Jesteś w Orange? Takie doładowania wyczyszczą ci konto

Klienci Orange znaleźli się na celowniku oszustów internetowych. Fałszywe strony doładowania konta pre-paid mogą zakończyć się utratą pieniędzy.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
13
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Jesteś w Orange? Takie doładowania wyczyszczą ci konto

Eksperci z CSIRT KNF, czyli z Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, ostrzegają klientów sieci Orange. Chodzi o użytkowników ofert na kartę, którzy chcieliby przez internet doładować swoje konto.

Dalsza część tekstu pod wideo

Oszuści oferują rzekomą możliwość doładowania telefonu, a w rzeczywistości wyłudzają dane logowania do kont użytkowników oraz informacje o kartach płatniczych

wyjaśnia CSIRT KNF.

Dostrzeżone przez ekspertów strony mają następujące adresy:

  • doladowanie-orange[.]com,
  • doladowania-orange-pl[.]com,
  • doladowania-orange[.]com.

Strony do złudzenia przypominają prawdziwe strony Orange. Na początek ofiary proszone są o podanie adresu e-mail i numeru telefonu. W drugim kroku muszą wybrać nominał doładowania i co ciekawe, widać tam wycofaną już kwotę zasilenia za 25 zł. 

W kolejnym etapie klient pomarańczowej sieci musi wpisać dane swojej karty płatniczej — jest ona jedyną dostępną metodą płatności. Przestępcy liczą, że nieuważny użytkownik Orange poda w formularzu swoje imię i nazwisko, numer karty, datę jej ważności i kod CVV. Takie dane, wraz z numerem telefonu, pozwalają oszustom na sfinalizowanie ataku, włącznie z zatwierdzeniem transakcji dokonywanej przez kartę. Oczywiście będzie to wyższa kwota niż wybrane 30 czy 50 zł doładowania. Możliwości ataków jest kilka – z tymi danymi oszuści będą podejmować próby kolejnych ataków.

Jesteś w Orange? Takie doładowania wyczyszczą ci konto

Pułapka została nastawiona zwłaszcza na tych klientów Orange, którzy doładowują konto poprzez stronę doladowania.orange.pl. Może się zdarzyć, że zamiast pełnego adresu ktoś wpisze w wyszukiwarce „doładowania Orange” i zostanie przekierowany do fałszywej strony. Przestępcy mogą też podsuwać linki do fałszywych stron w mediach społecznościowych, tworząc fałszywe profile operatora i zachęcając do kliknięcia promocjami, albo wysyłać SMS-y, podszywając się pod Orange. 

W każdym wypadku trzeba bardzo uważać, sprawdzać  adresy stron i nie wpisywać swoich danych gdzie popadnie.