Unijny mObywatel: ruszył pilotaż, na efekty zaczekamy do 2027
Trwa pilotaż europejskiego portfela tożsamości cyfrowej POTENTIAL, który w uproszczeniu można nazwać unijnym mObywatelem.

W marcu Parlament Europejski zagłosował za ustanowieniem ram Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej, czyli inaczej projektu POTENTIAL, a teraz trwa pilotaż tego rozwiązania (LSP POTENTIAL) – weryfikacja portfeli i ich interoperacyjności.
Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, ostatnie testy odbyły się w Warszawie. Zgromadziły partnerów projektu, czyli publiczne, europejskie instytucje odpowiadające za rozwój cyfrowej tożsamości, a także prywatne podmioty zainteresowane cyfrową tożsamością m.in. banki i firmy telekomunikacyjne. Polskę reprezentowało Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centralny Ośrodek Informatyki, którzy biorą udział w testowaniu usług rządowych i elektronicznego prawa jazdy.



Czym jest LSP POTENTIAL?
LSP POTENTIAL (od ang. Large Scale Pilot) jest międzynarodowym projektem pilotażowym na dużą skalę. Do konsorcjum, czyli europejskiego porozumienia na rzecz portfela tożsamości cyfrowej, przystąpiło 19 krajów członkowskich UE oraz Ukraina. Działania koordynowane są przez Francję i Niemcy.
Celem pilotażu jest uruchomienie oraz przetestowanie rozwiązań technicznych europejskich portfeli tożsamości cyfrowej, a także sprawdzenie ich zgodności. Testy dotyczą sześciu przypadków użycia:
- dostępu do rządowych e-usług dzięki szybkiemu i bezpiecznemu potwierdzeniu swojej tożsamości za pomocą portfela cyfrowego,
- otwarcia rachunku bankowego w krajach UE za pomocą portfela cyfrowego,
- rejestracji karty SIM z weryfikacją tożsamości klienta,
- mobilnego prawa jazdy,
- nieodpłatnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dzięki któremu obywatele UE będą mogli zdalnie podpisywać dokumenty i oświadczenia,
- cyfrowych recept, które umożliwią zakup leków w dowolnym kraju UE.
Prace rozpoczęły się w kwietniu 2023 roku i potrwają 25 miesięcy.
Jak na projekcie POTENTIAL zyskają Polacy?
Polacy mają mObywatela, po co im więc kolejny portfel tożsamości? Już powyższa lista wskazuje na dodatkowe ułatwiania, a to nie koniec zalet unijnego portfela. Dzięki projektowi POTENTIAL obywatele Polski będą mogli potwierdzić swoją tożsamość podczas korzystania z rządowych platform e-usług innych krajów UE.
Dla przykładu obywatel Polski mieszkający we Francji potrzebuje zaktualizować miejsce zamieszkania we francuskich rejestrach. W tym celu zamiast udać się do urzędu wejdzie na stronę państwowych e-usług, udostępni niezbędne dane osobowe z portfela cyfrowego i wprowadzi odpowiednie zmiany. To wszystko zrealizuje w sposób wygodny, przejrzysty i bezpieczny
Obywatele UE zyskują bezpieczną i weryfikowalną tożsamość cyfrową uznawaną na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli obywatel Polski podróżujący służbowo samochodem do Berlina zostanie zatrzymany przez niemiecką policję w celu okazania prawa jazdy, nie będzie musiał korzystać z plastikowego dokumentu. Wystarczy, że otworzy aplikację portfela cyfrowego ze wszystkimi dokumentami i udostępni elektroniczne prawo jazdy, o które poprosi policja. Następnie policjant zweryfikuje dane za pomocą specjalnego czytnika.