelizacji ustawy.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
mObywatel do zmiany. Ruszyły prace, na efekt jeszcze poczekamy

Rząd przeanalizował już pierwsze 36 postulatów Inicjatywy SprawdzaMY, której przewodzi Rafał Brzoska, szef InPostu. Inicjatywa przedsiębiorców i rządowych ekspertów dąży do uproszczenia i deregulacji prawa. Jak się okazało, efektem proponowanych zmian będą usprawniania aplikacji mObywatel.

Dalsza część tekstu pod wideo

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów został dziś wpisany „Projekt ustawy o zmianie ustawy o aplikacji mObywatel oraz niektórych innych ustaw”. Projekt powstał między innymi z inspiracji Inicjatywy SprawdzaMY.

Projekt zmian przygotował o Ministerstwo Cyfryzacji. Co przyniesie nowelizacja ustawy? Dzięki niej w aplikacji mObywatel możliwe będzie wprowadzenie nowych zasad wydawania uczniom i nauczycielom legitymacji w postaci dokumentu mobilnego – mLegitymacji. W apce pojawi się długo oczekiwana legitymacja służbowa nauczyciela.

Inna nowość to również od dawna zapowiadana usługa mStłuczka – rozwiązanie dla kierowców, którzy będą mogli w szybki sposób zgłosić kolizję drogową. Dzięki temu nie trzeba będzie już wypełniać papierowego protokołu zdarzenia drogowego – wszystko będzie w aplikacji. O tej funkcji mówi się już od ponad roku, ale jak się okazuje, wymaga nowelizacji.

Zmiany w ustawie przyniosą także usprawniania w module mFirma, w zakresie zakładania i zarządzania jednoosobową działalnością gospodarczą. 

Dodatkowo w aplikacji udostępniony zostanie chatbot – wirtualny asystent wykorzystujący model sztucznej inteligencji.

Projekt wprowadza także nowe możliwości podpisania dokumentów podpisem zaufanym. Usługa pozwoli osobie fizycznej opatrzyć dokument elektroniczny trzema rodzajami podpisów elektronicznych, czyli poza istniejącym już podpisem zaufanym, również kwalifikowanym podpisem elektronicznym i podpisem osobistym oraz umożliwi weryfikację tych podpisów elektronicznych. Będzie też możliwe przyłączenie innych, zewnętrznych systemów podpisu zaufanego.

Nowelizacja zakłada także wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą z poziomu aplikacji mObywatel korzystać z Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS). W aplikacji będzie też można przeglądać dane z systemu SIDUSIS, bez konieczności wchodzenia na stronę internet.gov.pl.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2025 r. Oznacza to, że wraz z dalszymi etapami prac nowe usprawniania wejdą w życie najwcześniej w drugiej połowie roku.